Christie Doctor: Stratiť no vyhrať- 16.Spin off Šampión fanúšikov


Ilustrácia: Christie
Korekcia: Azi

Valencia, VC Španielska – MotoGP 2015

Pozrela som sa na pripravujúceho sa Philipa Macchiali, Talian – päťnásobný majster sveta v kategórií Moto GP a jeden z najväčších tohtoročných favoritov na zisk titulu majstra. Aj tu v MotoGP je situácia medzi jazdcami bojujúcich o titul rovnaká ako v F1. O prvé miesto súperia dvaja rivali. Jedine čo je rozdielne je, že sú z jedného tímu Yamaha, nestarnúca fanúšikmi milovaná legenda Philip a mladý Portugalčan Cabral. Macchiali sa mohol stať majstrom už v predposlednom závode v Malajzii, ale to by sa na trati v Sepangu nesmelo odohrať to čo sa stalo. Valónčan Van De Velde na Ducati a jeho dobrý kamarát, s ktorým sa poznajú už z nižších sérií Cabral, rozohrali špinavú hru. Dôvodom je, aby titul nezískal Talian. Ich tichá dohoda nevznikla, len tak zo dna na deň, ale začínala sa rodiť štyri závody pred koncom na VC Japonska. Počasie sa v Japonsku postaralo o mokrý závod z ktorého vyšiel nečakaný víťaz Austrálčan Danielson. Macchiali skončil tretí a na druhom mieste skončil jeho tímový kolega. Tu začali jeho šance poraziť legendu a získať svoj druhý titul v tejto kategórií. Na to však potreboval pomoc ostatných jazdcov. Srdečne mu na pomoc prišiel jeho dobrý kamarát. Ich úmyselné pomalé jazdy, nepredbiehania a púšťania sa dopredu neboli počas závodov, z počiatku, okaté a boli v rámci ich súbojov. No Philipovi to nedalo a upodozrieval ich z tichého partnerstva medzi sebou. Nik mu to neveril, dokonca si z neho spravili srandu, že si všetko vymýšľa lebo nezvláda boj o titul. Jeho konšpiračné teórie sa však neskôr naplno potvrdili a to počas spomínanej kontroverznej VC Malajzii.
Ešte pred samotným závodom na tlačovej konferencie jazdcov Talian označil Valónčana za decko, ktoré pomalou jazdou a plneniami slepých rozkazov pomáha svojmu staršiemu kamarátovi získať titul. Všetci ho znovu vysmiali, no pravda sa neskôr ukázala a to na plno.

