Rencezia – Výlet do Poľska 2.časť – knihy


Ilustrácia: prevzaté z internetu (moje knihy sú žiaľ požičané a nemala som ich kedy nafotiť)
Korekcia:

Tak je tu nová recenzia na knihy, ale aj filmy, ktoré by ste určite mali vidieť v spojitosti s Auschwitzom. Myslím, že je to minulosť každého jedného človeka. Tak poďme na to:

Ako prvú knihu by som určite vybrala Utiekol som s Osvienčimu od Rudolfa Vrbu, ktorému sa podarilo utiecť z tábora. Ktorý sa rozhodol riskovať svoj život, aby na svet priniesol údaje, svedectvo čo sa v táboroch robí. Kniha je plná emócii, či už príjemných, alebo nepríjemných. Je to pocit bezmocnosti, pocit víťazstva a strachu. Po celý čas máte pred očami chvíle, ktoré človek musel prežívať. Ako sa bál, ako bojoval o život. Kniha je svedectvo o tom ako sa vtedy život dokázal zvrtnúť. Túto knihu odporúčam všetkými desiatimi. Len malá rada, nečítajte ju pred spaním, pretože všetko čo prečítate sa Vám pretaví do snov. Čo je ešte horšie. Čo sa týka knihy bola inšpiráciou aj pre česko-slovenský film Colette, kde hrá aj známy herec Jiří Mádl, ktorý taktiež odporúčam.

Ďalšou knihou, ktorú by ste mali vziať do rúk z tohto obdobia je Mengeleho dievča od Violy Stern Fischerovej a Veroniky Homolovej Tóthovej, kde sa dozviete všetko zo ženského pohľadu. Ako trpeli pri krutom doktorovi Josefovu Mengeleovi, ktorý dokázal, že zlo sa dá povýšiť na vyššiu úroveň. Je to pocit, kedy ďakujete, že žijete vo svete mieru. Kde chcete, aby sa mier udržal a bol. Myslím, že kniha patrí do ruky každému, aj keď si uvedomujem, že slabšie povahy s čítaním môžu mať problémy. Je to plné bolesti a smútku. Plné strachu a predsa so štipkou života a bojovnosti. Myslím, že pokiaľ chcete spoznať dejiny čítajte autobiografické knihy. Dajú Vám toľko, tak veľa až sa budete triasť.

Samozrejme veľká a kniha plná citov je aj Denník Anny Frankovej, ktorá sa ukrývala pred Nemci do roku 1944, potom bola odvedená aj s celou rodinou. Počas skrývania písala denník, ktorý sa zachoval a po vojne ho vydali vďaka Ottovi Frankovi (jej otcovi) a Mirjam Pressler. Pripomínam, že táto kniha bola aj sfilmovaná a naozaj to stojí za pozretie.

Ak však knihy často nedostávate do rúk, existujú aj filmy. Každý jeden film má v sebe čaro, tak ako kniha. Vybrala som naozaj iba zopár kníh. Ale myslím, že tento výber ukazuje všetko čím museli hlavný hrdinovia, pripomínam žijúce a skutočné osoby prejsť. S čím museli zápasiť, aby prežili a zvíťazili. Každý jeden z nich si musel prejsť peklom. Musel siahnuť na dno svojich síl. Ak predsa len existuje kopa filmov, ktorý Vám toto obdobie dokážu ukázať v tom najpravdivejšom svetle. Či už si pozriete Schindlerov zoznam, Pianista alebo Chlapec v pruhovanom pyžame.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s