Christie Doctor – Stratiť no vyhrať: 8. Spin off – Tichá vojna šampiónov VC Brazílie


Ilustrácia: CHristie
Korekcia: Lucell

Horúce slnečné lúče sa cez otvorené garážové dvere predierajú dovnútra, odrážajú sa od rozhorúčenej strechy na pit wall a nového natiahnutého čierneho asfaltu v boxoch. Teplo sála z každého miesta. Nedá sa pred ním nikde skryť. Teplo človeka obarí v prvom momente, keď odíde z klimatizovanej miestnosti. Do začiatku prehliadky jazdcov zostáva ani nie polhodina.
V garáži je všetko pripravené na dnešný predposledný brazílsky závod. Bielo – modré steny by mali pôsobiť chladným dojmom, no v dnešnom počasí tento psychologický efekt vôbec nezaberá. Leonard odložil mobil a slúchadlá k pripravenej prilbe a rukaviciam na stolík. Klimatizácia sa snaží ako-tak ochladiť ovzdušie, pomáhajú aj pridané ventilátory. Vedenie tímu sa snaží, aby mechanici neodpadli pri práci a dalo sa vôbec pracovať. K neznesiteľným horúčavám sa pridala aj vlhkosť a riedky vzduch. Čierno – biele monoposty čakajú, kedy budú môcť vyjsť na trať a ukázať silu niekoľko stoviek konských síl.
Modro-zelenými očami upriamene hľadí na svoju prilbu. Vyzerá ako keby ju hypnotizoval, či sa snažil jej niečo myšlienkami povedať. Dnes má výnimočne pokojnú náladu. Nevie si vysvetliť prečo. Po včerajších udalostiach by mal byť nasrdený a vraždiť pohľadom Nemca, no namiesto toho je pokojný ako baránok. V plastovom priezore sa mu odráža unavená tvár. Zložil tímovú šiltovku z hlavy, druhou rukou si rýchlo zahrabol do vlasov a zotrel si kvapôčky potu na čele. Pozrel sa na hodinky. Ostávajú necelé dve hodiny do vypuknutia šialenstva. Kolotoč sa znovu roztočí. Všetko znovu od začiatku. Zahrievacie kolo, štart a potom únavný dlhý pretek. Zavrel oči, ruky položil na hranu stolíka. Pohodová nálada sa mu lusknutím prstov mení. Už len pri pomyslení na bodový rozdiel a nadchádzajúci koniec sezóny. Nechce nikoho sklamať. Toľko ľudí, čo v neho veria a držia mu palce. Nechce ich vidieť sklamaných. Ani nemôže. Keď si predstaví, čo všetko je v hre. Nielen jeho osud jazdca, ale aj tímu a zamestnancov. Tá Allisonova podmienka. Spraví všetko, aby dopomohol k jej splneniu. Nervózne klopká pravou nohou. Hlboký nádych a výdych. Zdvihol hlavu k veselým detským kresbičkám prilepeným na stene. Vždy a veľmi rád si vystavuje darčeky od miestnych fanúšikov. Je to nielen pocta pre nich, za ich snahu a námahu, ale cíti takto od nich aj podporu. Každý takýto darček ho vždy poteší. Niekoľko fanúšikovských darčekov má uňho doma špeciálne miesto.
Prudko sa otočil smerom k formule, pomaličky sa k nej presúva. Rukou prechádza po kontúrach auta od zadného krídla, cez bok až k prednému krídlu, ku ktorému si kvokol. Podvedome sa začal smiať. Keby ho videla Christina, tak by sa začala smiať. Musí Eve niečo povedať. Je to jeho zvykom. Ak by to vynechal, nebol by v absolútnej pohode, stále by mal pocit, že niečo chýba.
Jeho pripravený motivačný predslov prerušil príchod vysmiatych mechanikov z obeda. Niektorí sa úsmevom snažia zakryť únavu, iní zas odreagovať svojich kolegov. Pár z nich ešte dopíja kávu z papierového pohára. Ak sa to kávou vôbec nazvať dá, má síce hnedú farbu, ale chutí hrozne. Vonku vládnu neznesiteľné horúčavy, obedná káva však nemôže chýbať.
Jeden prehodil ponad monopost druhému pracovné rukavice. Ďalší sa pustil do kontroly nastavení náhradných predných krídel. Andrea Stella im vysvetľuje jednu zo zvolených stratégií. Robí to vždy, keď sa vrátia z obeda. Uvedomuje si, že každý jeden z nich potrebuje vedieť, ako najúčinnejšie a najlepšie poraziť súpera. Nevedomosť a tajnosti by boli to najhoršie. Nemajú čas sa zdržovať. Dvaja mechanici sa bez slov rýchlo presunuli ku stojanom s médium pneumatikami, ďalší zas začali nahrievať termodeky do potrebných teplôt. Motorový inžinier na tablete kontroluje posledné údaje získané z telemetrie. Čo i len najmenšia odchýlka by znamenala riadny problém.
Leonard odstúpil od auta, aby uvoľnil priestor na odkrytie prieduchov a skontrolovanie požadovaného tlaku v pneumatikách. Aj najmenšia smietka by mohla spôsobiť katastrofu. Priam rozhodnúť o novom majstrovi sveta. Mikroskopická špinka by rozhodla komplikovanú dramatickú šachovú partiu. Nik si to nezoberie na zodpovednosť. Každý jeden z nich je ako malé ozubené koliesko vo veľkom mechanizme. Ak sa pokazí jeden, tak to má následok na toho druhého. Leo, no aj celá garáž vybuchla do smiechu nad nešikovnosťou člena tímu, ktorému sa podarilo vysypať matice na podlahu. Rozleteli sa do všetkých strán. Kotúľajú sa okolo nôh a poskakujú ako malé žabky. Pri každej zdvihnutej matici nadával ako pohan. Každé druhé slovo nadávka. Nevraživo sa pozrel na kolegu, ktorému sa podarilo nedopatrením odkopnúť matice. Leovi zamrzol pohľad, keď videl prichádzať Jaimeho. Hľadia na seba nevraživými pohľadmi. Carter nevie vystáť, že práve Leonard je ten, na ktorého sa vsádza. On je rovnako dobrý, ak nie lepší. Je to však majiteľkin miláčik, domáci maznáčik. Pokiaľ by ho nehoda nevyradila, o titul by nebojoval iba Benett a Nemec Jägger, ale aj on. Dobre to všetci vedia. On je ten zázračný mladík, o ktorom sa bude ešte veľa rozprávať. Ukáže nielen elegánovi, ale všetkým svoj veľký talent. O rok bude majstrom on. Zaprisaháva sa.
Všetci upriamili pohľady na prichádzajúceho Tonyho a Christinu. Obaja vyzerajú ako keby ich zdrbali rodičia za niečo, čo (ne)spravili. Nahnevaný Tony si prekrížil ruky na hrudi. Nervózne prežúva žuvačku. Christina so sklamaným pohľadom a zvesenými ramenami stojí vedľa neho. Stojí ako porazenec. Bez života a radosti. Takto ju ešte nik nevidel.