Finále Moto GP
Circuit Ricardo Tormo, Valencia

Prišli sme obaja na pozvanie spoločného kamaráta, Philipa Macchiali. Nemala som ani najmenšie tušenie, že je náš spoločný kamarát. Ja som sa spoznala s Philipom ešte ako Christie Stark. Z jedného rozhovoru sa zrodilo veľké kamarátstvo. Dokážeme na skype, prevolať hodiny, samozrejme ak máme čas. Leonard sa s ním spoznal na nočnej párty na dovolenke v Taliansku. Radšej nechcem vedieť za akých podmienok sa spoznali a hlavne aká to bola party. Obaja sme mu fandili, aby vyhral ôsmy titul v MotoGP. Boli sme obaja rozhorčený z rozhodnutia posunúť ho na posledné miesto na štart, za to, že počas súboja jeho rival spadol. Pritom to nebolo vôbec tak ako to zobrazili média a jeho súperi. Spravili z neho obetného baránka. Cabral spadol po vzájomnom súboji, práve v momente keď Philipo vystrčil nohu, aby nespadol. Spravil to v nešťastnej chvíli, bol na nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Katastrofa bola na svete. Capral nestihol sa ani poriadne vyváľať v štrku a už podával sťažnosť na CAS (Medzinárodný športový tribunál) a FIM . Je to obdobná banda ako FIA, ktorá posudzovala Lea na Interlagose. Portugalčan navyše nemohol predýchať Philipove následné víťazstvo. Ešte viac ho žralo, priam ho zožierala ako kyselina zvnútra. Žiadal, aby ho vyradili zo šampionátu a zobrali mu všetky body za jeho nešportové správanie. Všetci boli z toho udivení a riadne vyvedení z mieri. Oveľa viac nás však zaskočilo rozhodnutie. Bez toho, aby komisári predvolali obe zúčastnené strany na diskusiu vydali okamžite rozhodnutie. Philipo bude štartovať z posledného miesta, bez ohľadu či vyhrá kvalifikáciu alebo sa jej ani nezúčastní. Cabral sa očividne dobre buchol po vrecku. Philip a jeho tím sa mohli odvolávať no nič nepomohlo. Niekedy sa o titule rozhoduje za stolom a medzi štyrmi stenami. Tiež je dôležité aké tučné konto máte a koho ste kamarát. Kúpené média sa pustili nehoráznym spôsobom do osočovania. Správali sa k nemu ako k najhoršiemu sériovému vrahovi. Držíme mu palce aj napriek tomu všetkému. Ak sa chce Philipo stať majstrom, tak musí skončiť druhý, alebo jeho súper musí byť druhý či tretí.
Emócie vo mne hrajú ako filharmonický orchester Dona Giovaniho. Držať palce obľúbenci, je vždy iné a odlišné. Žiadne preteky, zápas či turnaj nie je totožný. Niekto to považuje za rovnaké, no mýlia sa. Za každým je to výnimočné. Počas pár minút či hodín prežívate výbuch, ohňostroj rôznych emócií. Radosť z vydareného štartu, nadšenie z predbehnutia súpera, nervy napnuté ako šnúra na prádlo počas dramatických momentov. Sledovanie so zatajeným dychom, zaťatými prstami do dlaní a chuťou si obhrýzať nechty. Nie, že by som to nezažívala pri Leovi a SuccsLion, no dnešok je o niečom inom. Dnes som za skutočného fanúšika zo všetkým čo k tomu patrí. Zabúdam na svet okolo mňa.
Leo ma nežne pohladil po chrbte. Ako keby cítil, že som v inom svete. Nervy mi hrajú o život. Neviem ako sa upokojiť. Najradšej by som teraz zjedla balík slaných tyčiniek alebo celú porciu najväčšej zmrzliny. Okamžite. Prineste mi to, a bez odvrávania! Pravou nohou klopkám. Rovnakú nervozitu cítiť všade. Philipovi mechanici úpenlivo sledujú monitory televízie, presne tak ako milióny fanúšikov pred televíziou. Od sporného rozhodnutia nik nehovorí o ničom inom ako o Moto GP a F1. Viac pozornosti si nemôžeme ani priať. Pozrela som sa na Lea. Priznávam sa, že takto ho vidím prvýkrát. Nemala som ešte šancu ho vidieť ako fanúšika. Pri futbale, ktorý miluje, som ho zahliadla, len na pár minút. Arsenal to tuším vtedy vyhral. Alebo to bolo Chealsey?
Päste zatínam, že cítim ako sa mi nechty zarývajú do dlaní. Žalúdok je stiahnutý, že aj vzduch má problém sa dostať do vnútra. Posledné sekundy. Garážou sa ozýva tiché klopkanie. Všetci upriamujú pohľady na pripravených jazdcov na štarte. Napätie a adrenalín rastie. Portugalčan sa obzrel za seba, Valónčan pri pohľade na kamaráta súhlasne kývol. Talian Philipo z posledného miesta hľadí na svojich dvadsaťpäť súperov rozostavených pred ním na štarte. Nepripúšťa si nič. Radšej na to nemyslí. Je to len obyčajný bežný závod počas sezóny a nie rozhodujúca hra o korunu šampióna. Ôsmy titul. Zavrel oči. Zhlboka sa nadýchol. Portugalčan sa poslednýkrát obzrel poza ramená. Žiadna dráma nebude ani ju nepripustí. Pridal plyn na motorke. Valónčan sleduje semafor. Stačí mála nepatrná chybička a tretí Austrálčan a štvrtý Američan ohrozia pripravený plán obrany titulu. Posledné sekundy. Motorky hučia na štartovacej rovinke. Pripravení jazdci na štart čakajú na rozsvietenie zelených svetiel. Pravou rukou pridávajú ešte viac plyn, dym vychádza z pneumatík. Pred hladnými psami je dlhá štartovacia rovinka. Philipo odštartoval ako keby do neho vstúpilo niekoľko rozzúrených býkov. Prediera sa stredom pola cez súperov. Vyzerajú ako amatéri a nie profesionálny jazdci. Nedáva im najmenšiu šancu, natlačil sa do tlupy jazdcov. Snaží sa vyhnúť pádu či situácie čo by ohrozila dnešného preteky. Za prvou ľavotočivou zákrutou je osemnásty.

