Christie Doctor – Stratiť, no vyhrať: 10.spin off Ultimátum


Korekcia: Lucell
Ilustrácia: Christie

Mexiko, štvrtok ráno

Benedict ako zvyčajne vo štvrtok ráno preberá dodávku pneumatík na celý jazdecký víkend. Ruku si položil na pravú časť krku, mierne si ju pomasíroval, snažil sa ju uvoľniť a nejakým spôsobom rozcvičiť bolesť. Uplynulú noc sa mu veľmi zle spalo, skôr nespal ako spal. Po pár hodinách spánku sa prebudil s ukrutnou bolesťou krku. Namiesto raňajok si dal tabletku od bolesti, zapil ju kávou a vybral sa radšej na okruh, nech stihne vybaviť všetky veci, ktoré má a možno sa nájde aj voľných päť minút na oddych. O čom veľmi pochybuje. Počas súťažného víkendu oddych nehrozí a keď hej, tak je to čas na obed.
Založil si ruky cez hruď a pozeral sa na hodinky. Už tu mali byť, pomyslel si. Prekrútil očami. Preberanie pneumatík od zriadencov FIA nepatrí medzi jeho obľúbené aktivity. No ako športovému manažérovi mu to bolo pridelené. Tony tak rozhodol na začiatku sezóny a nepýtal sa či to patrí alebo nepatrí do jeho kompetencií. Odôvodnil to tým, že takto pomôže mechanikom. Navyše pozná pravidlá a v prípade problémov si to môže vykomunikovať. Už ráno bolo príjemne teplúčko. Znovu sa pozrel na hodinky a potom pred seba. Dodávka sa pomaly približuje k nemu. Už bolo na čase.
Vysmiaty zriadenec FIA vystúpil z auta, pod pazuchou drží dosku s papiermi. SuccsLion podľa dohody dostáva ako posledný tím pneumatiky. No nemôže sa stať, že dostanú „odpad“, pretože Pirelli pošle vždy presné počty potrebných sád.
„Dobré ráno,“ vysmiaty zriadenec ho so širokým úsmevom pozdravil.
„Aj vám, dnes vám to nejako trvalo?“ Benedict nezabudol podotknúť jeho meškanie.
„Za to sa poďakujte Benzu, mali sme tam menšie problémy,“ bez najmenších okolkov rozprával ďalej. Benedict na neho s údivom hľadí. Nečakal, že bude takto otvorene rozprávať o problémoch ich rivala. „Nebolo tam všetko v poriadku s dodávkou. Totálny chaos.“
„Vyriešili to?“ zvedavo sa ho spýtal.
„Povedzme, že áno. Bolo tam pár chybných pneumatík, ale tie sa poslali na reklamáciu. Takže všetko je v poriadku.“ Benedictovi nádej nestihla ani narásť a hneď zhasla. Nemohli ich problémy pokračovať. Aspoň by získali výhodu, a to nie malú. „Dúfajme, že u vás to bude bez problémov.“ Druhý zriadenec otvoril zadné dvere na aute, vyskočil na korbu.
„Podľa papierov by sme mali dostať softy a medium pneumatiky a potom pneumatiky do dažďa,“ zakričal za ním Benedict, ktorý pozorným okom sleduje čo robia v aute. Ukecaný zriadenec zostal nejako podozrivo ticho. Začul len jeho tiché nadávanie, listovanie v papieroch a znovu nadávanie. Do pekla! Panika začína chytať aj Benedicta. Nevie čo sa deje? Navyše sa mu nepáči ani toto bohovanie a ticho. „Deje sa niečo?“ zvedavo za ním zakričal, snaží sa v hlase zakryť nervozitu.
„No,“ začul nervózny hlas. Nepáči sa mu to už vôbec. Toto nie je vôbec dobré. „Asi máme menší problém.“ Vydesený pohľad zriadenca FIA ubezpečuje Benedicta o jeho tušení.
„Aký?“ Zriadenec nevie ako to má zo seba vykoktať. V živote sa mu to nestalo. Ani nevie ako je to možné. Pozrel sa za seba, na druhého pracovníka, ten je takisto vykoľajený ako on. Sú z tejto situácie tak zaskočení, že zo seba nevedia dostať ani jedno zmysluplné slovo.
„Tak už mi konečne poviete čo sa tu deje?“ skríkol na nich nervózny Benedict.