Nevie sa pozrieť do očí svojho jazdca. Pohľadom blúdi všade okolo seba, len sa nevie pozrieť tam, kam má. Leonard nemá vôbec dobré tušenie. Christina mu chce niečo povedať, no nevie nájsť tie správne slová. Pohľad mu skĺzol na papier, ktorý pevne zviera v rukách. Nedočkavo, bez slov k nej natiahol ruku. Christie sa najprv so sklesnutým pohľadom pozrela na Tonyho, ktorý prekrútil očami. Čo sa tu deje? Kurník, čo mi chcete povedať? Zamýšľal sa Leonard. Tony jej vytrhol papier z rúk a podal ho nedočkavému Leovi. Pohľad mu padol na logo FIA na vrchu papiera. Nemá z toho vôbec dobrý pocit. Obáva sa toho, čo nájde napísané na tom skurvenom papieri. Očami rýchlo číta stanovisko komisárov. Posledné slová si číta stále dokola a dokola. Nevie ich spracovať. Má pocit, že sa ocitol na inej planéte alebo vo veľmi zlom sne. Nevie tomu pochopiť. Ako mohli? Ako? Rozhodnutie s hnevom skrčil a odhodil na zem. Nemôže a ani ho nechce rešpektovať. Pozrel sa pred seba. Carter sa škodoradostne usmieva. Leo od nervov zaťal prstami do dlaní. On sa mu vysmieva! Najradšej by mu vrazil do toho jeho perfektného úsmevu.
Carter od zvedavosti zviera fľašku s vitamínovým nápojom. Chce vedieť, čo je tam napísané. Chce vedieť, čo sa deje. Zvedavosť ho doslova zožiera zvnútra. Christina rýchlo schmatla Lea za ruku. Nepotrebuje aby sa jej tu pod nosom, a navyše aj v tímovej garáži pobili jej jazdci. Ešte aj dnes. Nemôžu si dovoliť zvýšenú mediálnu pozornosť a záujem. Už aj tak je jej dostatok. Mierne pokrútila hlavou, nech to nerobí. Nestojí mu za to.
Z druhej strany garáže zaznel tlmený smiech. Gentlmana musí krotiť jeho úžasná žienka, pomyslel si Carter. Ak by Leonarda nedržala za ruku, vyštartoval by po ňom. Už je to na neho riadne veľa. Christina mu priam silno stískala rameno. S hlbokým nádychom zavrel oči. Vydýchol a znovu sa zhlboka nadýchol. Nervózny Tony kývol rukou tímu, nech sa vrátia naspäť do práce. Dobre vie, že sa môže nervozita preniesť na celý tím. Musí ich zamestnať, aby sa nepozerali na žabo-myšie vojny. Už ich má po krk. Nevie sa dočkať, kedy ten prekliaty Carter odíde.
Christina jemne pohladila Leonarda po ruke, pozrel sa do jej modrých očí. Chce ho nejakým spôsobom upokojiť, odreagovať. Už ich nemala plné sklamania ako pred chvíľou. Na smutnej tvári sa jej pomaly vyčaril šibalský úsmev a vyčaril jej syslie líčka. Leonard miluje, keď sa takto usmieva. Vyzerá pri tom tak nevinne a detsky. Nenápadne ju pohladil po tvári. Už ani jeden z nich presne nevie, koľkokrát si takto ukradli navzájom dotyky a bozky. Christie jemne položila líce na jeho dlaň ako mačiatko. Miluje jeho nežné dotyky, bozky, objatia. Miluje jeho! Leonard spravil menší krok k nej. Chytil ju jemne okolo pása. Christie mu prešla rukou po vlasoch a trojdňovom strnisku. Jeho pery sa približujú k jej. Garážou sa ozýva hlasné pípnutie hodín. Christina mu so širokým úsmevom podala šiltovku namiesto bozku. Šibalsky sa pritom usmievala. Naznačila mu nech sa nezdržuje. Leo jej vtisol letmý bozk na líce, rýchlym svižným krokom kráča k otvoreným dverám na pit wall. Pristavené veterány, červený koberec a moderátor čakajú na jazdcov, ktorí postupne prichádzajú zo všetkých strán.
„Čo hovoríš na rozhodnutie, Benett?“ so škodoradostným úsmevom naňho hrdo zakričal prichádzajúci Jägger. Kráča k nemu ako kráľ ku žobrákovi. Leo sa snaží jeho provokáciu ignorovať, má už aj na jazyku pripravené slová, čo mu povie. Radšej si zahryzol do jazyka. Zmohol sa len na malú kŕčovitú grimasu. Z diaľky vyzerajú ako vyhladované vrčiace levy čakajúce na súboj o mŕtvy kus antilopy. Benett zastal pri Jäggerovi, stále sa mu so širokým úsmevom vysmieva. Ten jeho tupý úsmev. Nevie ho prekusnúť. Leonard nervózne klopká prstami o stehná, nervozitu zakrýva kamenným výrazom. Nedá mu najavo ako veľmi ho serie. „Dobre som si to zariadil,“ panovačne dodal Nemec. Tu pred všetkými ho chce znemožniť najviac ako sa len dá. Ponížiť ho, ukázať ho aj z inej stránky, elegána padocku. Rukami sa ho snažil odsotiť, aby mu nezavadzal v ceste. Na základe dnešného rozhodnutia si je priam istý, že titul je jeho! Veď aj komisári sú na jeho strane. Nik mu ho nezoberie. Benett mu zachytil ruky. Hľadia si priamo do očí. „Čo si stratil slová, elegán?“ Ďalšia priamo a dobre nasmerovaná provokácia.
„Myslíš si, že si fakt dokážeš všetko zariadiť?“ sa ho spýtal nazúrený Leonard a pritiahol ho k sebe, „lebo ja nie.“ Jägger sa iba uškrnul. On? Dokáže pre seba zariadiť všetko čo len chce.
„Očividne mám lepšie vzťahy, a to ani nemusím spávať so svojou šéfkou ako ty.“
„Ju do toho nepleť!“ z plného hrdla zúrivo skríkol. Novinári, jazdci, ale aj prítomní ľudia naokolo stíchli, svoje pohľady otočili ich smerom. Ani jeden z nich nechápe, čo sa tu deje. Prečo je Benett zúrivý ako buldog a drží Jäggera pod krkom. Pozerajú jeden na druhého a snažia sa odhaliť túto hádanku. Jägger zvesil kútiky úst, pôsobí ako nevinná obeť. „Ja to tak nenechám,“ zmiernil tón hlasu, keď si uvedomil, že nie sú sami, „porušil si výrazne pravidlá tohto športu a potom si stihol podať na mňa aj sťažnosť!“ Znovu sa Michael zasmial
„A kto ich neporušil? Nepovedz, že si svätec, Benett? Skrátenie si šikany cez trávnik a získanie času navyše.“ Vidí na Leonardovi, že mu chýba len máličko, aby sa pred všetkými strápnil. Dodáva mu to ešte viac na odvahe. Je to voda na jeho mlyn. Chce, aby sa strápnil. A veľmi.
„Na teba, však očividne nič neplatí. Ak by som ja alebo iný jazdec zrýchlil a predbiehal pod žltými vlajkami, tak sme okamžite potrestaní. Vďaka tebe a blbému rozhodnutiu som prišiel o pole position!“ znovu skríkol, aby ho všetci počuli. Už mu je jedno ako to skončí. Či sa pobijú alebo nie. Serie na svoje dobré meno. Ak sa má zahrať na Zorra tu a teraz, tak to spraví s radosťou. Jägger si zaslúži pár výchovných. Už veľmi dlho vystrkuje rožky a zaslúži si byť potrestaný. Pred všetkými. Nech si nemyslí, že je tu kráľom. Naklonil sa k nemu. „Ak sa mi ešte raz postavíš do cesty, tak za seba neručím,“ šeptom dodal.
Jägger pokrčil ramenami a so škodoradostným úsmevom dodal: „Čo mi za to chceš spraviť?“ Leonard zmĺkol. Niežeby ho jeho reakcia prekvapila, ale čaká čo povie. Vyčkáva. Nechá ho, nech si povie čo má na srdci. Má na to právo „Zbiť ma? Tu pred všetkými? To by si nespravil. Nemáš na to gule, elegán,“ podpichol ho škodoradostným úsmevom. Leonard sa na neho potmehúdsky usmial. Na ťahu je teraz on.