O pár minút neskôr
20 kolo z 30-tych

Philipo sleduje svojich súperov na desiatom a deviatom mieste. Až v priebehu pretekov, si začal uvedomovať čo musí dnes dosiahnuť, aby bol ten kto získa vavrínový veniec. Tlak, ktorý je cítiť zo všetkých strán na neho pomaly dolieha. Zväzuje mu ruky, na nohách zas ako keby mal okovy, čo ho tlačia dole. Musí na to prestať myslieť a to okamžite. Philipo, dnešok je obyčajná nedeľa. Musí si stále dokola opakovať v hlave. Dnes nesmie jazdiť pre sponzorov, fanúšikov ani tím, ale sám pre seba. Pre svoje potešenie, radosť, pocit ako mu adrenalín prúdi žilami. Keď je nalepený na horúcom asfalte a cíti sálať teplo cez jazdecký overal. Pocit, keď v plnej rýchlosti obiehate súperov a nič sa tomu na svete nevyrovná. Ani ten najlepší sex s milovanou osobou či zarobené milióny a tituly. Ľavotočivá zákruta číslo šesť je tesne pred ním. Čech na Suzuki a Brit na Ducati spomaľujú pri vjazde. Využíva ich širokého vjazdu, vsunul sa do vnútornej stropy trate. Obieha ich po prvej strane, získava dve miesta k dobru. Pred ním je však ešte stále päť miest čo treba zdolať. No čas sa kráti. Lídri závodu sa dostávajú do dvadsiateho prvého kola závodu. Do konca ostáva ani nie desať kôl.
Cabral a Verde sa držia dohodnutej stratégie. Odstup medzi nimi je tesný. Raz vedie Verde a raz Cabral. Valónčan zobral svoju novú úlohu a pozíciu „Pána na blokovanie“ vážne. Vždy, keď bolo nutné tak pustil Cabrala pred seba. Austrálčan Roger na treťom mieste sa nebezpečne približuje k druhému Cabralovi. Portulgalčan sa ukazuje vpravo aj vľavo kamarátovi. Tajné znamenie. Verde spomalil pri vjazde do Champi Herreros. Cabral využíva „spomalenie“ súpera. Nechce prehrať boj o titul a využíva všetko čo je možné aj nemožné. Jemu osobne je jedno ako titul získa. Podvodom alebo fair play hrou. Jednoducho ho chce. A spraví preto všetko. Roger sleduje výmenu pozícií. Ak sa bude dať, využije šancu. Pridáva plyn na Honde. Motor zaberá okamžite. Zostáva v tesnom závese za Portugalčanom. Nenecháva ani najmenšie voľné centimetre pre Valónčana. Verde zúfalo hľadí, musí nájsť spôsob ako sa dostať medzi súperov. Nemôže si dovoliť, aby prišiel o pozíciu. Musí kamarátovi chrániť chrbát. Nedá svoju druhú pozíciu ľahko. Nespomalil. Na tiahlej trinástej zákrute je nalepený na Austrálčanovi. Koleno na koleno, koleso na koleso. Delia ich od seba milimetre. Cabral sa radšej neobzerá čo sa deje za ním. Musí sa dostať do bezpečia a vybojovať si náskok. Nech Verde bojuje o druhé miesto. Kým on bude bojovať, bude mať čas na získanie náskoku na Taliana. Všetko zlé je na niečo dobré.