„Nemáme pre vás sadu softiek. Sú tu všetky okrem nich.“ Benedict len sťažka spracováva informácie. Nemáme pre vás sadu softiek. Stále dokola a dokola sa mu prehráva ako platňa v hlave. S vyvalenými očami a ústami na nich hľadí. Toto je zlý sen. Nemáme sadu pneumatík! Pomaly jeho mozog začína pracovať. Nabiehajú všetky kontrolky aj možné scenáre. Musí zavolať Tonymu. Nie! Musí sa volať Pirelli!
„Kde je naša sada?“ nazúrene sa ich spýtal. Zriadenci mykli ramenami. „Neostala u vás v garáži?“ Pirelli zo svojej centrály v Miláne posielala všetky sady do dejiska veľkých cien, tie sú zhromaždené v jednej centrálnej garáži. Prejdú kontrolou a potom sa prerozdelia jednotlivým tímom.
Zriadenec pokrútil hlavou. „Všetko sme naložili, overili a skontrolovali. Sklad je prázdny. Vaše pneumatiky tu nie sú, je mi to ľúto.“ Zdvihol pravý kútik, chcel uvoľniť napätú situáciu. On si o svojej chybe nie je istý. Všetko spravil ako zvyčajne. Už v tom má prax.
„Ľúto?!“ zvrieskol na nich Benedict, už aj prestal myslieť na bolestivý krk. „Ja chcem moju sadu. Ešte raz to skontrolujte.“ Nástojil na svojom. Všetci traja sa na seba zvedavo pozerajú bez slova. Benedict stále trvá na svojom. Zriadenec FIA kývol hlavou na druhého. Spravia čo im hovorí, prikazuje ten nazúrený manažér SuccsLion. Už aj tak majú na dnešok dosť.
Benedict to nenechal len tak na nich, vyskočil za nimi na korbu nákladného auta. Sleduje každý ich pohyb, pritom vyťahuje mobil. Vyhľadáva potrebné kontakty v prípade núdze. Riaditeľ pretekov Charlie, Tony, Marco Meradisimo, zástupca Pirelli. Vzbudí aj Boha aj Diabla ak bude musieť. Nedopustí, aby jeho vinnou bolo spôsobené to, že nebudú štartovať. Zriadenec FIA sa na neho obrátil. Benedict na neho so zvrašteným čelom zvedavo hľadí. Sklamane zvesil hlavu a pokrútil hlavou. Do Benedicta práve vošla stovka čertov. Robia si z neho dobrý deň, alebo čo? Nervy mu hrajú o sto šesť. Najradšej by teraz niekomu vrazil.
Zriadenec spravil krok dozadu. Z očí manažéra šľahá, priam blčí hnev. Je ako nazúrený lev chytený v klietke a čakajúci na slobodu. Má z neho strach. Bojí sa čo i len slovko povedať.
Benedict vyhľadal kontakt na Meradisima. Benz mal problém. V hlave sa mu nahodila znovu táto informácia. Prezieravo sa pozrel na pracovníkov FIA.
„S akou zmesou mali problém v Benze?“ Zvedavo sa ich spýtal. Zamestnanci sa na seba nechápavo pozreli.
„Softky,“ v tichosti mu odvetil. Benedictovi sa začínajú spájať všetky doterajšie informácie do jednej veľkej súvislosti. Čo ak to nie je len ich problém? Čo ak sa to týka aj iných? Čo ak sa to týka iba softiek?
„Mal aj niekto iný problém?“ Je zvedavý, musí vedieť viac. Toto je závažný problém a musí vedieť komplexné informácie, inak sa nemôže obrátiť na kompetentných ľudí.
„No nie ste jediný.“ Poškriabal sa vo vlasoch. Benedicta neprekvapilo, že tento ťuťmák vie viac ako mu povedal. Očividne chce on vyriešiť problémy alebo radšej zamlčí informácie, aby nemusel nič riešiť a mohol si robiť svoje.
„Kto ešte?“ Zamestnanci sa pozreli znovu na seba. Nemajú chuť ani za potreby si robiť ďalšie problémy, ale asi to budú musieť povedať. Toto sa len tak ľahko neutají. Keď si predstavia koľko papierovačiek a byrokracie ich čaká, tak im je už teraz zle.
Benedict nedočkavo čaká na ich odpoveď. Sú to fakt ťuťmáci. Musí z nich ako z chlpatej deky dostávať informácie. Bude na nich musieť pritlačiť, aby dostal to čo potrebuje.