+++

Podľa otca by som sa mala odvolať. Aj keby som to spravila, všetci tí pokrytci stoja za tým podliakom. Padajúce vlasy som si dala za ucho. Zdvihla som zrak od mobilu. S údivom a ústami otvorenými dokorán hľadím, priam čumím na to, čo sa deje vonku. Do boha! Mobil som rýchlo schovala do vrecka, hneď som sa rozutekala za nimi. Musím ich oddeliť! Tony sa mi z ničoho postavil do cesty. Ocitol sa tam ako blesk z jasného neba. Musel sa tam postaviť práve teraz. V najnevhodnejšom momente.
„Nechaj, nech si to vyriešia sami, tu a teraz. Novinári budú mať aspoň trochu zábavy,“ pokojným hlasom mi povedal. Ako keby ho netrápilo, že sa schyľuje k bitke, ktorú bude potom musieť riešiť aj on.
„Choď do čerta a nebráň mi, Tony!“ Vyštekla som zúfalo po ňom. Chcela som ho od seba odstrčiť, no chytil ma pevne okolo ramien. Nevraživým pohľadom som sa na neho zadívala. Od nervozity a strachu čo bude nasledovať sa klepem ako osika.
„Nechaj to tak, Christina. Mám plán.“ So zdvihnutým obočím a zvedavým pohľadom som sa na neho pozrela. Hurst sa potmehúdsky usmieva, vzal do rúk tablet a hrdo mi ho podáva. Nechápem, prečo je takýto. Do boha, veď sa ide Leo pobiť s Michaelom.
Neochotne som sa naň pozrela. „Aký?“ Stále hľadím do tabletu, mapa Interlagosu, údaje z telemetrie, prstom som prešla po dotykovej obrazovke – informácie od dodávateľa pneumatík. Nič také, čo by naznačovalo Tonyho plán. Robí si zo mňa dobrý deň. Prezieravo sa naňho pozrela. Podmienky a charakteristiky pozná veľmi dobre.
„Využijeme to, že štartujeme z ôsmeho miesta. Ako poznám Mercedes a ich stratégie, budú chcieť ísť do boxov čo najskôr. Niečo podobné zvolíme aj my. Pôjdeme na krátku prvú časť, strednú časť potiahneme čo najviac na vytvorenie si náskoku. Získame tak potrebný čas na under cut.“ Počas toho, ako rozprával, položila som tablet a prekrížila si ruky cez hruď. Under cut? To myslí skutočne vážne? Under cut koho a hlavne kedy?
Prekrútila som očami: „Ja si nemyslím, že je to dobrý nápad.“ Moje slová ho zarazili. Nečakal ich odo mňa, podľa neho som bola vždy tá, čo riskovala a išla za povolenú hranicu. Časy a hlavne okolnosti sa menia. „Vsádzame do hry až príliš veľa. To si nemôžeme dovoliť, Tony. Rozdiel je len päť bodov,“ pomaly som zdôrazňovala posledné slová, „nie je čas na experimenty. Nemôžeme si ich dovoliť,“ prísne som dodala. Prekrížil si ruky cez hruď.
„Ak by si mi neskočila do reči, dozvedela by si sa viac.“
„Počíta tvoja stratégia aj s bitkou?“ zvedavo som sa ho spýtala.
„Prečo?“ Tony sa nechápavo spýtal.

+++

Jägger podráždene chytil Benetta za golier. Benettove slová ho vytočili ešte viac, než si vedel predstaviť. Nenechá sa ponižovať takýmto spôsobom, a hlavne nie od neho. Prítomní udivene hľadia. Neveria vlastným očiam. Nik nechce prerušiť dusnú atmosféru. Nechcú sa zapájať do ich sporov a hlavne teraz, keď stačí málo a jeden, ak nie obaja, môžu vybuchnúť. Sú ako časovaná bomba čakajúca na odpálenie. Tik-tok. Rivali si priamo hľadia do očí. Zmena postoja, úsmevu alebo mimiky. Tik-tok. Stačí málo. Obaja vyčkávajú na pohyb toho druhého. Do výbuchu ostávajú len sekundy. Tik-tok.

+++

„Stačilo!“ Rýchlo som k nim pribehla. Stihla som to. Chvalabohu, stihla som to. Postavila som sa medzi nich. Som ako rozhodca medzi dvoma boxermi v ringu. Čakajú len na moment, kedy odtiaľ vypadnem a môžu sa do seba pustiť. Najprv som sa pozrela na Michaela. Michael neprovokuje nielen jeho, ale aj mňa. Nám obom sa vysmieva do tváre. Pocítila som Leonardov jemný ochranársky dotyk na boku. Lusknutím prstov sa jeho postoj zmenil. Snaží sa ma pred ním chrániť. Razantne som mu položila ruky na hrudník. Jemne ho odtláčam, nech spraví krok dozadu. „Nechaj to tak,“ snažím sa ho upokojiť. Vôbec si ma však nevšíma, upriamene sleduje rivala. Chytila som mu tvár do dlaní a prinútila ho, aby sa pozeral iba na mňa.
„12.1.1 C a 12.1.1 F,“ prísne som mu pripomenula odseky medzinárodného športového kódexu. Prekrútil očami. Dobre vie, čo to znamená a čo by prinieslo porušenie tohto pravidla. „Nechaj to na mňa. Zariadim to.“ Šibalsky som sa naňho pozrela.
„Ako?“ zvedavo sa ma spýtal. Vidím, že mi neverí. Pochybuje o mojich schopnostiach.
„Nielen on a jeho tím má dobré vzťahy s komisármi a vedením. Navyše pár ľudí mi niečo dlží a máme niekoľko svedkov, čo zaručia tvoju nevinu.“ Kývla som hlavou na novinárov. Leo sa nenápadne obzrel okolo seba. Súhlasne prikývol, ustúpil dva kroky dozadu. Vďačne som mu vtisla bozk na líce. Podarilo sa mi to. Ako sa hovorí: vlk sýty, aj ovca celá. Ani to nebolelo. Všetky strany odchádzajú z bojiska nezranené.
„Si obyčajný zbabelec!“ skríkol nahnevaný Jägger. „Skryť sa za ženskú sukňu je naozaj hrdinské! Si presne taký istý ako Christina. Aj tá vždy radšej stiahla chvost a zdupkala preč. Naposledy na päť rokov, aby nemusela čeliť svojim problémom a tomu, že som bol lepší.“ Zastali sme ako keby nás obarili studenou vodou. Neverím tomu, čo povedal. „Mám pravdu?“ Teraz ma zas Leonard musel krotiť, aby som sa nerozbehla po Jäggerovi. Chytil mi silno dlaň a pozrel sa na mňa. Zhlboka som sa nadýchla a potom vydýchla. Ešte raz som to zopakovala. Pekne pomaly. Nesmiem sa ním nechať vyprovokovať. Najradšej by som mu vyškriabala oči. Christina, upokoj sa. Niečo ma napadlo. Som riadna potvora. Zdvihla som pravý kútik a pokračovala v ceste ďalej.