+++

So zaťatými prstami pri ústach pozerám čo sa deje na trati. Jedným okom na monitore s prichádzajúcimi live timingami, druhým zas súboj na trati medzi Valónčanom a Austrálčanom. Držím palce, nech sa mu podarí čokoľvek plánuje. Nech pokazí dokonalú dohodnutú stratégiu. Najradšej by som ich dvoch teraz udala za nešportové správanie.
„No tak! Poďme Roger!“ Zakričala som z plného hrdla.
„Philipo je už šiesty!“ Zakričal jeden z mechanikov. Pozrela som sa na Lea, ktorý stal vedľa mňa. Obaja sme si vymenili súhlasné pohľady. Aby vyhral titul musí skončiť druhý. Na vedúce pozície stráca viac ako dvadsaťpäť sekúnd. Na formule by ste náskok dokázali skrátiť, no tu nie. Tu je sekundový náskok priam nemožná a nedosiahnuteľná misia. Leo ma znovu pohladil po boku a dal mi nenápadnú pusu na líce.
„On to dokáže.“ Pošepol mi a usmial sa na mňa. Nebol to jeho typický veselý úsmev, bol to úsmev s ktorým chcete upokojiť druhého a pritom mu klamete, že všetko bude dobré aj keď vy viete opak. Leo sa sám snaží upokojiť svojim presviedčaním.
„Je to tam!“ Skríkol Philipov mechanik. Obzrela som sa na neho, nemám ani najmenšie tušenie čo sa stalo. Srdce bije ako zvon. Mieša so vo mne hnev, strach, adrenalín. Ak by som pozerala dnešné preteky z obývačky tak asi by som teraz prepla na nejaký iný program. Napríklad Tom & Jerry. Okamžite som sa pozrela na live timingy, či tam svieti Philipo. Je piaty! Neuveriteľné ide ako strela. Možno mal Leo pravdu a dokáže to!
„Roger je druhý!“ Skríkol niekto z garáže. Všetci sme upriamili pohľady na monitor. Roger je zatiaľ druhý, no Verde dobiedza a nenecháva mu priestor na vydýchnutie. Je ako osa na mede. Roger sa snaží udržať si svoju pozíciu. Ešte viac som zaťala prsty, teraz nefandím len Philipovi ale aj Rogerovi. Cabral musí vyhrať, aby mal titul ak skončí druhý tak titul patrí Philipovi. Poď Roger, poď! V garáži nastalo ticho. Je počuť len občasné dýchanie a pípanie. Nik nevie ako to skončí. Roger sa začína vzďaľovať od Portugalčana.

