Literárne mechechce – Nebojte sa, ukážte sa a začnite tvoriť. Začnite čítať.


Korekcia:
Ilustrácia: Azi, obálka Placebo On (Art Floyd)

Malý report.

Dňa 9.3.2019 sme v Bernolákove, v Kultúrnom dome privítali všetkých, ktorí milujú literatúru. Ľudí, ktorí si povedali, že niečo takéto na Slovensku chýba.
Ak ste neprišli urobili ste veľkú chybu! Festival/akcia, berte to ako chcete, sa niesol v príjemnej nálade.
Hneď v úvode ste sa mohli zastaviť pri jednom zo stánkov, boli sme tam MY, projekt AP s Abdonom a hrou Chakakeb, ktorá bola v raňajších hodinách aj hraná! A hádajte kto vyhral, no predsa KLAUN!

V našom vestibule ste ďalej mohli vidieť knihy, ktoré dostali šancu na nový život a z ktorých ste si mohli povyberať to čo Vás zaujalo, to čo Vám padlo do oka buď zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok. Ak budeme pokračovať ohľadom dobrovoľných príspevkov mohli ste ochutnať jedinečné cupcake od Magic Cupcake, ktoré boli tiež vo vestibule a ponúkali návštevníkom sladké pokušenie a nakoniec vydavateľstvá, Elist, ktorý mali zaujímavú ponuku kníh (historické, podľa skutočnosti a iné) a Enribook, ktoré tiež malo svoj stolček.

Začiatok sme mali o 10, ktorý sa niesol príhovoru a rapu, kde mladí umelci “prerapovali” Janka Kráľa a bolo to skvelé! Môžete ľutovať, že ste to nevedeli, nepočuli. Ale na našej FB stránke AP, môžete vidieť záznam z tohto mini koncertu.
Pokračovali sme besedami, čítaniami slovenských autorov, autogramiádov a podobne.
Na to, že to bol prvý ročník ľuďom sa to páčilo. A mne tiež.
Konečne sa ukázalo, že spisovatelia nie sú nespoločenskí a dokážu sa baviť (aspoň tých 6 hodín).
Aj ja, ako členka Abdonu, ako vedúca projektu AP, či autorka som sa zúčastnila besedy Čeklíska tvorba, kde ste sa o mne mohli dozvedieť niečo viac a kde sme preberali projekt AP, ktorý bol hlavnou témou môjho rozhovoru. Beseda sa mi páčila. Bola neuveriteľná.

Pikoška: autorka Baja Dolce, ktorá sedela vedľa mňa mala veľkú trému, ale zvládla to bravúrne! (Jej video určite nájdete na jej FB stránka Baja Dolce, alebo Instagram). Bola neskutočná. Ale to všetci zúčastnení. Mohli ste sa dozvedieť čo chystajú autori z Bernolákova, kto sa hľadá a kto čo nové pripravuje.

A plno iných besied, ktoré boli zaujímavé, ako napríklad odkazy v literatúre, ktoré Vás donútili sa zamyslieť. Každý vnímame v literatúre niečo iné a počuť názory ostatných Vás mohli zaujať a potešiť.

O čo však ste ešte prišli?

O pána J.Rašlu, ktorý čítal už spomínanú autorku Baju Dolce a jej prvotinu (zároveň aj prvú časť Placebo) Placebo On. Až doteraz som nevidela také dokonalé čítanie a zmeny hlasu. Kto to ešte nezažil nepochopí tomu, že som mala celý čas zimomriavky. Neskutočné a kto to nevidel môže naozaj ľutovať. Video, ani opis nedokážu zachytiť to čo sa dalo prežiť/ zažiť.

Veľké ďakujem patrí hlavne niekomu kto za týmto celým stojí. Ide o Denisu Kancírovú, ktorá ukázala, že literáratúra a písanie má ZMYSEL. A aj mladí umelci/autori majú možnosť kde sa prezentovať.
Nebojte sa, ukážte sa a začnite tvoriť. Začnite čítať.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s