+++

Jägger neveriacky hľadí. Nemôže tomu uveriť. Ani jeden sa ním nedal vyprovokovať. Oni odolali. Obaja ho odignorovali so vztýčenou hlavou. Oni sú znova víťazmi. Nenechá to len tak. Na toto nezabudne len tak ľahko.

Po hodine a pol neskôr

Slnko páli na rozhorúčených nedočkavých fanúšikov. Nevedia vydržať, kedy príde ten moment. Moment, keď zhasne semafor. Moment, ktorý budú sledovať so zatajeným dychom. Jazdci sa zoraďujú na svoje pozície pred štartom. Christina s Tonym nervózne stoja pred televízorom v tímovej garáži. Aj oni sú ako tí fanúšikovia. Ten moment sa blíži. Ostávajú posledné sekundy. Traťový maršal zamával zelenou vlajkou za posledným kvalifikovaným autom. Prvé červené svetlo na semafore zhaslo. Teraz sa zo sedadiel stavajú aj diváci, čo doteraz sedeli. Jazdci pridávajú plyn. Zvuk motorov sa nesie štartovou rovinkou. Jägger sa pozrel do spätného zrkadla. Druhé svetlo zhasína. Hukot sa zväčšuje. Napätie narastá nielen medzi divákmi, ale aj medzi jazdcami, mechanikmi a vedením tímov. Zvuk motorov je počuť všade. Je to predchodca toho, čo má prísť. Fanúšikovia nedočkavo čakajú na štart. Zatínajú silno prsty a čakajú. Christina silno zatína päste. Prosí Boha, aby stál pri jej miláčikovi. Nech stojí pri ňom, nech ho chráni. Ďalšie svetlo zhaslo. Leonard pevne stíska volant. Štvrté svetlo z piatich zhasína. Hukot motorov ešte viac narastá. Jazdci nedočkavo sledujú semafor, pravú nohu majú pripravenú na plyne. Diváci so zatajeným dychom vstávajú zo svojich sedadiel. Odpočítavajú posledné sekundy. Posledné svetlo zhaslo. Monoposty za burácajúceho hukotu motorov a nadšených fanúšikov štartujú. Benett vytočil motor do najvyšších možných otáčok, rýchlo obieha jedného súpera za druhým. Robí si z nich trhací kalendár. Vidí len jeden cieľ pred sebou. Pôsobí na neho ako zajac na chrtov počas dostihov. Pred nájazdom do prvej zákruty sa nebezpečne približuje k Jäggerovi. Predné pravé koleso sa jemne dotklo ľavej zadnej pneumatiky Mercedesu. No tak poď, Eva! Benett dravosťou vytlačil Jäggera nielen z ideálnej stopy, ale aj z trate.
„Shit!“Jägger prebrzdil. Leo si však svoju pozíciu dlho neudržal, na výjazde z druhej zákruty nedobrovoľne a neochotne prenecháva prvé miesto Jäggerovi. Musel mu ho prenechať. Inak by dostal trest. Nemôže si to dovoliť. Ďalší trest už by dnes nezniesol. Zadarmo by mu daroval šancu k titulu. Zostáva veľmi blízko za ním. Na dlhej rovine za zákrutou číslo tri skúša Leo predbehnúť lídra po ľavej strane. Vidí tam svoju šancu. Malú, no nejakú. Benett cez štvorku prešiel ako prvý, Jägger preradil na päťku. Je rýchlejší ako Benett. Na výjazde z ďalšej zákruty je poradie prehodené. Prvý Jägger, druhý Benett. Leo zvoľnil z tempa. Aj napriek pomalšiemu tempu ostáva v dostatočnej blízkosti. Siedmu zákrutu prechádza 200 km/h. Nasledujú dve esíčka. Jäggera neúprosne sleduje priam jastrabím pohľadom. Sleduje každý jeho pohyb. Neujde mu. Ukazuje sa mu v spätnom zrkadle. Ďalšia zákruta nasleduje doprava, prechádza ju na šestke, rýchlosťou 280 km/h. Najlepšie miesto obehnúť súpera bude na cieľovej rovinke.
Jägger sa pozrel do spätného zrkadla na nájazde na štartovaciu rovinku. Vidí Benetta vstupovať na rovinku. Nedá mu ten otravný Brit pokoj. Dostáva sa k nemu veľmi rýchlo. Musí sa tlačiť. No počkaj, veď ja ťa vyškolím. Budeš sa červenať ako decko. Jägger preraďuje zo sedmičky na osmičku. Benett sa približuje ľavou stranou, snaží sa ho vytlačiť k Safer bariére. Chce ho tam natlačiť. Najradšej by ho tam rozpučil ako muchu. Jägger vytáča motor do najvyšších možných otáčok. Musí si udržať pozíciu. Sedem. Šesť. Päť. Štyri. Senna. Prechádzajú na trojke obaja koleso ku kolesu. Na výjazde z esíčka sa Jägger ostrou jazdou na ideálnej stope dostáva na prvé miesto. Na dlhej rovinke ostáva poradie nemenné. Jägger je líder, Benett je druhý. Leo zúfalo krúti hlavou. Chce ho obehnúť za každú cenu. Aj keby si mal pritom odraziť pridané krídelká na prednom nose. Nemec ostro prechádza každou zákrutou. Benett sa stiahol, znovu sleduje jeho štýl jazdy. Bude tlačiť. Vyvíjať na neho tlak, pokiaľ to nevzdá a nepoddá sa mu.
Riaditeľstvo pretekov povolilo využívanie DRS. Jazdci sa dostávajú do tretieho kola zo 71 kôl. Rozdiel medzi Jäggerom a Benettom je 0 sekúnd 893 tisícin sekundy. Benett na výjazde z trojky rýchlo preraďuje. Už nemôže dlhšie čakať. Jägger spomalil. Začína ho brzdiť. Rozdiel sa znížil na 0.326. Na volante stlačil DRS gombík. Zadné krídlo sa otvára dokorán. Monopost sa zrýchľuje. Eva, poď. Poď. Teraz to dáme. Predné krídlo SuccsLion sa po ľavej strane dostáva na úroveň predného krídla Mercedesu. Michael rýchlo zabrzdil. Päť. Štyri. Nedá mu prvé miesto len tak ľahko. Ako si to predstavuje. Sťaží mu to ako len to pôjde. Strhol volantom prudko doprava. Zablokoval Benetta, stihol však rýchlo zareagovať. Jägger ho vytláča z trate. Drzo a nehorázne do vytlačil na trávu. Leonard buchol rukou po volante.
„Myslím, že by si tu pozíciu mal vrátiť.“ Michaelov pretekový inžinier oznámil informáciu zverencovi cez vysielačku.
„Ja viem, čo robím,“ odsekol nahnevane. Päť. Štyri. Vyhol sa bariére na pravej strane. Nájazd do sedmičky preradil na päť. Šesť.

