Recenzie – Baja Dolce – Trilógia Placebo a Michal Čierny – Sabotér


Korekcia:
Ilustrácia: fotky

Baja Dolce
Placebo trilógia

O Baji som už na tejto stránke písala. Presnejšie o Placebo ON, čo bol prvý diel trilógie. Bola jednou z kníh, ktoré som odporučila z vydavateľstva Artfloyd. A stále tieto knihy odporúčam.
Ale rozhodla som sa ešte napísať, kratšiu, recenziu na celú trilógiu. Lebo myslím, že Baja patrí k nám na stránku. Baja začínala na Wattpade, kde som čítala všetky tri knihy. Kde som ich objavila.
Nebudem tu opisovať dej, všetci vieme, že knihy rozprávajú príbeh dvoch postáv Emy a Chrisa. Čo sa im stalo, stane a ako dopadne si viete pozrieť na hocktorej stránke. Takže obsah, ani dej, ani spojlery tu nenájdete.

Placebo trilógia ma zaujala už od prvých slov. Od prvých viet z ktorých sa stali strany. Baja píše jednoducho a rýchlo Vás vtiahne do deje. Ani neviete ako. Áno, je to ROMANTIKA. Ani ja nepatrím k zástancom romantickej literatúry. Ale pri Baji spravte výnimku. Nehľadajte tam len tie „sladké“ veci. Príbeh (všetky 3 časti) rozoberá viac ako len romantiku. Nájdete tam plno múdrych slov. A áno, nejde tam len o lásku, aj keď ako pri všetkých takýchto typoch láska zvíťazí. Áno. Ale posun postáv je tu viditeľný. Bojovnosť a odhodlanie tiež. Ak budete hľadieť len na tie „sladké“ veci tak neuvidíte tú krásu pod tým. Zamerajte sa na jednotlivé postavy a ich osudy. A skúste sa vcítiť do postáv pri Bajinom opise to nie ej také ťažké. Ako píšem, Baja píše jednoducho a chytľavo. Všetky tri knihy sa dajú ľahko a rýchlo prečítať. Pretože, ich nedokážete dostať z rúk.
Celá trilógia sa zaoberá hlavne psychikou, možno teraz veľa z Vás so mnou nebude súhlasiť. Ale už od prvého dielu je tam vidno posun v postavách, v ich myslení. A aj niektoré nelogické veci (pre niektorých), sú pochopiteľné z pohľadu psychiky. A tu musím povedať, že Baja pri niektorých pasážach exceluje! A tým dodáva knihám hodnotu, aj keď možno po nej nesiahnete o mesiac znova. Ale určite za pár rokov si znova budete chcieť pripomenúť tú silu, ktorú postavy mali. Tú bojovnosť s akou bojovali o to čo milujú, o to čo chcú. A že niekedy treba zatnúť zuby a spraviť to. Skočiť. O tomto je trilógia Placebo.
Samozrejme trilógia nie je bezchybná. Žiadna kniha nie je bezchybná a už vôbec nie trilógia. Ale u Baji je tak málo tých vecí čo mi vadí, že je aj zbytočné písať. Prvé dva diely som zhltla na posedenie. Tretí bol pre mňa najslabší. A nie. Nebolo to dejom, nebolo to ani jednotlivými opismi. Možno sa mi nepáčili niektoré tam pasáže. Ale pre niekoho to môže byť to najlepšie. Aj trojka sa čítala pomerne jednoducho, aj keď som na ňu potrebovala viac času. Možno to bolo tým, že už to nebolo také „nepredvídateľné“ ako 1 a 2. V podstate ste vedeli už na prvých stránkach ako to skončí a čo sa stane. Žiadne prekvapenie. Samozrejme, ale toto môže byť subjektívne, preto to neberte ako chybu. Alebo, že by ta bolo málo vzrušenie. Nie. Počula som názor, že 3 je pre niekoho naj. Pre mňa boli naj 1 a 2. pretože sa tam diali veci. Pretože veľa bolo neznámeho. V trojke ste už vedeli skoro všetko.

Ako by som teda zhrnula Bajine Placebo?
Knihy, ktoré Vás pohltia emóciami. Prekvapia životom a jeho úskaliami. A nakoniec Vás nadchnú a vo svete uvidíte aj to pekné.
Z môjho pohľadu sú to knihy, ktoré jednoznačne patria do domácich knižníc 😊
A Baji držím palce, aby pokračovala takto aj ďalej. Od Baji čoskoro vychádza kniha s názov Horkosladké esencie a na zimu Habibi – a na túto knihy si určite počkám a kupujem hneď ako Baja ohlási predaj. Pretože, táto kniha bude musieť byť v mojej knižnici 😊 A recenziu na ňu si budete môcť tiež prečítať na našej stránke 😊

 

Michal Čierny
Sabotér

 

Ďalší slovenský autor. Iný žáner, iný námet. Bez romantiky. Knihu som dostala od kamošky. A jej recenzia bude zložitejšia ako pri Placebo.

Takže ako pri Placebu, ani tu nebudem opisovať dej alebo podobne. Ide mi čisto o pocit. Ale ešte predtým. Aspoň aby ste vedeli o aký žáner ide o kriminálny triler z Bratislavy. Takže tu nájdete všetko. Drogy, úplatky a iné. Je to pre všetkých, ktorý majú radi takéto žánre. Ja tieto žánre celkom podporujem, takže som bola rada, že si môžem prečítať niečo nové. Úplne sklamaná som nebola. Nie autorom. Podľa mňa autor to mal veľmi pekne vymyslené. Ja by som tam spravila zopár úprav ohľadom časovej línie. Lebo to tam tak zvláštne skákalo.
Kniha sama o sebe nebola zlá. Čítala sa celkom dobre. Aj keď prvé kapitoly boli nudné. Nezáživné. Ale to mohlo byť aj kvôli tomu, že autor do prvých kapitol vkladal veľa postáv, veľa nových informácii. Možno to bolo jeho cieľom. Neviem. Pre mňa to bolo chaotické a niekedy som sa musela vrátiť.
Občas som knihy odložila a vrátila sa k nej o pár dní. Na to, že je to krátka kniha čítala som ju naozaj dlho. Dosť dlho.
Najviac ma kniha zaujalo ku koncu, kde som hltala slovo za slovom. Vetu za vetou a knihou som nevedela pustiť z rúk ani o jednej hodine ráno, kedy bol už čas ísť do postele. Ku koncu knihy bolo všetko čo som od toho očakávala. Napätie, silu. Áno v podstate už na začiatku ste vedeli čo sa stane. Ako to dopadne. A prečo to všetko. Boli jasné aj osudy postáv. Aj keď, až na konci zistíte určite nezrovnalosti v deji.

Knihu by som odporučila ľuďom, ktorý tento žáner zbožňujú a budú sa vedieť odosobniť od nezrovnalostí.
Koniec knihy bol ale vynikajúci! 😊

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s