+++

Verde nazúrene hľadí pred seba. Musí sa pred neho dostať! Musí! Aprilia je oproti Honde pomalá a nevýkonná. Roger si zatiaľ chráni svoje druhé miesto. Cíti, že dokáže dostihnúť aj prvého Verdeho. Predbehnutie ho nabudilo na boj. Ešte viac pridal na plyne. Motor sa dostáva do najvyšších otáčok. Sekundový náskok lídra sa skracuje.
Carbal pridáva obrátky na svojej Yamahe. Aj keď je vo Valencii, prišlo ho povzbudiť tisíce krajanov. Ich hlasné kričanie využíva vo svoj prospech. Je to jeho skrytá sila. Najradšej by ju však teraz premenil na energiu, ktorá bude poháňať motor. Austrálčan sa nebezpečne a rýchlo približuje k lídrovi. Jeho pravé koleso je len na milimetre vzdialené od zadného kolesa Yamahy. Pred nimi je ostrá dvanásta zákruta zákruta. Portulgalčan sa narovnal, rýchlo naklonil motorku doprava. Kolenom sa dotýka asfaltu. Austrálčan nie je tesne, ale je priamo nalepený na ňom. Obaja sú v zákrute na rovnakej pozícií. Na malú sekundu sa ich pohľady cez prilby stretli. Kto z koho? Verde alebo Roger? Roger pridáva, tak isto aj Verde. Pred nimi je Curva de la Afición. Oba motory hučia ako divoké. Hneď za rovinkou je ďalšia zákruta. Narovnali sa. Na výjazde môže byť len jeden prvý. Verde sa nachádza na lepšie jazdeckej stope. Cez hluk počuje svoje srdce. Upokoj sa. Ty to dáš. Povzbudzuje sa. Nič viac nechce. Volant drží ešte pevnejšie, všetku svoju silu a energiu dostáva teraz zo seba.
Roger vidí ako jeho súper sústredene a takmer bez chýb je na nájazde do zákruty. Jedenástka nedovolí, aby ňou prešli obaja naraz. Vie to veľmi dobre. No aj napriek tomu sa stále zubami nechtami drží svojej pozície. Bude musieť riskovať ak chce prvé miesto. Na vjazde, tam kde nemá, pridáva. Cíti ako hádže zadným kolesom. Rýchlo sa narovnal, aby sa vyhol pádu. Zadné koleso aj napriek ukrutným snahám neposlúcha. Je ako neovládateľná strela. Gravitačná sila ho tlačí dole. Snaží sa udržať na trati nielen motorku, ale aj seba.
De Verde so strachom v očiach sleduje čo sa deje pred ním. Roger je tesne pred pádom a na odstrel je aj jeho kamarát.
„Nie!“ Zakričal z plného hrdla. Strhol volantom, na poslednú chvíľu sa vyhýba padajúcemu Rogerovi. Aprillia prechádza milimetre od Rogerovej neovládateľnej lietajúcej motorky. Pocítil ako mierne hodilo jeho motorkou do strany. Radšej sa ani neobzrel za seba. Honda len na milimetre štuchla Aprilliu.

+++

„Nie!“ Zúfalo som vykríkla. Tvár si neveriacky zakrývam rukami, nemôžem sa na to pozerať. Pre boha? Toto nie! Prečo sa to muselo stať?! Neverím tomu! Ako mohol? Bol len tak kúsok od toho, aby predbehol toho malého zmätka. Len taký malý kúsok mu chýbal. Sklamane som pokrútila hlavou. Nielen z mojich reakcií, ale aj z tvári a mimiky ľudí v garáži je cítiť sklamanie a smútok. Posledná šanca na získanie titulu práve sa vyparila ako ranný jesenný opar nad poľami. Presne tak ako prišla. Z ničoho nič. Smutne som sa usmiala na Lea. Nevšimol si ma, upriamene hľadí na televíznu obrazovku. Prvýkrát si uvedomujem ako prežíva fanúšikovské sklamanie. Snaží sa, aby sme nemohli vyčítať najmenšiu emócie z jeho tváre. No ja ho za tých pár mesiacov poznám dobre. Síce sa snaží usmievať, no jeho postoj naznačuje niečo iné. Je viac sklamaný ako ja. Oveľa viac. Aj napriek tomu, že je ešte pred nami päť posledných kôl, Philipo je štvrtý tak vieme, kto získa titul. Rukami som si prešla po vlasoch. Prišla som k Leonardovi, zobrala som jeho ruku do mojej. Prekvapene sa na mňa otočil, na jeho tvári je vidieť šok. Neočakával to.
„Pre mňa bude majstrom.“ Potichu som povedala. Leo sa usmial. V jeho očiach som nevidela sklamanie z dnešku ale niečo iné. Strach z toho čo príde o týždeň. Pravou rukou som ho začala hladiť po ruke, aby sa upokojil. Uvedomuje si, že toto isté čo prešiel Philipo môže zažiť aj on. Aj on môže byť majstrom, ale aj porazením. Bože, Leo? Miláčik. Keby si vedel, ako najradšej by som si to s tebou vymenila. Tak veľmi pre teba chcem, aby si vyhral a mal jednoduchý boj. Jägger sa však tak ľahko nedá.