„Leo, počúvaj, Jägger ti musí prenechať pozíciu,“ Tony oznámil pokojne cez rádio.
„Uhni sa! Uhni sa. Do riti, uhni sa!“ nazúrene im odsekol. Už po tretíkrát ho takmer odrazil z trate. Do zákruty číslo sedem na pätke. Ak sa dostane na pravú stranu, obehne ho na vjazde do ôsmej zákruty. Tam by to mal skúsiť. Zrýchlil. Nenechá sa ním otĺkať ako nejaký nováčik. Ukáže tomu hajzlovi. Tlačí sa na Jäggera. Michael znovu zatočil do súpera. Bude sa brániť. Aj takýmto štýlom. Predná pravá pneumatika sa nebezpečne dotkla bočnice SuccsLion. Leonard prebrzdil, vychádza po niekoľký krát na trávu, rýchlo sa snaží vrátiť na trať. Stráca takto drahocenné sekundy. Vie veľmi dobre, čo robí. Musí ho ešte viac vyprovokovať. Nech sa sám odrazí z trate. Jägger zväčšil náskok na viac ako sekundu.
„Musí sa ti uhnúť,“ znovu Tony informuje Lea cez vysielačku.
„Je to bastard, presne to je!“ kričí zúfalý Leonrad do rádia, „znovu ma vytlačil na trávu. Som jediný, kto to vidí. On ma stále vytláča mimo trať a blokuje.“
„Musíš s ním bojovať.“
„O čom to hovoríš, práve teraz si skrátil zákrutu. Ak to spraví ešte raz, tak ho odstrelím z trate.“
„Leo, komunikujeme s riaditeľom. Jägger je prešetrovaný.“
„Vieš čo mu môžete odkázať, nech ide to čerta. Musí mi vrátiť pozíciu, koniec rozhovoru.“ Leonard zúrivo vypol rádio.

Z výjazdu poslednej zákruty sa obaja dostávajú na štartovaciu rovinku. Leonard znovu zapína DRS. SuccsLion sa rýchlo približuje k zadnému návesu Mercedesu. Predné krídlo je nebezpečne blízko zadným pneumatikám súpera. Leonard potočil volantom doprava. Prechádza okolo súpera. Osem. Sedem. Dostáva sa pred neho. Šesť. Päť. Štyri. Tri. Cez Senna S prechádza Leo ako prvý. S rýchlosťou ide nad limit. Pozrel sa do spätného zrkadla. Jägger vchádza ešte len do tretej zákruty. Má dostatočný náskok.
„Yeah!“ Leonard radostne zakričal do rádia.
„Dobrá práca,“ Tony ho pochválil, „pokračujeme ďalej podľa plánu A.“

„Mich, mám pre teba zlú správu.“
„Akú?“ nahnevane sa spýtal svojho pretekového inžiniera.
„Komisári ťa prešetrujú za brzdenie Benetta. Jazdi čisto, pretože možno dostaneme Stop&Go.“
„Čo? Nech si prešetrujú jeho. Bolo to čisté, v rámci pravidiel.“
„Budem ťa informovať.“ Šéf Mercedesu sa odmlčal.

18. kolo

Aj napriek začatému prešetrovaniu, voči Jäggerovi komisári nevzniesli žiaden trest. Odôvodnili to tým, že to bolo v rámci čistých bojov o pozíciu. Hoc všetci vedia, že do Michaela sa nebudú púšťať a navyše nechajú voľný priebeh v boji o titul. Nechcú nikoho zvýhodniť. Aspoň nie teraz, keď je to zaujímavé. Aj keď mnohí pochybujú o ich rozhodnutiach a upodozrievajú ich, že uprednostňujú Benz.
Jägger v prvej DRS zóne zapol na volante gombík na otvorenie zadného krídla. Teraz je to on, kto sa približuje k zadnému krídlu čierno-bieleho SuccsLion. Benett presunom na ľavú stranu zablokoval rivala. Jägger nahnevane buchol rukou o stehno. Snaží sa Brita obehnúť rôznymi spôsobmi. On ho však vždy čisto a rýchlo zablokuje. Komisár spoza bariér pri trati zamával modrou vlajkou. Pomalší jazdec na Manore uvoľnil miesto pre rýchlejšieho Benetta. Získal pár sekúnd navyše, pokiaľ sa aj Jägger dostane pred pomalšieho jazdca. Aj napriek výhode zrýchlil. Nemec sa dostáva cez modré pred Manor, znovu skracuje Britov náskok. SuccsLion rýchlo prechádza poslednými zákrutami tretieho sektora trate. Jägger ho bezhlavo nasleduje. Benett bez vysvetlenia spomaľuje. Súper ešte viac zrýchľuje. Naskytla sa výborná pozícia na predbehnutie. Benett zabočil smerom k boxom, pred ním sa nachádza pomalý Versthall na McLarene. Benett pravou stranou obieha nováčika pred vstupom do boxov. Nielen Jägger, ale aj vedenie SuccsLion neveriacky pozerá. Vedenie SuccsLion na pit wall si vymenilo pohľady. Z ich pohľadov sa dá rozoznať, že sú v neistote. Nevedia, či je alebo nie je povolené predbiehať pred vstupom do boxov. Športový manažér rýchlo vyhľadá pravidlá na notebooku. Nemec sa znovu sťažuje na Benetta a jeho predbiehanie. Jägger má kratšiu cestu k mechanikom ako britský rival. Boxy Mercedesu sú hneď na začiatku dlhej boxovej uličky, SuccsLion ich má až v strede. Obaja naraz zastali u svojich mechanikov. Tímy pracujú na výmene pneumatík čo najrýchlejšie. Jazdci vychádzajú zo svojich miest. Bok po boku prechádzajú boxovou uličkou. Benett zatlačil súpera k bariére. Po výjazde z boxov sú tesne za sebou. Benett vychádza na piate miesto, Jägger až na siedme. Medzi nich sa votrel Fín Keine na Ferrari.

48. kolo

Aj napriek sťažnostiam Mercedesu, riaditeľstvo pretekov nezačalo prešetrovať Benetta za jeho predbiehanie. Časť z komisárov si uvedomila chybné rozhodnutie predchádzajúceho rozhodnutia a navyše, predbiehať pred vstupom nie je zakázané. Takže ich sťažnosť považovali za bezpredmetnú. Jägger to nedokázal akceptovať a niekoľkokrát si ponadával na Benetta. Šéf tímu ho musel niekoľko krát krotiť, presne tak ako Tony Leonarda. V tomto boli rovnakí. Cez vysielačku si posielali odkazy a jeden druhého do čerta.
„Box. Box. Box,“ oznámil razantne Andrea.
„Ešte vydržím. Dve kolá na nich ešte dám,“ zadychčane odvetil Leonard. Teraz to nie je dobrý nápad ísť do boxov. Práve teraz pneumatiky pracujú ako majú.
„V žiadnom prípade, zadná ľavá pneumatika je totálne zničená. Ak nezastavíme teraz, riskujeme defekt.“ Naliehavosť v jeho hlase rástla každým slovom. Stella sleduje na počítači stav pneumatík. Neverí výpočtom Pirelli. Podľa neho nie sú správne. Obáva sa toho, aby na nich vôbec došiel do boxov.
„Dve kolá na nich vydržím a prídem,“ odsekol Leonard. Stella sa pozrel na Tonyho, ten nervózne postáva a sleduje závod.

