Christie Doctor – Stratiť no vyhrať: 7. Spin off VC Maďarsko


Časť, ktorú si vybrali fanúšikovia na FB stránke Stratiť no vyhrať 🙂

Korekcia:
Ilustrácia: CHristie

Milton Keynes, SuccsLion factory,
Piatok, 24. jún 2015
Christina Allison

Už mám dosť novinových článkov o tom ako Benz vyviazol zo špionážnej aféry bez najmenších trestov alebo sankcií. Nemôžem tomu uveriť! To fakt v rade FIA sedia debili alebo im je jedno, že zas vyhrala nespravodlivosť! Ale kto by sa chcel púšťať do sporov s Benzom? Nik si nechce zašpiniť ruky, okrem pár bláznov. Nás. Toto nie je malá, nepodstatná a zanedbateľná záležitosť na ktorú všetci po posledných pretekoch zabudnú, ako keď mladík Verstell zapichne svoj nos do bariér alebo niekto iný rozfláka svoj monopost. Držia naše technické dokumenty! Je to ako keby vás vlastnili, boli vašimi pánmi a vy nemáte žiadne najmenšie práva na svoju obranu. Pocit otroka čo sa nemôže vykúpiť od pána. Cítite sa ako vo zveráku, lebo všade kam sa obrátite, zakričíte tak vás len umlčia. Už nevládzem ďalej. Je to ako boj s veternými mlynmi. Mám veľkú chuť to vzdať a nechať tak. Strácam aj tie posledné zvyšky síl a nádeje na víťazstvo. Či v titul alebo v tejto špionážnej „vojne“. Otec mal raz a znovu pravdu. Ako vždy. Mala som ho vtedy počúvať a nie stáť si stáť za svojim. Mala by som pokoj. Možno by sa od toho momentu vyvíjalo všetko inak. Jägger spolu s Benzom by už možno oslavovali vopred titul a my, namiesto príprav na ďalšiu sezónu, by sme rozpredávali postupne majetok a balili. Ktovie za koľko by sme predali náš motorhome alebo nepotrebné súčiastky? Tuším pozriem dražby a bazáre.
Krútim hlavou nad článkom z BRTC Sport. Asi fakt žijem v inom svete! Nie, som stále na tejto skurvenej planéte, len som naivná a veriaca v spravodlivosť. Fair-play v športe už viac nehľadajte. Týmto rozhodnutím nadobro zmizla. Nie je po nej ani stopy presne tak ako po minuloročnom snehu.
„…na základe dôsledného prešetrenia a vypočutia všetkých zainteresovaných strán musí Medzinárodný motošportový koncil uznať, že tím AMG Silver Arrows Benz bezpochybne vlastní technické dokumenty tímu SuccsLion F1 Racing team, ktoré mohli ovplyvniť ďalší vývoj na súťažnom monoposte konkurenčného tímu. Koncil sa však jednohlasne zhodol, že nemá dostatok podkladov na potrestanie…“ Musela som sa začať smiať ani neviem či od zúfalstva alebo z čoho už. Najviac mi však prišlo smiešne, že FIA priznalo že Benz má naše dokumenty a môže to mať vplyv na vývoj ich auta, ale na druhej strane nemajú dostatok dôkazov o použití vo svoj prospech. To je riadne nakydanie do svojich slov! Očividne sa chcú zbaviť všetkých problémov a to urýchlene. Nechce sa im to rozoberať. Pokrútila som znovu zúfalo hlavou. Už ani sama neviem čo si mám o tom všetkom myslieť. Nevládzem. To myslím vážne. Už viac nemôžem!
Preklikla som na našu webovú stránku. Tonyho vyjadrenie „Svetielko nádeje v tejto temnote“ skôr jeho osobná tlačová správa, plná nespravodlivosti a názorov na celú situáciu. Zneužil meno tímu pre svoj vlastný úžitok.
Neuznávala som ju. Bola som proti tomu. Nie, že by som mala niečo osobné proti vyjadreniam a vlastným názorom, no prišlo to v zlom momente. Vo veľmi zlom. Navyše napísal to v hneve a dosť razantne sa oprel do Benzu. Čo nás môže stáť veľmi draho. Nešetril slovami a nenechal na nich ani jednu nitku suchú. Obávam sa spätnej reakcie Silver Arrows.
Všetko čo sa udialo nemá dobrý vplyv na celkovú atmosféru v tíme. Tony je ako kráčajúca atómová bomba, ktorá vybuchne pri najmenšom dotyku s cudzím predmetom alebo zemou. Všetci okolo neho kráčajú doslova po špičkách a hovoria s ním len keď musia. Pár mechanikov a pracovníkov malo tú radosť zažiť ho riadne nazúreného. Vraj ho bolo počuť až do kancelárií. Tie sú nachádzajú na prvom poschodí, čo je od dielní riadne ďaleko.
Tonyho poznám tak dobre ako svoje topánky. V stave nepríčetnosti, v ktorej sa teraz nachádza, ho dokáže rozčúliť hocaká maličkosť. Aj padnutá matica na zemi. Chudáci. Musel to byť pre nich šok a zároveň aj poriadne zlý zážitok. Môžu sa z toho ponaučiť. Ak je Hurst ako nazúrený býk útočiaci na mueltu tak sa mu vyhýbajte. Najlepšie najväčším oblúkom ako sa len dá. Desať kilometrov by mohlo stačiť. Nielen on je z manažmentu tímu nazúrený. Christian to dáva pocítiť každý deň boxovaciemu mechu a Benedict si to vylieva tiež okolo seba. Hľadá všetky možné aj nemožne nástroje ako legálne zaútočiť znovu na Benz. Prešiel všetko, no nič. Pravidlá sú tak na ich strane ako aj na našej. Sme v slepej uličke, do ktorej navyše ani slnko nezasvieti. Odpila som si zo silnej kávy, pozrela sa na hodiny umiestnene na spodnej lište Menu na notebooku. Čo ešte všetko sa môže tento týždeň posrať?
Nie sme však jediný tím čo má problémy. Avšak naše doťahovanie so Silver Arrows je oveľa zaujímavejšie pre média a fanúšikov ako ostatní. No ak sa nebude informovať o problémoch iných tak je tu veľká šanca, že stratíme v budúcej sezóny až dva tímy. Čo bude veľká škoda. Lotus pre ich pretrvávajúce finančné problémy nezaplatil načas za dodávku pneumatík. Čo spravilo Pirelli? Nedodali im na čas pneumatiky. Ani jednu sadu. Celý prvý ranný tréning čakajú, kedy im Taliani dodajú aspoň niečo. Ich jazdci sú z toho znechutení a strácajú chuť do jazdenia. Nik sa im ani nečuduje. Nedostali zaplatené viac ako dva mesiace. Ak by to neboli platiaci jazdci tak už Lotusu nemá kto jazdiť. Tak isto aj Marussia sa topí vo finančných problémoch.
Williamsu zas hneď pri prvých kolách na oboch autách explodovali pneumatiky na oboch monopostoch. Pirelli má čo vysvetľovať čo sa stalo. Okrem Williamsu to zaujíma všetkých, lebo nikto nedopustí, aby pre chybnú výrobu prešiel o dobré umiestnenie.