30. – te kolo z 30. tych

Portugalčan Cabral a Valončan de Verde sú pekne zoradení sekundou za sebou. Presne tak ako sa dohodli aj prichádzajú k šachovnicovej vlajke. Chýbajú už len posledné metre. Cabralovi fanúšikovia sú ako v tranze, vstávajú zo stoličiek, nad hlavami im vejú vlajky vo farbách obľúbenca. Hrdelne kričia jeho meno. Cabral spomaľuje, posledné metre si chce užiť ako keby jazdil po prvýkrát. Jeho veľký sen sa stáva pomaly skutočnosťou. On, Cabral bude majstrom. Porazí veľkého a obľúbeného Philipa. Nič viac ako po tomto v živote netúžil, odkedy začal jazdiť. Túžil poraziť veľkého Macchialli a uchmatnúť mu titul. Vedel, že na to má. Že práve on bude ten, kto ho zosadí z trónu. Hľadí na cieľovú rovinku. V diaľke vidí pripravenú šachovnicovú vlajku. Posledné sekundy. Pridáva plyn, už nech ten moment príde. Na chvíľu zavrel oči, rýchlo ich otvoril, aby veril tomu, že je prvý. Aj napriek nadšenému skandovaniu fanklubu Cabrala je počuť ohromujúci piskot a bučanie ostatných fanúšikov. Talianske vlajky a Philipove bannery fanúšikovia hrdo vztyčujú nad svoje hlavy. Je niečo neuveriteľné čo dokázala žijúca tridsaťpäť ročná legenda. Z posledného dvadsiateho šiesteho miesta sa prebojovala na štvrté miesto. Len dve priečky ho delili od zisku ôsmeho titulu. Časový rozdiel je takmer jedenásť sekúnd. Pre formulu nič, no pre motorku priam nedosiahnuteľný náskok. Philipo pretína cieľovú rovinku. Obzerá sa okolo seba, zdvíha pravú ruku a máva fanúšikom. Práve prežíva horko-ťažké chvíle. Vidí ako ľudia mu ďakujú a uctievajú ho, aj napriek prehre. Bolí ho to. Veľmi. Tak veľmi chce a tužil po dnešnom víťazstve. Bola to jeho možno posledná šanca na titul. Iná už nebude. Čaká ho možno už len posledná sezóna a potom kto vie čo príde. A boh vie, či bude aj nejaká ďalšia. Už stratil všetku energiu a motiváciu. Nebaví ho bojovať s intrigami a zákulisnými bojmi. Sklamal nie seba, ale ich. Je mu ľúto ich a nie seba. Nevie ako sa dokáže pozrieť do očí tímového kolegu. Neodpustí mu, akú hru rozohral. Takú špinavú hru a nečestnú hru ešte nezažil. Zažil v motoršporte veľa, ale toto nečakal. Navyše od tímového kolegu. Neodpustí mu to nikdy. Pre neho je to zbabelec, ktorý bez pomoci iných by dnes neoslavoval.
.
.

Fair play? Áno, niekedy je to možné. Keď športovci bojujú so srdcom a odložia egá na bok. Vtedy je šport športom! Čo Portugalčan Cabral a Valónčan Van De Velde predviedli na bolo na smiech nielen komentátorom, ale aj španielskym fanúšikom, ktorí fandili samotnému Macchiali. Nebolo to vôbec hodné majstrov! Bolo to horšie ako na školskom turnaji vo futbale. Sorry chlapci, ale pre mňa a ostatných je majster Philipo Macchiali. On je našim majstrom, šampión fanúšikov, a vy si majte toho svojho Portugalčana.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s