Jägger rýchlo prechádza miernym kopcom na cieľovú rovinku, obieha pomalšieho jazdca o kolo späť, prechádza doprava. Načo ich aj púšťajú na trať. Iba zavadzajú. Malo by ich vedenie vyškrtnúť zo zoznamu. Nemajú na to, sú pomalí a iba zavadzajú. Zašliapava brzdový pedál, preraďuje automaticky rýchlosti na volante.
Mechanici Mercedesu pri pípaní alarmu vyskočili zo svojich miest ako vyskakujúci šašo z krabičky. Rýchlo berú pripravené médium pneumatiky označené bielym prúžkom. Stavajú sa na svoje pripravené pozície. Robili to už niekoľkokrát, nielen počas pretekov, ale aj počas tréningov. Nedočkavo čakajú na prichádzajú monopost, zastavuje na vyznačenom mieste. Okamžite sa púšťajú do výmeny ojazdených pneumatík. Všetky činnosti robia automaticky, nepotrebujú nad tým rozmýšľať. Všetko je dopredu nacvičené do posledných detailov. Odhadzujú za seba nepotrebné médiumky, nasadzujú nové, pokladajú vystreté dlane na nasadené pneumatiky. Semafor nad monopostom však stále svieti na červeno. Niečo sa muselo udiať. Inak by už bol Micheal na ceste späť na trať. Jägger frustrovanie hľadí do spätného zrkadla. Neveriacky sleduje, ako sa jeho mechanici trápia s nasadením zadnej ľavej pneumatiky. Neveriacky krúti hlavou.
„Scheisse. No tak poďme! Schnell! Schnell!“ kričí na nich. Jeho rev však utlmuje prilba a hluk prichádzajúci z boxov. Rozhadzuje rukami, aby si pohli, aby tam nestáli ako soľné stĺpy čakajúce na spásu. „Scheisse. Ide mi o titul. Schnell! Schnell.“ Rýchlo k nim na pomoc pribehol ďalší mechanik. Snažia sa z celej sily vybrať zaseknutú pneumatiku z nápravy. Jägger bezmocne rozhadzuje rukami okolo seba. Najradšej by vyskočil z monopostu a šiel im na pomoc. Obzerá sa na bezradných mechanikov a manažment tímu na pit wall, ktorí taktiež neveriacky hľadia na to, čo sa deje. Nechápu čo sa mohlo stať. Michaelov závodný inžinier sa obráti na odohrávajúcu sa drámu v boxoch. Pozrel sa na hodinky so stopkami. Toto ich bude stáť veľa. Ak nie titul.
„Poďme!“ znovu zakričal zúfalo Jägger. Už prestáva veriť, že sa znovu dostane na trať. Mechanici silno mykajú do strán so zaseknutou pneumatikou, ktorá nakoniec povolila. Pripravený mechanik okamžite nasadil nový kus. Položil ruku a kýval hlavou. Lollipop semafor konečne zasvietil na zeleno. Jägger zbesilo zašliapol plynový pedál. Z nových pneumatík sa zadymilo. Auto doslova vystrelilo zo svojho miesta.

Leonard sa ako líder dostáva do ďalšieho kola pretekov, brzdí pred nájazdom do prvej zákruty, esíčko prechádza ostrou a dravou jazdou. Už sa pomaly upokojuje. Nič ani nikto mu už nebráni. Teraz je to všetko len v jeho rukách, má šancu vyhrať. Na vjazde na rovinku sa dostáva do nečakaných problémov. Zadnou časťou monopostu vychádza na obrubníky. Snaží sa auto udržať na trati. Zničené pneumatiky nedoliehajú ako by mali, zadná časť nekontrolovateľne „tancuje“. Vyzerá ako keby plával. Zadná pravá pneumatika sa z ničoho nič zablokovala. Auto na obrubníkoch nebezpečne nadskočilo, vyhodilo ho na vyasfaltovanú výjazdovú zónu. Nekontrolovane sa roztáča. Točí sa ako splašené ciferníky. Leonard sa z celej sily snaží dostať z hodín. Nesmie prepadnúť panike. Zažil to už viackrát. Presne vie čo má robiť. Auto zastalo na mieste. Zo zadnej pneumatiky sa stále nepekne dymí. Motor stále beží. Obzrel sa okolo seba. Žiaden zo súperov nie je za ním. Leonard sa opatrne dostáva znovu na trať. Prítlak auta nie je vôbec dobrý. Zadné pneumatiky stratili na svojej funkčnosti, nedokážu udržať auto na ideálnej stope. Cíti, ako auto tancuje zo strany na stranu počas jazdy. Toto vôbec nie je dobré. Monopost sa správa ako keby mal vlastný rozum. Nedobrovoľne znížil rýchlosť. Do boxov je to ešte viac ako polovica trate. Pochybuje, že sa tam vôbec dostane. Zúfalo sa pozerá do spätných zrkadiel, či tam náhodou neuvidí lietať kusy pneumatiky. Len to nechce vidieť. Prosím, len nech to nie je to, na čo práve myslím.
„Chlapci, asi mám defekt!“ zúfalo zahlásil do vysielačky, „neviem, či prídem do boxov.“ Zúfalstvo v hlase narastá. Musí sa tam dostať, ak bude musieť, tak tam auto aj dotlačí.
„Leonard, upokoj sa, nemáš defekt. Musíš však prísť čo najrýchlejšie do boxov.“
„Ja sa snažím. No auto ma neposlúcha. Chlapci, čo mám robiť?“
„Snaž sa ísť ustálenou rýchlosťou. Nesmieš moc zaťažovať zadné pneumatiky a prepni mód motoru na trojku.“ Pokojne mu odvetil Stella. Jeho pochybnosti o prepočtoch sa potvrdili.
„Rozumiem.“ Benedict sa pozrel na Stellu, obáva sa, že práve porušili pravidlo rádiovej komunikácie. Nie je si istý, či ich za toto nepotrestajú. Nesmú podávať technické informácie a radiť jazdcom. Nebude radšej o svojich pochybnostiach informovať Tonyho, už aj tak je dostatočne vynervovaný.
Mechanici SuccsLion sú dávno pripravení na svojich miestach. Očakávali, že ich zverenec príde do boxov skôr. Nedočkavo čakajú, kedy sa budú môcť pustiť do práce. Chcú mu pomôcť vyhrať titul. Veď je to aj ich zásluha, že sa mu darí. Ak môžu pomôcť čo i len maličkosťami, tak to spravia. Každá sekunda rozhoduje. Leonard s problémami zastal na vyznačenom mieste. Totálne zničené pneumatiky vymieňajú za nové. Dvaja mechanici mu rýchlo pritiahnutím malých skrutiek upravili nastavenie predného krídla. Prikázal im to Stella, po tom, ako videl posledné údaje z auta. Lollipop semafor sa z červenej farby zmenil na zelenú. Leonard pomaly štartuje z boxov. Auto sedí už omnoho lepšie ako predtým. Na výjazde vypína obmedzovač rýchlosti. Zašliapol plyn na podlahu monopostu. Motor ide na plné obrátky. Pozrel sa do spätných zrkadiel. Vidí v nich približujúceho sa tímového kolegu Jaimeho Cartera. Ako je to možné? Bol za ním dostatočne ďaleko. Prekrútil očami pri pomyslení na jeho hodiny. Obrali ho o drahocenný čas. Ešte viac zrýchlil. Musí sa dostať pred neho. Inak si zas bude musieť vybojovať svoju pozíciu spať. Ak by vyšiel za ním, dostal by sa na dostrel Jäggera a bol by ako vo zveráku. Pred ním tímový kolega a za nim rival. On by tlačil na Cartera, ten by ho zas blokoval a Jägger by ich mohol oboch obehnúť. Toto nemôže dovoliť. Znovu pridal.