„Teraz tu nejde o zisťovanie informácií za účelom získania výhody nad konkurenciou. Tu ide o riešenie problému nielen nášho, ale ako vidím tak viacerých tímov.“
„Fiat-Ferrari a Darkbull. Mali tie isté problémy ako Benz. Dokonca Darkbull z časti tiež nedostal softky.“ Benedict s otvorenými ústami hľadí pred seba, pokrútil hlavou. Toto je oveľa väčší problém ako si myslel. Nevyrieši sa tak ľahko. Bude musieť nielen kontaktovať Pirelli čo sa stalo a kde sú ich pneumatiky, ale aj ostatné tímy, aby zistil, aký je rozsah škôd u nich a potom bude musieť obvolať celé riaditeľstvo, aby im dali výnimku. Pomasíroval si bolestivý krk. Nakoniec to povedať Tonymu a Christine. Toto bude riadne dlhý a náročný deň. Mal si dať nie jednu kávu, ale rovno celú termosku kávy.

+++

Tony ako posledný zo šéfov ohrozených tímov prišiel na riaditeľstvo pretekov. Bol udychčaný, nazúrený ako buldog a ešte aj hladný. Odkedy sa dozvedel o zlyhaní Pirelli, tak nič nejedol. Sadol si vedľa Soriana z Fiat-Ferrari, jemu nervózne klopká noha pod stolom, hrá sa s perom a pohľadom zabíja Meradisima z Pirelli. Jeho majú v zuboch dnes viacerí. Daniel Hawley aj Tom Kern už stihol na jeho hlavu povedať všetky nadávky a verejne ho vyzvali, aby sa vzdal svoje funkcie.
Tony sa snaží už niekoľko krát dovolať aj Christie, tá mu však neberie. Svoju účasť v Mexiku zrušila, lebo sa necítila práve najlepšie. Ak sa dozvie ešte aj toto, tak si nevie predstaviť ako sa jej stav zhorší. Schoval telefón do vrecka a pozrel sa zvedavo na ostatných členov tímu.
„Čo všetko vám Pirelli pohnojilo?“ spýtal sa ich zvedavo. Benedict mu stihol všetko od slova do slova zrekapitulovať. Nevynechal ani najmenšie podrobnosti. Má presné informácie, chce sa však uistiť.
„Celá naša dodávka softiek je chybná. Polovica má v sebe diery a tá druhá nezodpovedá technickým podmienkam,“ so silným talianskym prízvukom a hnevom povedal Soriano.
„Nám chýba polovica softiek,“ dodal Hawley.
„Keby nám chýbala polovica, tak by som bol rád. To by mohol aspoň Benett jazdiť.“ V tichosti si povedal Tony. Čo by dal za polovicu. Soriano to započul a zvedavo sa na neho pozrel. Jeho podtón bol veľavravný. Hurst by obetoval Cartera na úkor Benetta. Spravili by to aj iní, ale nečakal, že by Hurst takto verejne prezentoval svoj názor. Tento egocentrik je prvotriedny. Začína sa mu oveľa viac páčiť.
Kern sa na nich zadíval, jeho povestný široký úsmev je teraz minulosťou. „Zo začiatku sme si mysleli, že máme len pár chybných kusov a tie nám Pirelli vymení. No mýlili sme sa. Viac ako polovica nevyhovuje technickým normám. Zistili sme, že sme dostali pneumatiky vhodné akurát tak na Monzu, ďalšia časť je deravá ako ementál a zvyšok nám nedodali.“ Benz bol na tom zo všetkých asi najhoršie, aj keď bol SuccsLion bez nich, ale aspoň im v garážach nezavadzali chybné kusy.
„Čo myslíte, ako to vyrieši Hunter a Pirelli?“ zvedavo sa ich spýtal Soriano. Tony mykol plecami. V F1 je najkratšie zo všetkých, nemá takéto skúsenosti. Spoliehal sa práve na nich. Sleduje ich pohľady. Sú takí vytočení ako skrutky. Preklínajú všetkých v Pirelli.
„Musíme počkať ako sa rozhodnú,“ dodal Hawley.