+++
Medzitým Hungaroring, Maďarsko

Leonard využíva na plné obrátky silu Mercedes motoru na rovinke pod bazénom. Pred ním sú náročné rýchle zákruty. Najmenšia chybička ho môže vyniesť rovno do štrku, čo je priama pozvánka na stretávku s bariérami. Opatrne, no rýchle prechádza esíčkom, brzdy tu využíva čo najmenej ako sa dá. Naučil sa jazdiť tento okruh naplno ako sa dá.
Mickey Mouse okruh, ako ho prezýva väčšina jazdcov, nie je jeho obľúbenou traťou v kalendári. No srdečná priazeň miestnych návštevníkov ho vždy poteší. Spolu s Heiki Keinom sa tu tešia veľkej obľube. Heiki je pre nich skoro ako domáci jazdec. Každý druhý tu fandí práve jemu. Fanúšikovia tu prišli so špeciálnym bannerom „Heiki Keine for the president“. Majú v tom jasno, koho chcú v budúcnosti vidieť vo vedení FIA či FOM.
Pred ním sú dve takmer pravouhlé zákruty osem a deväť. Obe prechádza na štvorke, rýchlo preradiť na päť, rýchlosť 250 km/h. Rýchla noha na brzdu v zákrute číslo jedenásť. Potom znovu pridať na dlhej tiahlej rovinke. Leonard vychádza monopostom na obrubníky. Cíti ako auto nadskakuje na obrubníkoch.
„Do kelu.“ Skríkol nahnevane do prilby. Rozhádžem si všetky nastavenia. Toto veru nechcel spraviť, hlavne keď testujú nastavenia do kvalifikácie. Zadná pravá pneumatika sa zablokoval doľava. Monopost sa prudko stočil a otočil sa do boku. Celou rýchlosťou a silou sa posúva po trati. Leonard sa snaží volantom vyrovnať šmyk. Zadná pravá však stále ostáva neblokovaná. Zo všetkých pneumatík sa mu zadymilo, od snahy sa vyhnúť bariéram. Prednou časťou monopostu sa dostáva na trávu, v plnej rýchlosti sa nos formuly odráža od bariéry. Predné závesy nedokázali ustáť spätnej sile. Monopost sa otáča okolo vlastnej osy, zadnou časťou zhadzuje tabuľu so sponzorom. Predný pravý náves sa odtrhol, médium pneumatika sa dostáva pod spodok, auto sa odpicháva od trate. Vo vzduchu robí niekoľko nekontrolovateľných kotrmelcov. Leonard sa v tichosti modlí a drží volant. Cíti ako sa jeho žalúdok a všetky orgány posúvajú vyššie. Vzduch ho vytláča z monopostu. Monopost silno naráža prednou časťou na trať. Leonarda prudko zatlačilo do sedačky. Nos sa už viac nenachádza na svojom mieste. Predné pneumatiky lietajú okolo auta. Monopost je otočený dole hlavou. Leonard má len malý priestor na to, aby sa dostal von z toho vraku.
Traťový komisár okamžite máva žltými vlajkami pred miestom nehody, ostatní ktorí sa nachádzajú blízko nehody pribiehajú na pomoc. Monoposty Lotusu prechádzajú okolo vraku. Riaditeľstvo prerušuje červenými vlajkami ranný piatkový tréning.
Andrea Stella zatajeným dychom sleduje vzdušné kotrmelce svojho zverenca. Neverí čomu vidí. Toto sa nestalo. Je priam paralyzovaný. Technickí pracovníci okolo neho na pitwall tiež s otvorenými ústami a strachom hľadia na televízne zábery.
„Leo! Leo! Leo!“ Musí sa s ním okamžite spojiť. Musí vedieť, že je na žive a nič mu nie je. Upokojiť nielen seba, ale aj ostatných. Nik sa mu neozýva naspäť. Jeho nervozita sa každou sekundou zväčšuje a zväčšuje. „Leo! Leo! Leo!“ Znovu sa prepojil. Znovu ticho. Pre boha len to nie! „Leo! Leo! Leo!“