„Jaime, Leonard nie je tvojím súperom,“ prísnym tónom ho informoval Tony Hurst. Pripomenul mu na čom sa dohodli. Nechce, aby sa odrazili a bojovali medzi sebou.
„Mám ho len tak pustiť pred seba?“ nechápavo sa ich spýtal. Pritom presne vie, na čo Hurst naráža. Nepredá sa ľahko ako nejaká šľapka.
„Nie je tvojím súperom. Rozumieš?“ Carter namiesto odpovede drzo vypol vysielačku. Vidí tímového kolegu vychádzať z boxov. Pôsobí na neho ako muleta na býky. Bez najmenšieho rešpektu zrýchlil. Nebude robiť čo mu povedia. Prečo by mal? Oba monoposty sú na tiahlej rovinke koleso ku kolesu. Carter pridal, prudko zatočil volantom do štvrtej zákruty. Benett pohotovo skočil na brzdu. Stihol zabrzdiť, inak by svoje predné krídlo zapichol do jeho ľavého boku. Carter sa škodoradostne pozrel do spätného zrkadla. Teší sa z toho čo spravil. Porušil tímovú réžiu, presne tak, ako pred rokmi Benett v Malajzii. Benett nahnevane rozhadzuje rukami. Dohodli sa predsa! Carter si užíva vedúcu pozíciu. Bodaj by to bol on, kto rozhodne boj o titul. Chce sa do tejto šachovej partie zapojiť. Aspoň nepriamo, prechádza čisto cez zákruty.
„Jaime, drž sa plánu A,“ prísne ho napomenul šéf.
„Postupujem podľa vašich rozkazov,“ drzo odsekol. Nahnevaný Benett ešte viac zrýchlil. Nenechá sa vyhodiť Pánom Colgate. Veď uvidí. Na nájazde do zákruty Mergulho sa cez pravú stranu dostáva cez tímového kolegu. Hlavu otočil k nemu, to isté spravil aj Carter. Benett pokrútil ukazovákom. Carter odvrátil pohľad, odignoroval varovanie kolegu. Serie na neho aj na všetkých. Zákrutu číslo dvanásť prechádzajú takmer bok po boku. Na jej výjazde je rýchlejší Carter jazdiaci na ideálnej stope. Benett stále tlačí plynový pedál na podlahu, to isté robí aj Carter. Leonard sa radšej schoval do vzduchového tunela za súperom. Bez odporu vzduchu je rýchlejší. Predné krídlo je len na centimetre vzdialené od zadnej nápravy tímového kolegu. Benett sa vystrčil na ľavej strane. Zadné krídlo sa na monoposte úplne otvorilo, bez najmenších problémov sa dostáva na prvé miesto. Carter prekvapene hľadí, ako Benett prechádza Sennovým esíčkom. Netušil, že ich súboj sa skončí takto rýchlo. Chcel, aby sa za ním vliekol čo najdlhšie.

„Mick, Cartera môžeš v posledných kolách dobehnúť,“ nadšene oznámil pretekový inžinier.
„Ako? To je snáď dobrý vtip. Nachádzame sa v rovnakých pretekoch?“ zvedavo sa ich spýtal. Má pocit, akoby boli v paralelnom závode niekde inde, a nie v Brazílii. „Lebo ja si to nemyslím. Nedokážem ho dobehnúť. Sú nám vzdialení. Nedobehnem ich ani po skončení,“ ironicky dodal.
„Mick, máš čerstvejšie pneumatiky ako on. Do desiatich kôl sa dostaneš k nemu, do pätnástich by si mohol byť pred ním.“
„Skutočne?“ znovu sa ich ironicky spýtal.
„Predpokladáme, že pôjde na dojazdový mód. Prehoď si tvoj na päťku. Tak budeš rýchlejší,“ poradil mu s nadšením pretekový inžinier. Jägger spravil presne to, čo povedal. Aj keď nepredpokladá, že by sa to mohlo naplniť. No radšej spraví to, čo mu radia. Nebude riskovať.

68. kolo

Do konca horúcich brazílskych pretekov zostávajú posledné tri kolá. Na prvom mieste je Leonard s päťsekundovým náskokom na tímového kolegu Cartera a takmer šesťsekundovým náskokom na tretieho Jäggera. Nemcovi sa v posledných kolách podarilo stiahnuť rozdiel iba na 900 tisícin sekundy. Presne tak, ako to predpoklad jeho inžinier. Bol z toho prekvapený. Neveril a ani nedúfal, že by sa im to mohlo podariť. Odhodlaný Jägger nebezpečne tlačí na súpera zo SuccsLion. V pravotočivej jedenástej zákrute sú obaja tesne pri sebe. Útočí z pravej strany. Teraz sa už nenechá osrať ako s Benettom. Vytláča Cartera mimo ideálnu stopu, nech zmizne a nezavadzia mu. Motá sa ako pomalí jazdci. Jaime sa silou-mocou snaží udržať na svojej pozícii. Nepustí mu ju. Prečo by mal. Stláča plynový pedál na podlahu monopostu, pred dvanástkou prudko zabrzdil, podradil na trojku. Jägger ho na vrchu zákruty zavrel. Nedal mu ani centimeter trate navyše. Medzi nich by sa nezmestila ani najmenšia ihla. Predné krídlo Succslion v plnej sile narazilo do bočnice Silver Arrows. Časť z neho sa odlomila, pridané krídelká sa odrazili. Lietajú všade navôkol. Michaela vyhodilo zo zvolenej stopy. Jaime skončil s polovicou monopostu na obrubníkoch. Neveriacky hľadí pred seba. Hľadí na zdemolovaný predný nos monopostu. Do frasa, čo teraz?
Tony Hurst si zúfalo schoval hlavu do rúk. Nemohol uveriť tomu, čo práve videl na monitoroch. Obzrel sa na ostatných členov vedenia SuccsLion na pit walle. Tí tiež bez slova hľadia pred seba.
„Odrazil ma z trate!“ zúfalo kričí do vysielačky, „mám veľkú dieru na monoposte.“
„Jaime, upokoj sa. Do boxov zatiaľ nemusíš ísť. Pokračuj ďalej,“ pokojne mu odvetil pretekový inžinier Strong, pritom sa však nervózne hral s perom. Ak sa dostane do boxov, bude to zázrak. Taký istý zázrak, ako keď americké olympijskej hokejové mužstvo v roku 1980 porazilo vo finále ZSSR. Zázrak na ľade, a toto bude zázrak na trati.
„To mám fakt jazdiť s dierou?!“ nechápavo sa opýtal. „A čo Jägger?“
„Jaime, ty len jazdi. Prosím ťa, hlavne neútoč a snaž sa prísť do cieľa. Štvrtý Keine na Fiat – Ferrari je chvalabohu ďaleko. Na Jäggera sme práve teraz podali sťažnosť.“
Carter sa s dierou na prednom nose opatrne vracia na trať. Má veľké problémy udržať monopost v ideálnej stope. Nikdy ešte nemal jazdiť s takouto dierou. Ani nevie, či sa to bude dať. Bojí sa toho. V zákrutách sa auto správa nedotáčavo, vynáša ho buď doprava, alebo doľava. Na rovinkách ho zas vytláča vzduch. Je mu to nepríjemné. Vzduch ho tlačí von.
Jägger po vydarenom útoku začal pomaly sťahovať aj Benettov náskok. Obaja majú rovnako staré pneumatiky. Je tým navnadený a je priam hladný po prvom mieste. Benett vstupuje do posledného kola pretekov. Do cieľa mu ostáva presne 4,309 km. Leo, uvoľnený istým víťazstvom, znervóznel pri pohľade na nebezpečne približujúci sa Benz. Do čerta, zas tu je. Benett sa naplno koncentroval na trať, pravou nohou zatlačil plynový pedál. Dojazdový mód mu nedovoľuje ísť do vysokých otáčok. Super. Mód už teraz nemôže len tak ľahko zmeniť. Jägger ostro prechádza jednu zákrutu za druhou. Predbehnutie Benetta ho láka. Cíti v kostiach, že na neho má. Carter sa s poškodeným monopostom zúfalo snaží udržať v pretekoch. Pomaly prechádza Sennovým esíčkom.
Christina v tímovej garáži nervózne zatína prsty do dlaní, hryzie si do spodnej pery. No tak poď, Leo. Poď, Leo. Nedaj sa. Ty to dáš.
Benett sústredenou a čistou jazdou prechádza traťou. To je jeho jediná šanca ako zostať na prvom mieste. Desiata zákruta na dvojke. Pridal plyn. Preradil na trojku, štvorku. Trinásta zákruta na päťke. Jägger sa snaží znížiť náskok na súpera rýchlou jazdou. Carter na poslednú chvíľu zabránil hodinám v Descida do Lago. Vedenie SuccsLion na pit wall nervózne klopká nohami. Tony už radšej postáva, nemohol už obsedieť na stoličke. Nervózne sa hrá s jednoduchou zlatou obrúčkou a žuje žuvačku. Christie so zatajeným dychom a zaťatými prstami pri ústach sleduje posledné minúty pretekov. Pohľadom posúva Benetta dopredu. Mechanici tímu vybiehajú nadšene z garáže, utekajú priamo k pletivu na pit wall. Carterovi sa zo zadných pneumatík zadymilo. Jägger sa pred poslednou zákrutou dostáva na nájazd na cieľovú rovinku. Mechanici cez pletivo načahujú ruky smerom k prichádzajúcemu čierno-bielemu monopostu. Nadšený Leonard Benett pretína cieľovú pásku prechodom zo strany na stranu. Šachovnicová vlajka zaviala a ukončila dnešnú dramatickú šachovú partiu. Radostne kýva rukami nad hlavou.
„Jupí! Wau! Ďakujem vám chlapci! Ste úžasní! Dokázali sme to spolu. Ďakujem!“
„Výborná práca Leo. Výborná práca. Užívaj si tieto chvíle,“ odvetil šéf tímu.