„Mohli by nám dať odklad,“ s malou nádejou povedal Kern. Všetci sa spoliehajú na to, že ak sú áčkové a najobľúbenejšie tímy, tak ich to zachráni. Tony nevie čo si má myslieť a očakávať. V tichosti sa na seba všetci pozreli. Každou sekundou čakania na rozhodnutie sú nervóznejší. Prečo ich nechávajú tak dlho čakať. Musia sa vrátiť k tímom a robiť aspoň to, čo môžu. Prečo sa to muselo stať práve v Mexiku. Nová trať a žiadne relevantné údaje nemajú. Informácie majú len zo simulátorov, autá tu naposledy jazdili v 90. rokoch a odvtedy nič. Nevedia ako sa budú správať na novom okruhu. Nervozita ich zožiera zvnútra ako kyselina. Kern by si už najradšej zapálil. Stihol už vyfajčiť polku krabičky odkedy sa to dozvedel.
„Kde sú ….“ Tonyho prerušil príchod riaditeľa pretekov Bruca Huntera. V rukách drží papier. Šéfovia ohrozených tímov sa na neho pozerajú so strachom. Hunter je ako ľadová socha. Neprejavuje žiadnu emóciu, nič. Nedá sa z neho vyčítať ani len najmenší náznak. Ani jeden z toľkej nervozity nedokáže zo seba dostať ani len slovko. Čakajú ako odsúdenci na rozsudok.
„Dobrý deň. Zavolali sme vás sem preto, aby sme oznámili naše rozhodnutie. Vypočuli sme vás jednotlivo. Prebrali sme s komisármi všetky možné varianty a možnosti. Je mi ľúto, ale máte jednodňové ultimátum. Ak do zajtra do dvanástej hodiny nebudete mať potrebnú sadu pneumatík, budete okamžité vylúčení z VC Mexika. Pokiaľ nevyprší ultimátum, môžete pracovať na autách. Dúfam, že akceptujete naše rozhodnutie.“
„Prosím?“ spýtal sa ho nazúrene Hurst. „Vy si fakt myslíte, že budeme akceptovať vaše rozhodnutie?!“ Ostatní šéfovia sa na neho v tichosti pozerajú. Sú takisto naštvaní ako on, ale nestihli zareagovať tak promptne ako on.
„Prosím, upokojte sa.“ Hunter sa snaží krotiť narastajúce emócie v miestnosti.
„Nie,“ razantne odvetil. Prekrížil si ruky cez hruď, nazúrene pozerá na riaditeľa pretekov. Hunter ostražito sleduje reakcie ostatných. Vyčkávajú čo ďalšie povie Hurst.
„To nie myslíte ako?“ Hunter sa zvedavo spýtal.
„Nebudem sa krotiť a ani akceptovať vaše rozhodnutie.“
„Nič iné vám neostáva,“ kontroval mu okamžite. Nenechá si skákať po hlave od nejakého šéfa tímu, ktorý ani poriadne nevie čo robí, „alebo sa odhlásite z víkendu. Aj táto možnosť tu je.“ Tony zostal zarazený. Hunter nerobí nič pre nich, iba im hádže polená pod nohy a pritom sa tvári ako záchranca.
„Vaša podmienka je nereálna. Jeden deň. To sa nedá stihnúť,“ pridal sa Soriano. Nie je to len záležitosť SuccsLion, ale aj ostatných. V potrebných momentoch je potrebné sa spojiť a chrániť si spoločné záujmy. „Bruce, uvedomuješ si, že my nemáme žiadne relevantné dáta z trate? Nič čo by nám pomohlo. Auto doteraz nebolo na trati. Nevieme ako sa bude správať. My potrebujeme čo najviac informácií.“
„Soriano,“ pokojným hlasom sa riaditeľ pretekov prihovoril šéfovi Fiat-Ferrari, „testovať som vám ani jednému nezakázal. Dostali ste predsa médium pneumatiky.“
„Tak toto nemyslíte skutočne vážne?!“ pridal sa nahnevaný Kern. „Vy si myslíte, že nám to má stačiť?!“ Kern sa už prestáva ovládať. Jeho hnev a zúrivosť narastajú. „Asfalt je mimoriadne šmykľavý, hladký bez žmolkov. Nevieme ako sa auto bude chovať v rýchlych zákrutách, ako bude pretekať riedky vzduch. Bruce, my nemáme v rukách nič okrem bezvýznamných dát zo simulátora. My potrebujeme tie softky!“
„Čo mám ako teraz spraviť? Povedzte mi, čo mám podľa vás spraviť?“ zvedavo sa ich spýtal. Tonyho niečo napadlo, no museli by s tým súhlasiť aj ostatní.
„Je tu jedna možnosť.“ Všetci sa zvedavo pozreli na Hursta. „Museli by sa však do toho zapojiť všetky tímy.“
„Aká?“ Bruce sa ho spýtal.