Traťový maršal sa zohol pod havarovaný monopost. Benett práve otvoril silno zavreté oči. Opatrne otáča hlavou. Ako prvé vidí vydesený pohľad maršala. Palcom hore mu naznačuje, že je v pohode. Aj keď sa trasie ako osika. Nedokáže to zastaviť.
„Leo! Leo! Leo!“ V tímovom rádiu počuje naliehavý hlas Stelu. „Leo! Leo! Leo!“ Naliehavosť narastá. Leonard sa nevie dobre načiahnuť ku gombíku tímového rádia. Cíti menšiu bolesť v pravom ramene. „Leo! Leo! Leo!“
„Áno.“ S bolesťou v hlase sa konečne spojil s na smrť vystrašeným závodným inžinierom.
„Leo, si v poriadku? Si v poriadku?“ Okamžite sa ho spýtal. Aj to, že ho počuje je dobre znamenie, prepočul dokonca aj jeho bolesť v hlase.
„Som v poriadku. Žijem.“ Stela sa otočil napravo aj naľavo, palcom hore ukázal kolegom z tímu, že je v poriadku.
Traťový maršal podáva Benettovi pomocnú ruku, odmieta ju. Konečne sa vyplazil z havarovaného monopstu SuccsLion. Leo, vie, že musí dať vedieť dvom najdôležitejším osobám, že je v poriadku. Aj napriek bolesti v pravej ruke ukazuje zdvihnutým palcom vysoko vo vzduchu, že mu nič nie je. Zdvíha si priezor na prilbe.
„Ste v poriadku?“ Spýtal sa ho komisár. Prikývol mu. Okolo nich sa zhromaždili ostatní komisári, ktorí sa púšťajú do odpratávania karbónových častí. Leonard si obzerá vrak, alebo to čo zostalo z monopostu ak to tak dá nazvať. S údivom hladí pred seba. Prežil som to. Prežil som to. Žijem! Ďakujem ti bože za to! Sanitka zastala len pár metrov od miesta nehody. Leonard sa zohol k vraku, chce sa pridať a pomôcť pri odpratávaní svojho auta. Traťový lekár beží k Benettovi, traťový komisár ho odtláča od vraku k lekárovi. Leonard nechce ísť do medicínskeho centra. Nič mu nie je. Až na malú bolesť v ramene, na ktorú zaberie ľadový obklad. Načo by mal ísť k lekárovi? Krúti hlavou, že nejde.
„Prosím, pán Benett je to pre vaše dobro a navyše vás musíme skontrolovať pre prípad, že by ste mali vnútorné krvácanie alebo zlomené rebrá.“ Zadíval sa na lekára, ktorý to berie vážne. Zlomene rebrá by cítil, no ohľadom toho vnútorného krvácania. Asi bude lepši ak pôjde s ním. Nič za to nedá. Bude mať istotu, že je v poriadku.

+++

Sobota, ranný tréning

Jaime sa pozerá na mechanikov, ktorý sa snažia zo všetkých síl nájsť poruchu, chybu alebo čokoľvek čo spôsobuje problémy so štartovaním. Nervózne si klopká prstami po predlaktí, hudbou sa snaží upokojiť. Pohľad od rozobratého auta presunul na televízor. Benett dosahuje priemerné merané časy uprostred tabuľky. Nie, že by bol z toho rád alebo bol by natešený. No z časti aj je. Najradšej by už znovu jazdil. Odjazdil len dve kolá a potom ho stiahli do boxov. Odvtedy tu sedí a čaká ako na spasenie. Nechápe čo im to tak dlho trvá.
Tony nazúrene hľadí na Christiana, do rúk si berie výsledky z telemetrie a posledných meraní od motorového inžiniera. Najradšej by všetkých teraz pretrhol v zuboch. Do jedného. Od Benetta, ktorý im spôsobil toľko problémov a nadčasov ako nik iný, až po vodiča nákladného auta. Nechce ani pozrieť do nich. Ak sa jeho intuícia a hlavne predpoklady nemýlia tak budú mať o ďalší trest postaraný. U Benetta zachránili čo sa dalo, aby nedostali trest. Novú, no bohužiaľ poškodenú prevodovku vymenili za použitú. Za to im trest nehrozí, motor ako zázrakom prežil a nič sa mu nestalo, to sa však o Carterovom nedá povedať. Znovu ho chytajú pochybnosti a paranoja, že im Benz dodáva chybné motory.
Motorový inžinier sa bojazlivo pozrel na šéfa tímu, spravil niekoľko krokov dozadu. Nechce byť v prvej línie, keď spustí na neho rev, pretože za túto chybu môže tím. Ak by si to všimli skôr tak výkon motoru by zmenšili a zabránili tomu, aby ho museli teraz meniť. Do čerta! Len dúfa, že mi to nedá preplatiť. Jeden motor stojí okolo desať miliónov eur pri jeho plate by musel niekoľko rokov splácať motor a dokonca by zadlžil aj deti svojich vnukov.
Tony bez slov pozerá na výsledky. Neverí. On sníva. Nie nachádza sa v paralelnom svete, v ktorom je všetko naopak, kde sa tímu vôbec nedarí a je zložení zo samých amatérov. Ako to mohli prehliadnuť a hlavne nikomu nepovedať! Má ich „zdrbať“ teraz alebo až potom? Celou silou vrátil podklady inžinierovi priamo do náručia. Zadíval sa mu priamo do očí. Keby mohol tak ho tu na mieste tak „zdrbe“ za to ako malé dieťa. Nechce ho však ponížiť pred ostatnými. Nebude sa nad nikým vyvyšovať aspoň nie na verejnosti. Povie mu to osobne. To bude najlepšie.
„Dobrá práca.“ Neveriacky na neho pozerá. On ho pochválil? Alebo sa mu to len zdá. „Veľmi dobrá práca, len tak ďalej a budeme z nás tím prvotriednych babrákov.“ Prvotnú iróniu v hlase vystriedal tlmený hnev. Inžinier presne pochopil jeho slová. Je to ich chyba a veľká. Prikývol hlavou. „do budúcna nech sa to už neopakuje.“ Tony dodal. Pozrel sa na Christiana. S prekríženými rukami sa pozerá pred seba. Obaja vedia, že tento víkend sa ešte len začal a očividne to nebude med lízať víkend. Ako po prvé takmer skolabovali pri Benettovej nehode, potom museli požiadať o predĺženie času v garáži kvôli oprave monopostu a teraz toto. Christian by to najradšej zobral na svoju zodpovednosť, no nedá sa. Tak isto by vydržal aj Tonyho vrčanie a vylievanie hnevu, no on to v sebe dusí. Bojí sa kedy vybuchne a hlavne na koho.
„Jaime!“ Tony skríkol na druhého jazdca, ktorý nereaguje na jeho meno. V rytme hudby kýva hlavou dopredu a v tichosti si pospevuje. Tony ho znovu okríkol. Nič. Prekrútil očami a nasilu mu zložil slúchadlá. Jaime sa preľaknuto pozerá čo sa to deje okolo neho. Nazúrený pohľad Hursta hovorí za všetko.
„Áno?“ Opatrne, bojazlivo sa spýtal.
„Dnes musíš vyhrať kvalifikáciu alebo byť aspoň druhý či tretí.“ Prikázal mu razantne.
„Prečo?“ Spýtal sa ho zvedavo. Nechápe prečo by mal vyhrávať a prečo mu to vlastne prikazuje. To je zvláštne.
„Dostaneš nový motor a vieš čo to znamená.“ Jaimiemu sa vydral povzdych z hrude. Desať miest dole. Má čo dnes robiť, aby bol najlepší.

