Cristobalit – Naše malá cestománia (Pátrání, jak Zbyněk Fišer ke jménu Egon Bondy přišel?)


Korekcia:
Ilustrácia: Cristobalit

Rodinné vazby nás s manželkou zavedly na pár týdnů do Bratislavy. Nebudu popisovat krásy města, nebo co vše se změnilo za tu dobu co   je Slovensko samostatné. Ani zážitky z dřevních let, např. když jsme v roce 1946, jako poslušní žáčci, navštívili ruiny bratislavského hradu. Buďme objektivní, Bratislava žije, dýchá a rozrůstá se jako jiná moderní evropská města.

Ve volném čase chodíme s manželkou po Bratislavě a navštěvujeme různé kulturní památky. Tak jsme objevili „židovské cintoríny,“ a tím i neologický. Mě tam zajímal prostor, manželku detail. Řekla: „tady je hrob Egona Bondyho.“

 

Obrázek 1 Bratislava Neolitický hřbitov hrob Ing.Egona Bondiho
Obrázek 1 Bratislava Neolitický hřbitov hrob Ing.Egona Bondiho

 

Na hrobce je nápis Ing. Egon Bondy., To přeci filosof a básník Zbyněk Fišer nebyl. Také věk neodpovídá. O Zbyňku Fišerovi-Egonu Bondym jsme měli povšechné vědomosti. O rodině Bondy z Bratislavy vůbec žádné.  Tak se náš pobyt v Bratislavě naplnil pátráním, zda Egon Bondy-Zbyněk Fišer měl něco společného s Ing. Egonem Bondym, jeho potomky, či rodinou. Již v počátku jsme vyloučili to, že jako syn československého generála měl židovský původ. Bratislavská větev rodiny Bondyů pochází z Prahy.  Nejstarší záznam, který jsme zjistili z veřejných zdrojů, byl hodně v minulosti. Bohumil Bondy, staroměstský zámečník, též Gottlieb Lazar, žil v Praze, na Starém Městě v letech 1832 až 1907. Pak se jedna větev tohoto rodu, dostala přes Vídeň do Bratislavy a stala se zde váženou rodinou. V roce 1895 zde založil Otto Bondy továrnu na kabely, dílnu s 30 zaměstnanci. Vyráběla dráty, voskové dráty, dráty izolované gumou a následně všechny druhy kabelů.  Postupně se firma rozrůstala. V roce 1945  byla znárodněna a v roce 2008 zbourána jako známá firma Kablo .

 

 

Obrázek 3 Bratislava Kablovka
Obrázek 3 Bratislava Kablovka

Obrázek 2 Bratislava Továrenská ulice
Obrázek 2 Bratislava Továrenská ulice

 

 

 

 

 

Dnes tam probíhá výstavba Twin City( Tower). Z toho je zřejmé, že tento rod nelze  spojovat se Zbyňkem Fišerem-Egonem Bondym.

Zbývá tedy, jak Zbyněk Fišer k jménu Egon Bondy přišel. V bratislavské univerzitní knihovně mají některá Bondyho díla. Mimo jiné knihy „Židovská jména“ s podpisem Egona Bondyho (1998) a „Prvních deset let“ kde napsal: „Všichni si zvolili nápadně židovské pseudonymy, jako protest proti začínajícímu antisemitismu. Ostatní na své pseudonymy zapomněli, já svůj začal používat i dále a už mi zůstal.“ Nutno poznamenat, že on také používal šifru E.B. či Ivan Telecký. Jeden dobrý známý Egona Bondyho mi řekl, že pro tento pseudonym se rozhodl i proto, že byl krátký a úderný. Z dalšího zdroje jsem se dozvěděl, že „jméno Bondy bylo v Praze v podvědomí.“

Na pražském Novém židovském hřbitově, na Vinohradech, je okázalá hrobka rodiny Bondyů. Hrobka byla v roce 1907 ztvárněna naším předním architektem Josefem Fantou. Na náhrobní desce je dokonce i jméno Egon Bondy. Možná, že zde získal Zbyněk Fischer  inspiraci pro jméno Egon Bondy.

Poslední část svého života žil Zbyněk Fišer-Egon Bondy v Bratislavě a   bydlel i v Laurinské 21.

Obrázek 4 Bratislava Laurinská 21
Obrázek 4 Bratislava Laurinská 21

Tragická událost s cigaretou se však udála v bratislavské části Dlhé Diely a po nějakém čase zemřel v Ružinovské nemocnici. Po smrti se vrací do Prahy a je pochován na hřbitově na Malvazinkách.

Obrázek 5 Hrob Egona Bondiho v Praze Na Malvazinkách
Obrázek 5 Hrob Egona Bondiho v Praze Na Malvazinkách

Končíme naše seznamování s osudem Egona Bondyho-Zbyňka Fischera. Na počátku byly jen kusé vědomosti, které jsme si postupně rozšiřovali. S manželkou jsme rádi, že jsme se ponořili do hlubšího poznání člověka, básníka a filosofa. Dnes můžeme zodpovědně říct, že jsme nebyli, nejsme a nebudeme obdivovateli poezie a literatury Egona Bondyho. Ale také nemáme právo, jak učinil „kdosi,“ povrchně hodnotit a špinit člověka, který se nemůže bránit. Jedno však musíme konstatovat, že Slováci, se k Egonu Bondymu zachovali s větším respektem, ať již mohl přednášet na Univerzitě, či mu vydávali jeho díla.

Obrázek 6 Hrobka rodiny Bondy v Praze na Novem židovském hřbitově
Obrázek 6 Hrobka rodiny Bondy v Praze na Novem židovském hřbitově

 

Bratislavské Staré město má dosti tabulek připomínajících, kdo v kterém domě žil. Myslíme si, že by jedna mohla být umístěna i na Laurinské 21, připomínající nejen Egona Bondyho, ale i novodobou společnou cestu Čechů a Slováků kterou on naplňoval.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s