Christina si zhlboka vydýchla, sklonila hlavu a mierne ju od úžasu pokrútila. Neverí, že sa im to podarilo. Ešte stále predýchava posledné kolá závodu. Radostný úsmev sa v priebehu sekundy zmenil na hlasný smiech. Od šťastia s radostným výkrikom vyskočila na vysokých opätkoch.
Benett ako posledný z najlepších troch odparkoval monopost v parc fermé na vyhradenom mieste pre víťaza. Bol tak nadšený víťazstvom, že pri parkovaní takmer zhodil stojan s číslom jeden. Rýchlo si rozopol bezpečnostné pásy. Chce sa radovať, oslavovať. Postavil sa na sedačku monopostu. Víťazoslávne zdvihol ukazovák do nebies. Radostne vyskočil do vzduchu. Rozutekal sa smerom k radujúcej sa skupine mechanikov prevesených cez bariéru. Tľapkajú ho nielen po prilbe, ale aj po chrbte. Sú takisto vo vytržení ako Leonard. Znovu zdvihol ukazovák do vzduchu. Radostne kričí do prilby. Do rúk zobral britskú vlajku. Máva s ňou nad davom. Načerpáva energiu z tohto momentu. Cíti, ako sa ňou dobíja. Bude si tieto chvíle pamätať naveky. Každé víťazstvo je iné, a každé chutí inak.
Nie nahnevaný, ale priam nazúrený Carter prichádza do čakacej miestnosti pred vstupom na pódium. Zastal pri stole tesne pri dverách. Nevraživým pohľadom sa pozrel na usmievajúceho sa Jäggera, ktorý si utiera pot z tváre malým uterákom. Škodoradostne sa mu vysmieva do tváre. Presne tak, ako pred jazdeckou prehliadkou Benettovi. Carter by ho zabil pohľadom, a to bez váhania, ak by mohol. Zobral si vychladenú vodu. Pritom ako pije sa nevraživo pozerá na Jäggera. Snaží sa na neho zazerať presne tak, ako on na neho. On mu to zráta. Nie je ako Benett, počká si na neho.
Vysmiaty Benett vošiel spolu s Andrea Stellom do miestnosti. Obaja zostali zarazene stáť, keď uvideli dusnú atmosféru medzi Carterom a Jäggerom. Vymenili si navzájom pohľady. Rozhodli sa, že nebudú vstupovať do tejto konverzácie. Leo opatrne prechádza okolo tímového kolegu, ktorý si zvyšnú vodu z fľaše vylial na spotené vlasy. Popritom ako Leonard pije vychladenú vodu, v tichosti ich sleduje. Obaja sú ako dva buldogy s čili papričkou v zadku. Fľašu položil na stôl a načiahol ruku ku Carterovi.
„Ak by si ma nezdržoval, mohol si skončiť druhý,“ pošepol mu. Carter prekrútil očami a otočil sa mu chrbtom. Ešte aj on začína. Idú mu už všetci na nervy.
Jägger udivene s otvorenými očami hľadí na výsledkovú listinu na televíznej obrazovke. To čo je zas? Jazdcovi s číslom 44 (Jägger) bol udelený 5 sekundový trest za nebezpečnú jazdcu a blokovanie jazdca s číslom 15 (Carter). Okrem toho sa mu pripočítajú dva trestné body k jazdeckej licencii. Nemôže tomu uveriť. Prešiel si rukami po očiach. Toto sa mu zdá. Museli sa pomýliť. Zmýlili si čísla. Pozrel sa ešte lepšie na výsledky. Cez zaťaté zuby vydýchol. Presunul pohľad na sponzorskú šiltovku v rukách. Otočil sa smerom k jazdcom zo SuccsLion. Nazúrene hodil šiltovku po Carterovi. Vypleštenými očami pozerá na Nemca čo robí.
„Zožer si tú šiltovku, Carter.“ Podišiel k nemu, vytrhol mu z rúk šiltovku za tretie miesto. Pohľad teraz otočil smerom k Benettovi. „A my dvaja,“ znechutene si ho premeriava pohľadom od hlavy až po päty, „v Abú Dhabí ti nedám ani najmenšiu šancu na víťazstvo.“ Podišiel k nemu. „Zapamätaj si to, čo som ti práve povedal, elegán.“ Keď odchádzal, drgol do neho. Benett sa najprv rozčarovane pozrel na Stellu a potom na výsledkovú listinu brazílskych pretekov. Až teraz pochopil Jäggerov hnev. Škodoradostne sa pousmial. Rozdiel medzi nimi je päť bodov. Nervózne si prešiel po vlhkých hnedých vlasoch. Päť bodov od titulu majstra sveta. Založil si šiltovku. O všetkom sa rozhodne na okruhu v Spojených arabských emirátoch. Položil fľašu na stôl. K naplneniu jeho sna chýba tak málo. Razantným krokom sa vybral smerom k pódiu. Usmievajúce grid girls ho zdravia potleskom. Titul si nenechá vziať. Teraz už nie. Zastal pred sklenenými dverami na pódium. Zhlboka sa nadýchol. Ruku položil na kľučku.
„Leonard Benett. SuccsLion F1 Racing team,“ zakričal z plného hrdla komentátor. Otvoril oči. Dav nedočkavých fanúšikov pod pódiom tlieska a skanduje jeho meno. Pravou nohou a so širokým, radostným úsmevom vybehol na pódium. Je odhodlaný bojovať do posledných centimetrov trate.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s