Tretia časť kvalifikácie

Jäggera problémy v SuccsLion poháňajú dopredu. Sú ako tajná sila a energia čo ho zásobuje, aby vyhral kvalifikáciu. Aj keď ten zelenáč vyhrá, tak nebude štartovať z prvého miesta. Stačí mu ak skončí druhý. Navyše Leonard po včerajšej nehode je stále mimo jazdeckého rytmu. Vidí na ňom, že nedokáže nájsť svoj pretekársky pokoj. Strach. Oh, je to voda na jeho mlyn. Musí z ich mizérie vytlačiť čo sa len dá.
Úplne sa sústreďuje na svoje posledné merané kolo v kvalifikácií. Každému jazdcovi ostáva už len jedno kolo. Bonico, Matto a Magussen ho už majú za sebou. Oni ho už neohrozia. Nemajú na to. Magnussen je nosičom vody v tíme a tí, veteráni, majú dobré časy za sebou. Benett s Carterom práve dokončujú svoje merané kolá. On a Keine na Ferrari sú na rade ako poslední.
Motor svojho strieborného šípu vytáča na plné obrátky. Jazdí na hranici možností. Tlačí na jednotlivé časy v sektoroch. V prvom sektore je oveľa rýchlejší ako priebežný líder Benett. Leonard dokončuje svoje merané kolo s časom 1:22.739 na prvom mieste. Jaime Carter pretína cieľovú rovinku pár stotín po ňom. Je rýchlejší o 719 tisícin sekundy! Keine prekonávala najlepší druhý sektor Cartera tak isto aj Jägger. Na teraz odsúvajú jazdcov SuccsLion na tretiu s štvrtú pozíciu. Podľa priebežných live timingov má bližšie k pole position Jägger. Keine prebrzdil pri nájazde do dvanástej zákruty. Z prednej pravej soft pneumatiky sa zadymilo. Jägger až príliš rýchlo nabehol na tie isté obrubníky, ktoré zapríčinili Benettovu nehodu. Hádže ho mierne doprava a doľava, no stále ostáva na trati. Snaží sa vyžmýkať čo najviac z monopostu ako sa dá. Keinemu sa však podarilo svojim časom prekonať Benetta, za priebežným lídrom Carterom zaostal o 535 tisícin sekundy.
Jägger práve prechádza nájazdom na štart/cieľ rovinku. Zrýchlil ešte viac. Vyťaží aj z posledných metrov čo mu ostávajú, aj keď je to vďaka jeho chybe stratené. Na prvé miesto to možno nebude. Jeho čas je 1:22.035. Závodný inžinier mu oznamuje umiestnenie z kvalifikácie. Radostne máva rukami. Je lepší ako Benett! Porazil ho! Nebyť hlúpej a nerozvážnej chyby tak je prvý! V podstate je to jedno, lebo aj tak pole position bude jeho! Už sa nevie dočkať zajtrajšieho dňa. Od toľkej radosti nezaspí. Je nabudení viac ako po sexe či dobrej silnej čiernej káve.
„Dobrá práca.“ Pochválil Tony mechanikov v Benettovej garáži a zdrhol hlboko do útrob garáže. Každý jeden cíti dusnú atmosféru v tíme. Je ako slučka čo sa uťahuje okolo ich krkov a snaží sa ich udusiť vlastným strachom a bezmocnosťou. Zväzuje im ruky a nedovoľuje im zdravo uvažovať. Ak ich neporazia súperi na trati tak sa porazia sami.