„Zvyšné tímy by nám museli požičať časť svojich pneumatík na dobu, pokiaľ nám nedodajú chýbajúce pneumatiky. Následne by sme im vrátili to, čo nám požičali. Bola by to vzájomná pomoc. Scurotorro je béčkom, Darkbull, tam by nemal byť podľa mňa problém,“ nenápadne sa pozrel na Hawleyho. Nápad sa mu pozdáva, v Scurotorro by to malo ísť poľahky. „Fiat- Ferrari by zas nemal mať problém s Virgin Marussia. My s Benzom by sme sa museli dohodnúť s Hecket-Williams a s Tag Heuer Morris Honda.“
„V tomto súhlasím s Hurstom. Ak by s nami zvyšné tímy prejavili aspoň trochu súcitu, tak sa to dá,“ pridal sa Hawley. Pre neho budú vyjednávania najjednoduchšie. „Musíte to odsúhlasiť len vy.“ Hunter sa nenápadne pozrel na hodinky a potom znovu na nich. Bude to musieť znovu prerokovať s komisármi. O tomto nemôže rozhodovať on sám. Musí dostať súhlas. Jedná sa tu o ostatné tímy a ich záujmy. Zaprel sa rukami o stôl, aby sa mohol postaviť.
„Musíme to prebrať. Rozhodnutie vám doručíme v čo najkratšej dobe.“ Šéfovia tímov sa pozreli v tichosti na seba. Zas ich čakajú dlhé hodiny čakania, strachu a neistoty. Kern sa postavil zo stoličky, pri odchode položil ruku na Tonyho rameno.
„Klobúk dole. Dobrý nápad. Mohol si s ním však prísť skôr. Ušetril by si nás tohto zbytočného čakania.“ Tony prekrútil očami. Najprv mu sklonil poklonu a potom toto. Kern sa nezaprie. Vždy musí mať posledné slovo. Vytiahol si mobil z vrecka. Štyri zmeškané hovory od Christie. Tak a teraz ho čaká najťažšia časť.

+++

„To nemyslíš vážne!“ Skríkla som na Tonyho. „Kedy ste mi to chceli oznámiť? Keď nás vyrazia z víkendu alebo kedy? A plánovali ste mi to vôbec aj povedať?“ Môj hnev prerastá do zúrivosti. Mala som tam byť aj ja a riešiť to, a nie on! Hľadím na Tonyho, s ktorým si volám cez Skype. Aj on je zúrivý ako buldog s čili papričkou v zadku. Od zúrivosti som zlomila na kryte pera ten malý držiak, s ktorým sa všetci hrajú.
„Neviem prečo sa tak rozhodli.“
„Ja viem prečo,“ nahnevane som odsekla. Tony sa na mňa zvedavo pozrel. „Myslíš, že sa nechcú pridať na boj o titul? Ak vám poskytnú pneumatiky, tak môžete aspoň získať potrebné dáta, ak vám ich nedajú, budú mať pred vami náskok a môžu sa pripraviť oveľa lepšie. Navyše ak uplynie ultimátum a vy budete bez nich, tak sa bude v Mexiku jazdiť bez špičky a budú mať tak šancu na nečakaný úspech. Do kasičky im pribudnú nielen body, ale aj peniaze. Je to perfektne rozohraná šachová hra, Tony, a my sme tesne pred šach mat.“ Cítim ako mi bolesť vystreľuje z boku. Tony sklonil svoj pohľad dole. Uvedomuje si, že mám pravdu. Jeho nápad nebol zlý, no nečakal podraz. V tomto veril v súdržnosť, no sklamal sa. Riadne sa prepočítal. Vidím na ňom, že si to berie za svoju chybu. Pritom sa snažil o najlepšie možné riešenie. Prekrútila som očami, nemôžem mu za to pripisovať vinu. Fú, tá bolesť. Snažil sa najviac ako mohol.
„Tony, pokúsim sa niečo vybaviť. Mám pár známostí. Možno nám pomôžu a predĺžia ultimátum, alebo ho aspoň zmiernia.“ Chcela som ho upokojiť úsmevom, Tony sa smutnými a sklamanými očami pozrel na mňa. Prikývol. Cítim neskutočnú horčinu v ústach.
„Pokúsime sa Christie niečo spraviť. Aspoň si nacvičíme pitstopy a budeme jazdiť na médiumkách. Som zvedavý, ako bude auto reagovať, obávam sa o brzdy a prítlak.“
„Možno zlomíte rekord počas boxov.“ Snažila som sa ho rozosmiať, alebo sa snažím samú seba? Keby som vedela koho skôr. Chytila som si nenápadne boľavý ľavý bok. Len chabý náznak Tonyho úsmevu. „S brzdami si to ako myslel?“ zvedavo som sa ho opýtala, snažím sa prekryť intenzívnu bolesť.
„Je tu riedky vzduch a chladenie nemusí byť dostatočné. Bude záležať od veľkosti prieduchov a ako bude vzduch stíhať ochladzovať brzdy. Viac informácií budeme mať až neskôr. No je možné, že budeme vidieť efekt „hot wheel“ naživo, len som zvedavý v akej veľkosti. Musím ísť, šampión. Nech nám nepadne tím na hlavu.“
„Držte sa, skúsim niečo vybaviť.“ Musím ukončiť hovor skôr ako sa mu dovraciam pred kamerou. Fuj, takúto horčinu a bolesť som dlho nemala. Doktor povedal, že v niektoré dni sa môžem cítiť horšie a iné zas lepšie. Toto je ten deň, keď si odseriem celú bolesť za ostatné dni.
Ako strela bežím na záchod. Nič iné ako žlč, voda, kyselina zo mňa nejdú. Studenou vodou som si prepláchla ústa. Pomaly sa tackám naspäť k notebooku. Zobrala som do rúk šálku s čajom. Prekrútila som očami.
„No super.“ Položila som prázdnu šálku naspäť. Seriem na celú bolesť aj čaj, teraz mi je prednejší tím. V mobile vyhľadávam kontakt na Frederika Boucharda, komisára FIA a môjho dlžníka. Je načase, aby som si jeho splátku vybrala práve teraz. Ak to nepôjde cez Frederika, tak potom neviem.

+++
Tony sa dovolal ďalším komisárom. Tento raz volal s Bouchardom. Bol riadne zaskočený, keď mu práve on telefonoval a ešte viac, keď sa dozvedel, kto stojí za ním. Je to ale riadna potvora, a navyše je aj rýchla, pomyslel si Tony. Bouchard upokojil Hursta, že ak sa bude schyľovať k ultimátu, tak pri ich tíme ho bude umelo predlžovať a snažiť sa im nazbierať potrebné sekundy. Len to nesmie nikomu povedať a musí sa tváriť, že o ničom nevie.
Aspoň niečo, pomyslel si. Keby bolo len toto ich jediným problémom. S brzdami mal pravdu. Jamiemu zo zadných kolies šľahali menšie plamene. Zastal pred rozobratým Carterovým monopostom. So založenými rukami v tichosti sleduje ako sa mechanici snažia odstrániť problém. Mexiko bude riadna skúška nervov, pre všetkých. Pozrel sa na oddychujúceho Jaimeho, počúva hudbu a hrá sa na mobile. On jediný zo všetkých je v pohode. Mať tak jeho povahu. Nič ho netrápi, len to, čo je v móde a kde je najbližšia skúška.
„Musíte prestaviť celé chladenie. Presunúť potrubia a strmene.“ Ukázal Christian mechanikom prstom na miesto, kam po novom majú presunúť súčiastky. Pozreli sa naňho s nie moc chápavým pohľadom.
„Christian, ak to dáme tak ako hovoríš, tak riskujeme, že chladenie nebude optimálne a môžu sa zadrhnúť brzdy. Skutočne si myslíš, že je to dobrý nápad?“ spýtal sa ho pre istotu jeden z nich. Christian s pohľadom „ja viem čo robím“ sa na nich pozrel.
„Ja som to auto navrhol a viem čo kde môžem dať. Tak to tam dajte a nehádajte sa!“ mierne na nich skríkol. Už aj on zostáva nervózny. Ide mu to tu celé na nervy. Všetci len hádžu polená pod nohy a nerobia nič pre odvrátenie blížiacej sa katastrofy. Mal som ostať v nižšej sérii, tam som mal aspoň pokoj, nadáva si v duchu. Mechanici len s nevôľou začali pracovať na jeho nariadeniach. Nemôže sa na ich slimačiu rýchlosť pozerať. S hnevom zobral do rúk náradie a snažil sa utiahnuť chladiace potrubia.
Tony sa nemôže dívať na to, ako Christian s hnevom tlačí trubice do monopostu. Rýchlo k nemu pribehol a vychmatol mu veci z rúk.