+++

Nedeľa, pár hodín pred pretekmi
SuccsLion, motorhome

Christina Allison

Vychutnávam si poobednú kávu na slnečnej terase nášho motorhomu. Užívam si tropické maďarské obedné slnko. Som ako mačka čo sa po tuhej zime naťahuje na slniečku. Aj sa tak cítim. Doslova načerpávam energiu zo slnečných lúčov. Je to blahodarne, v tomto momente je to lepšie ako luxusná thajská masáž. Aspoň pár chvíľ nechcem myslieť na problémy. Vychutnať si espresso a slnko. Čo viac potrebujem. Nič. Prosím ťa Bože, nech ma nik teraz neotravuje. Aj vyzváňací tón na mojom smartphone som si vypla, aby som mala od všetkých pokoj. Už len jedny preteky a voľno. Neskutočne sa na to teším.
Počujem ako niekto odťahuje stoličku pri mojom stolíku. Neotváram radšej oči. Zabudnem na moje dobré mravy a budem ako nevychovaná potvora čo ignoruje všetkých naokolo. Prepáčte, ale momentálne tu nie som. Presne toto zo seba vysielam. Ak sa to dá tak opísať. Na druhej strane som však neskutočne zvedavá kto to je. Do frasa neotvorím tie viečka ani za boha! Mám chuť sa napiť kávy. Po slepiačky sa nenapijem a navyše ak sa otočím pre kávu tak to bude nápadné. Podľa výdychu tajomnej osoby viem kto to je.
„Čo nové mi povieš, Tony?“ Zvedavo som sa ho spýtala, keď som si dávala dole slnečné okuliare a otáčala sa jeho smerom. Mykol plecami. Snaží sa hrať formu, no do kelu vidím ako ho niečo trápi a pekelne. Niečo má na srdci. Ani slnečné okuliare nedokážu zakryť jeho hnev. „no tak Tony.“
„Aká je káva?“ Spýtal sa ma s výčitkou v hlase. Čo tá výčitka má znamenať? Čo mu, do kelu, zas vošlo do hlavy? Náročky som sa napila z kávy, spravila som to len preto, aby som ho vyprovokovala. Nervy mu začínajú riadne cukať.
„Dobrá je. Mal by si si aj ty dať. Upokojila by ťa,“ znovu som sa napila, „alebo skús niečo ostrejšie.“ Kladivo narazilo priamo na hlavičku. Asi som nemala.
„Allison čo si o sebe myslíš?“ nazúrene na mňa vybehol.
„Čo si myslím o sebe, že som majiteľka tímu, ktorého sa snaží zo všetkých síl a posledných prachov vyhrabať zo sračiek, kde ste ho nechali.“
„My?“ Zvedavo sa ma spýtal. Jeho hnev rastie presne tak ako vo mne. Obaja sme tykajúce bomby. „My? Toto si skutočne myslíš? Tak to sa potom riadne dobre mýliš! Ja sa snažím z tejto žumpy dostať ako sa len dá. Tak nehádž všetko na mňa a uvedom sa.“
„Ja? Komu som dala totálnu dôveru a prenechala všetky právomoci?“ nenechám sa odbiť tak ľahko, „vďaka tomu vyzerám teraz pred otcom ako ten najväčší debil na svete.“
„Takže tebe ide len o to ako vyzeráš, ozdoba padocku.“ Tak toto nemal. Nahnevane som ho prstom upozornila, že to prehnal. „ja som sa vzdal rodinnej pohody, teplého miestečka v pokojných vodách F3 a zobral miesto šéfa tímu. Bral som to miesto s istotou a rozhodnutým o treste smrti, ktoré nejde len tak ľahko zmeniť. Vieš koľko práce a času sme venovali tomu, aby sme boli kde sme. Teraz len čakám kedy mi odkopnú stoličku čo ma drží pri živote.“
„Očividne sa už riadne pod tebou hýbe.“ Podrypla som ho. Buchol rukou po stole. Porcelánová šálka s kávou mierne zatancovala. „mal by si spraviť poriadok v tíme, aby tá stolička tam ostala aj po tomto víkende.“ Nazúrene vydýchol zo seba zvyšky vzduchu.
„Ak ma vyhodíš tak rovno môžeš zavrieť továreň a odhlásiť tím, zo zvyšku sezóny. Rozumieš, ozdoba padocku.“
„Myslíš si, že si jediný schopný manažér v Londýne a na svete?“
„Jediný čo ti toto bude robiť za tú smiešnu cenu a toľké nervy? Vieš si vôbec predstaviť čo odnáša táto pozícia. Doma ma viac nevidia ako vidia. Trvalo niekoľko týždňov kým som spravil poriadok vo fabrike a v tíme. Christian musel študovať celý vývoj nového auta a upravovať ho na kolene. Všetko sa robilo rýchlo a doslova za behu. Zisťovali sa staré výsledky a následne sa zavádzali nové. Christina je vôbec úspech, že sme počas testov nevybuchli ako fakľa a to, že sa nám tak darilo bol priam zázrak. Toto by ti nik nerobil. Tak si do kelu, ceň čo pre teba robíme. Zachraňujeme nielen tím, ale aj tvoj krásny krk a zadok.“ Má pravdu. Nik by toto nerobil. Má vo všetkom pravdu. Kde by som našla iného blázna čo by bol ochotný robiť zo seba ešte väčšieho hlupáka. Ak by som vyhodila Tonyho, čo si ani neviem predstaviť, že by som to spravila, tak by som musela riadne zamiešať s manažmentom. Ani si to neviem predstaviť. Pri jeho slovách mi došli moje. Hľadím na neho v tichosti a snažím sa niečo zo seba vykoktať. Znovu bude mať posledné slovo. Tak ako vždy. „tak kurník sprav niečo s tým Benzom. Ty ako jediná máš na to moc.“ Prekvapene na neho hľadím. Čo? Ja? Moc? Zbláznil sa.
„Ako?“ Zvedavo som sa ho spýtala.
„Máš meno Allison tak to využi. Poznáš veľa ľudí, čo ťahajú za nitky tak im zavolaj!“
„Myslíš, že som to neskúšala a až toľko tých mien nepoznám. Bola som príliš dlho mimo tohto športu a biznisu.“
„A čo otec?“ Pokrútila som razantne hlavou.
„Jemu sa plaziť na kolenách nebudem!“ Razantne bez rozmýšľania zo mňa vyšli slová, „Nedovolím mu, aby si myslel že vyhral.“ Tony sa nahol ku mne.
„Ak to nespravíš tak môžeme začať baliť.“ Pozrela som sa mu priamo do očí. „niekedy je lepšie uznať si chybu a odložiť svoju hrdosť pre iných.“ Pokrútila som hlavou. Toto nespravím. Nikdy. Nebudem sa pred otcom plaziť o pomoc. Nikdy. Usmiala som sa falošne na neho.
„Skúsim čo to dá.“ Oklamala som ho. Nedokážem z jeho reakcií vyčítať či mi uveril alebo nie. Posadil sa.
„Ja ťa poznám Christina. Ty to nespravíš.“ Odvrátila som pohľad od neho. Hľadím pred seba a snažím sa ho prestať vnímať. Ticho medzi nami len upevňuje napätie a vyostrené nálady nás oboch. „tak ja ťa nechám osamote s tvojou kávou. Pokiaľ bude princeznička sedieť a trucovať tak ja idem zachraňovať čo sa dá. Bodaj by sme dnes prehrali a ty si konečne spadla z tvojho obláčika a veľmi tvrdo narazila na zem.“ Nechápavo pozerám ako odchádza. Prečo by sme mali prehrávať. Leo je po nehode v poriadku. Štartuje ako tretí a Carter jedenásty, preteky majú 70 koľ. Vyhrať môžu obaja. Aj nik.

Nedeľa, 14:00
Hlavné preteky

Jazdci vytáčajú motory do najvyšších možných otáčok. Do štartu, tropických pretekov zostávajú už len posledné tisíciny sekundy. Jägger pevne zviera volant v rukách. Úpenlivo sleduje semafor. Má pred sebou len trať. Žiadne iného súpera komu sa musí vyhýbať.
Leonardovi sa hlavne presne zobrazuje spôsob ako čo najlepšie obehnúť červené Fiat-Ferrari Keineho. Vie, že dostať sa cez Jäggera nebude ťažké. Nachádza sa hneď za jeho zadkom. Rovinka je tu veľmi krátka. Čo najrýchlejší štart mu zabezpečí, že ho bude atakovať v nájazde do prvej zákruty. Navyše Heike je však na lepšej stope pri nájazde do zákruty. Bude to veľmi tesné. Jaime má pred sebou takmer polovicu jazdeckého pola, dostať sa aspoň cez polku bude riadne náročné. Navyše ak máte pred sebou Verstehlla a Bonica. Obaja nikoho pred seba nepustia. Blokujú ako blázni. Už vďaka nim pár jazdcov na štarte vypadlo. Musí sa však sústrediť na seba. Nič iné ako prejsť hlava nehlava mu nestáva.
Keine zdvihol pohľad k semaforu. Všetky svetlá už svietia. Motory sa ozývajú celým priestranstvom. Fanúšikovia šalejú, nie od horúčav ale napätia. Spotené dlane majú pevne zaťaté. Svetlá zhasli. Monoposty sa odliepajú od kvalifikovaných miest. Jägger vyštartoval ako zmyslov zbavený. Necháva za sebou zvyšok jazdeckého poľa.
Carter zašliapol plynový pedál čo najviac mu to dalo. Zabočil doprava, bude sa snažiť predtlačiť cez stredovú medzeru medzi monopostami. Obieha Rittera a Matta, dostáva sa rovnakú úroveň ako je Talian Bonico a Verstehll. Bonico sa na neho nalepil sprava, mladík zas z ľavej strany. Carter sa nemá kam uhnúť, je ako dobre prepečené mäso v žemli. Už len chýba šalát, rajčina a uhorka. Plyn stále drží na spodku podlahy. Čierno-biely predný nos Cartera sa vystrkuje z „hamburgeru“ monopostov.
Heike zaspal na štarte, Leonard sa dostáva na jeho úroveň. Obaja prechádzajú bočnica k bočnice, nalepené predné krídlo k prednému krídlu. Medzi krídla by sa nevošla ani ihla. Heike mierne zatočil do Leonarda. Benett jeho manéver neočakával. Malé prídavné krídla na prednom krídle SuccsLion lietajú na okolo.
Carter vystrašene pozerá pred seba. Ak chcú všetci traja bez ujmy na autách prejsť prvou zákrutou, tak jeden z nich musí povoliť. On to však nebude. Nevzdá sa tohto boja. Bonico sa pozrel na svojho súpera. Carter točí volantom, ak sa neuhne tak celým svojim monopostom nabehne na neho. Srdce mu bije ako maratóncovi. Zavrel ho. Nemá sa kam uhnúť. Nič iné ako stupiť na brzdu mu neostáva. Verstehll chce obehnúť súperov cez ľavú stranu. Je to však oveľa náročnejšie ako si myslel. Carter ako jediný z nich je na dobre stope pri nájazde. Bude príliš široký na vstupe. Musí to však skúsiť. V rovnakú chvíľu ako Carter zatáča aj on. Carter zadným krídlom odrazil prídavné krídelká na Verstehllovom Morris Honda. Malú kúsok karbónu sa uvelebil na zadnom krídle SuccsLion.
„Do kelu!“ Nahnevane skríkol Leonard. Drží sa ho však nalepený ako kliešť. Päť. Druhú zákrutu prejsť na šestke. Znovu sú tesne pri sebe. Rýchlo obaja stúpajú na brzdu. Päť. Štyri. Sú ako zohrané aquabelly. Na jej výjazde je však oveľa rýchlejší Keine na Fiat-Ferrari. Leonard až príliš neskoro preradil. Keine ho pred trojkou vytláča na obrubníky. Leonard nemá inú možnosť, len sa mu uhnúť ak ho nechce nabrať. Keine prudko stočil volantom do čierno-bieleho monopostu. Leonard sa na vjazde na tiahlu rovinku dostáva do výrazných problémov. Predné krídlo dostáva znovu zabrať na štrkovej výbehovej zóne. Leonard zúfalo hľadí ako ho všetci súperi rad za radom obiehajú. Pocítil nepríjemné vibrácie pri návrate na trať. Nestabilné predné krídlo pri prechádzaní po obrubníkoch sa nebezpečne nalomilo a skrížene visí.
„Nie. Nie. Nie!“ Zúfalo kričí do prilby. Eva musíš to vydržať. Eva, prosím nenechaj ma tu teraz v štichu. Len to nie.