„Do boha, čo robíš?“ nazúrene s revom sa na neho otočil. Vôbec si neuvedomil, že je to Hurst. „Prepáč,“ vykoktal zo seba, „myslel som, že si niekto iný.“ Snaží sa obhájiť. Tonymu to je totálne ukradnuté.
„Kontroluj sa,“ prísne mu pripomenul. Pritakal. „V vzchop sa, potrebujem ťa,“ pošepol mu na odchode.
„Ako?“ skríkol za ním. „Tony, pozri sa okolo seba,“ rukami nervózne ukazuje okolo seba. Tony ešte svoju pravú ruku takto nervózne nikdy nevidel. Nevie čo má robiť. Práve Christian bol vždy ten, čo sa kontroloval a mal nadhľad a chladnú hlavu. Teraz on ako prvý vybuchol. Aj na psa došiel mráz. „Všetko sa rúca! Nemáme softky, brzdy sú v prdeli a možno ani nenastúpime do závodu. Do čerta aj s takou robotou!“ Kopol do boxu s náradím, menšie súčiastky sa s divokým tancom a štrnganím rozleteli naokolo. Tony chytil Christiana za ramená.
„Hej, pozri sa na mňa!“ prikázal sa mu. Len s nevôľou zdvihol pohľad k šéfovi. „Upokoj sa. Potrebujem tvoj zdravý sedliacky rozum. Bez teba to nedám, tak sa vzchop.“ Tony bol vždy dobrý v prehováraní do duše iným ľudom. Zabralo to vždy na každého, aj na Christie, teraz je na rade jeho pravá ruka. „Ak sa zosypeš ty, tak potom všetci.“ Niečo mu napadlo. Toto by ho mohlo prebrať zo zúfalstva. Odvliekol ho hlboko do útrob garáže, tak, aby ich nik nevidel a nemohol ani počuť. V tomto prípade nikomu neverí a nesmie to nik počuť, ani Benedict, Strong alebo Stella. Im neverí tak ako Christianovi.
„Frederic Bouchard sa nám bude snažiť pozbierať nejaké minúty a sekundy k ultimátu.“ Tony sa snaží hovoriť čo najtichšie. Christian musí dobre nastavovať uši, aby vôbec počul čo hovorí. Celou garážou sa ozýva hlasné pípanie. Dvanásť hodín. „Ak bude mať prísť k najhoršiemu, tak nás bude kryť.“ Hurst rýchlo dopovedal. Christian na neho s nechápavým pohľadom pozerá. Oni budú podvádzať? Kam sa to až dostali? Budú porušovať pravidlá, a navyše na úkor iných. Prví zamestnanci prechádzajú okolo dvojice vedúcich manažérov. Obaja si vymenili veľavravné pohľady. Christianovi je proti srsti toto unfair chovanie, ale iná možnosť tu nie je. Využili to aj iní, tak prečo by oni nemohli. Nič iné ako obísť pravidlá a čakať im neostáva.

+++

Piatok, pár minút pred 12 hodinou

Celé vedenie Succslion v stoji nervózne sleduje hodiny v garáži, mechanici tiež nič nerobia, postávajú v garáži a čakajú na príkazy od vedenia. Všetci vyčkávajú. Nič viac sa v tomto momente nedá urobiť. Len vyčkávať. Do konca ultimáta ostáva len pár minút, ktoré rozhodnú o ich ďalšom neistom osude.
Mechanici sú pripravení okamžite pracovať. Čakajú len na súhlas. Tony sa pozrel na mobil. Ak je logistika Talianov dokonalá tak ako o nej v Pirelli básnili, tak by to mali len tak tak stihnúť. Tony sa pozrel na Christiana. Ten len sťažka dýcha a drží sa pokope len z vypätých síl. Pohľad na neho je hrozný. Prepadnuté líce, opuchnuté oči a prázdny pohľad.
„Už tu mali byť,“ nervózne povedal Christian. Tony sa na neho pozrel pohľadom, nech ich zbytočne neznervózňuje. Už aj tak toho majú všetci po krk. Kde do čerta sú?! Spýtal sa v duchu Tony a znovu sa pozrel na hodinky. Tik-tok. Tik-tok. Srdce mu bije ako počas najdlhšieho a najnáročnejšieho maratónu. Takúto neistotu ešte nezažil. Nevie, či budú jazdiť alebo majú radšej začať pomaly baliť. Do čerta s nimi, aj s tým sprostým ultimátom. Bouchard robil a stále robí čo môže, ale nemôže to robiť po ultimáte. Kurva, kde sú tí špagetožrúti! Nervy mu dochádzajú, riadne.