V garáži SuccsLion nik nedýcha. Nervózne sledujú zápas Benetta a Keienho o druhú pozíciu. Krvi by sa im teraz nik nedorezal. Tony nervózne prežúva žuvačku. Už nevie ako by sa upokojil. Christian lúpe prstami, Benedict ako o život ťuká perom. Christina je opretá o stenu v Leonardovej garáží so zaťatými rukami pred ústami. Mechanici si šokovane zakrývajú rukami tváre. Neveria tomu čo sa stalo. Manažment zostal stáť ako oberaný.
„Nie!“ Christina naplno z pľúc vykríkla. Sledujú ako sa Benett pomalou jazdou snaží dostať do boxov. „do boha na čo čakáte?“ Nervózne ich okríkla. Všetci sa otočili na ňu. Rukami ich gestikuláciu poháňa, aby rozhýbali svoje tlsté zadky a išli sa pripraviť na predčasné boxy.
„Vymeňte mu aj pneumatiky za nové hardky. Meníme Leonardovu stratégiu na dva stopy.“ Zahlásil nahlas Pietro. Tony krúti hlavou. Nepáči sa mu to.
„Nevydrží na dva stopy!“ Kontroluje mu Stella, dobre a hlavne presne vie koľko vydržia tieto talianske potvory. Pietro sa hrdo na neho pozrel, nemá rád ak ho na verejnosti zhadzujú a hlavne iný člen tímu pred mechanikmi. Stella mu nemá čo do toho rozprávať. On je zodpovedný za pretekovú stratégiu a veľmi dobre vie čo robí. Pohľadom mu jasne dáva najavo, že nech drží jazyk za zubami.
„Tony?“ Stella sa zvedavo otočil na šéfa. Tony nemá ani najmenšiu chuť sa teraz dohadovať o dva alebo tri stopovú stratégiu. Pietrovi verí, nemá mu prečo neveriť. Jeho stratégie mu vždy doteraz vychádzali takmer na sto percent.
„Ideme na dva stopy.“ Stella prekrútil očami a rýchlo sa rozbehol na pit wall. Mechanici SuccsLion berú nielen nové predné krídlo, ale aj novú sadu hard pneumatík. Tony dva krát rýchlo zatlieskal, nabudene sa obzrel okolo seba. Vzadu stojí Christina, ktorá si ho premeriava od hlavy až po päty. V jej očiach vidí strach, pod modrými očami sa jej tvoria kruhy od únavy. Je vyšponovaná ako pružina. Prsty ma navzájom prepletené. Vyzerá ako keby sa modlila. Len to vydrž. Pomyslel si. Tony sám nevie, či to myslel na Christie alebo seba, Leonarda či celý tím. Z tohto dňa nemá vôbec dobrý pocit. Najradšej by odišiel a všetko nechal tak. Nech veci plynú ako majú.

30 kolo zo 70 kôl

Jägger sa bez najmenších problémov vracia na prvé miesto po povinnej prvej zástavky v boxoch. Horúce počasie až výnimočne prospieva Benzu. Auto nemá žiadne technické problémy, práve naopak. Správa sa dokonale. Aerodynamický aj mechanický grip sú priam akoby vystrihnuté z vysokoškolských skript technickej fakulty. Viac pohodové preteky si nemohol ani predstavovať. Pred ním nik a za nim tak isto nik. Keine na tom jeho pomalom Fiat-Ferrari stráca aj po boxoch viac desať sekúnd. Jägger tak má voľný priestor pre seba. Jedine kto mu zavadzia v ceste sú pomaly jazdci pred ním. Neznáša ich. Motajú sa na tých šunkách a zdržujú všetkých za sebou. Och, najradšej by ich poslal späť do nižších sérií alebo im zakázal vstup na trať.