Leonard s Jaimem v tichosti sedia na stoličkách v garáži. Ich osud je v rýchlosti a šikovnosti Pirelli. Pozreli sa na seba. Zabudli na svoju nevraživosť a rivalitu. Teraz to nie je ani v najmenšom prípade prvoradé. Chcú jazdiť! Táto neistota ich zabíja, viac ako čokoľvek iné. Aj keby mali jazdiť len na jednom druhu pneumatík, tak budú! Leonard potrebuje body ako soľ. Aj keď je tak isto ako on ohrozený aj Jägger. Pre úspech sú body potrebné. Musí sa im to podariť. Musia to vyriešiť! Dochádza mu trpezlivosť.
Tik-tok. Ticho a napätie sa v garáži SuccsLion dá doslova krájať na malé hmatateľné kúsky. Nik nedýcha. Doslova je počuť tikot všetkých hodiniek. Hypnotizujú pohľadom hodiny a sledujú, či príde zriadenec FIA a Pirelli s nejakou správou. Nech už je aj negatívna, ale nech to už je aspoň nejaká. Tik-tok. Sekundy odbíjajú rýchlo. Oveľa rýchlejšie ako inokedy. Čas už nezastavia.
„Mio dio.“ Stella nervózne po taliansky zašomral, radšej sa vybral k Leovi. Pozreli sa na seba. Nevedia čo by už od nervozity robili a ako sedeli. To nekonečné čakanie. Nech už to niekto prelomí.
„Dokedy tu budeme….“ Tony sa zasekol uprostred vety, keď uvidel prichádzať zriadencov FIA. Všetci sa vyšponovali a vystreli ako keby do nich pichali milióny ostrých ihiel.
„Pán Hurst,“ oslovil ho pokojným hlasom zriadenec Pirelli. Ako môže byť hlavne on pokojný. Pirelli spôsobilo túto situáciu, oni by mali najviac stresovať a nie chodiť a nosiť sa ako hovno na lopate. Najradšej by ich vyhodil cez zavreté sklenené dvere. Ak by mohol.
„Áno.“ zvedavo a nervózne sa ich spýtal. Z ich tvárí sa nedá nič vyčítať. Žiadna emócia, nič. Sú ako čistý, nepopísaný hárok papiera. Tony ani nedýcha. Len veľmi ťažko sa mu dostáva vzduch do mozgu.
„Máte šťastie. Pirelli práve teraz doručilo na okruh chýbajúce pneumatiky,“ Tonymu práve padá balvan zo srdca. Vydýchol si. „Začneme s okamžitou distribúciu. Do hodiny alebo hodiny a pol tu budú vaše pneumatiky. FIA vám udeľuje súhlas na účasť v pretekoch a dnes môžete ostať cez povolený čas.“ Podali si ruku. „Nech sa vám darí.“ Zriadenec sa na neho usmial. Nepočkal ani na ich odchod, okamžite sa vybral do tímovej garáže. Sleduje nervózne tváre podriadených. Nik sa nehýbe, všetci čakajú na rozhodnutie. Leo sa predral dopredu. Jaime stojí pri rozobratom monoposte. Christian je tesne pred kolapsom. Nebude ich zbytočne naťahovať. Nemá na to srdce a práve teraz by to nebolo najvhodnejšie.
„Prečo tu tak stojíte a nič nerobíte?!“ založil si ruky cez hruď. Nik z nich nechápe, pozerajú sa jeden na druhého. Nevedia čo si majú o tom myslieť. Pozrel sa na kolabujúceho Christiana. Je bledší ako stena za ním. „Pirreli do hodiny dodá chýbajúce pneumatiky,“ radostne zakričal. Garážou sa ozval hlasný výdych. Leonard radostne poskočil. Christian ešte stále spracováva informáciu. Pomaly si uvedomuje dobrú správu. Mechanici sa okamžite pustili do práce. Nálada v tíme sa razom zmenila. Zo strachu do radosti. Nevedia sa dočkať kedy sa na sto percent pustia do práce. Tento víkend sa začal katastrofou, no nesmie tak skončiť. Musia zabrať. Ani hroziace a isté nadčasy im nevadia. Pre víťazstvo čokoľvek.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s