„Asi mám problém.“ S neistotou v hlase sa ozval Carter svojmu závodnému inžinierovi.
„Práve nám naskakujú dáta z tvojho monopostu a analyzujeme ich.“ Odvetil mu Strong, ktorý sa pritom pozeral zaujato na telemetriu. Zaujato a pozorne sledujú každú jednu novú naskakujúcu informáciu. Motor ide bez problémov. Grip je v poriadku. Brzdy sú OK. Nabíjanie. Do boha. Jebem robotu. Obzrel sa na Tonyho, ktorý sa zaujato rozprával s Pietrom. Od začiatku majú problémy a nik ich nevie vyriešiť. Tony volal s Pietrom počas dnešného závodu ako počas sezóny. Horúca červená linka.
„Čo sa deje?“ Spýtal sa ho Christian, ktorý si všimol nervózne sa obšmietajúceho sa Stronga. Ukázal mu na monitor laptopu. „do kelu.“ Potichu odvetil Christian, keď sledoval dáta.
„Čo budeme robiť?“ Spýtal sa ho Strong.
„Nech mi pošlú ďalšie dáta z technického centra. Potrebujeme viac informácií.“
„Martin, strácam výkon!“ Jaime zúfalo kričí do tímového rádia. „Niečo je asi s motorom? Nemám na rovinkách výkon.“
„Motor je v absolútnom poriadku.“ Martin sa snaží upokojiť celú situáciu.
„Tak prečo nemám výkon?“
„Analyzujeme dáta,….“
„Všetci sa na mňa doťahujú.“ Zúfalstvo v hlase Cartera narastá. V spätnom zrkadle vidí ako sa Fiat -Ferrari, Hecket – Williams, Scurotorro aj Morris Honda sa zoraďujú tesne za ním.
„Jaime, nesmieš používať DRS. Nepoužívaj DRS. V žiadnom prípade ho nesmieš zapnúť ani nijak inak použiť.“ Martin mu prísne prikazuje, opakuje mu to niekoľkokrát ako mantru. Aspoň nech raz ho poslúchne počas pretekov.
„Prečo?“
„Jaime odchádza ti elektronické nabíjanie batérií a tak isto ti ani nebude dobre nabíjať DRS. Nesmieš ho zapínať za žiadnych okolností. Rozumieš?!“
„Ako budem predbiehať?“ Zúfalo sa ho spýtal. Martin prekrútil očami. Jeho monopost v tomto stave nie je schopný predbiehať a pochybuje aj o tom, že či vôbec dokončí aj preteky.
„Ako za starých dobrých časov.“
„Ok.“ Stroho mu odpovedal. Martin si je vedomý toho, že Carter nebude mať najmenšiu šancu sa ubrániť voči starým harcovníkom ako Matto, Carlos, Ritter či Bonico. Majú viac odjazdené ako ktorýkoľvek jazdec, poznajú finty ako obehnúť neskúsených mladíkov, navyše nemajú problém predbiehať bez DRS. Toto bude veľmi ťažkých 40 kôl.

„Pietro, mám ťa vyhodiť teraz alebo až po pretekoch?!“ V Tonym hnev rastie každou nanosekundou tohto skazeného závodu. Mal počúvať Stellu na začiatku, nemal meniť tie pneumatiky a hlavne nie tak radikálne stratégiu ako to spravili.
„Tony, prego, upokoj sa. Ak dá Leo ešte päť kôl na tých pneumatikách tak potom na konci závodu budeme rýchlejší a môžeme pomýšľať na under cut.“
„Zbláznil si sa! Veď nevydrží. Videl si vôbec zábery z kamery? Pozeráš vôbec tento závod alebo máš hlavu stále strčenú v papieroch, notebooku a prepočítavaš všetky informácia ako zablúdené GPS!“
„Tony vychádzam z oficiálnych údajov Pirelli, hovoria, že…“
„Kašlem na ti ja na ne. Kedy naposledy boli ich údaje pravdivé?“ Stella zarazene ostal počúvať, nevie čo mu má na to povedať. Hoc čo by povedal by ho len zbytočne podráždilo a vyprovokovalo do nepríčetnosti. To nechce spôsobiť. Raz už stačilo. „pôjde do boxov teraz!“ Tony razantne ukončil tímové rádio.
„Box. Box. Box.“ Okamžite sa prepojil s Leonardom.
„Teraz?“ Nechápavo sa ho spýtal.
„Áno.“
„Myslím, že by som však na nich vydržal.“
„V žiadnom prípade, v tomto kole ideš dole.“ Ukončil hovor a vydal príkaz na prípravu boxov v Benettovej garáži.
Venezuelčan Amado Espozito z Catherham Racing Team práve prichádza na návštevu svojich mechanikov. Boxy Catherhamu sú hneď vedľa boxov SuccsLion. Stella sa obzrel za seba. Christina vychádza z útrob. Rozhliada sa okolo seba. V jednej ruke drží mobil a v druhej minerálku.

Christina Allison

Som ako v začarovanom kruhu, z ktorého nejde sa prebrať. Všade kam sa pozriem vidím veľké gule ako sa na mňa valia. Zo všetkých strán. Som ako prikovaná na jednom mieste a čakám na zvalcovanie. Nabrala som si toho až príliš na ramená. Asi by som mala zvoľniť. Inak mi hrozí, že skončím v blázinci. Pri najlepšom len na liekoch alebo skúsim zavolať Damienovi. Veľmi dobre si pamätám jeho pomoc, keď som bola v Paríži po smrti matky. Pomohol mi oveľa viac ako psychológovia, lieky a všetko ostatné.
Hlasné pípanie boxového signálu ma vytrhlo z rozmýšľania. Odpila som si z vychladenej minerálky. Čo tak si pozrieť prácu mechanikov z prvej línie? Pripravení mechanici na svojich pozíciách. Obzrela som sa doprava. Vidím len prichádzajúci Catherham. Nespomaľuje ako by mal. Ide až príliš rýchlo. Ktorý blázon to z nich je. Ostré slnečné lúče mi bránia, aby som dobre videla kto to je. Lepšie som zaostrila. Podľa hádžucich odleskov prilby to je Espozito. Little grazy smiling bomber driver. Tieto jeho prezývky stačia na jeho opísanie. Zničil viac monopostov za sezónu ako všetci ostatní. Ja ho prezývam B56. Za ním sa už hrnie Leonard. Pre boha čo to robí? Oči sa mi otvárajú dokorán.

„Amado, spomaľ a udržuj kontrolu nad autom. Drž plyn a brzdu v správnych polohách.“ Jeho závodný inžinier ho upozorňuje pri vstupe do boxov. „ideš príliš rýchlo.“ Znovu ho upozornil. Nechce, aby dostali za jeho nerozvážnosť a hlúposť trest.
„Vďaka tomu sa dostanem do hodín.“ Odvetil mu pokojným a rozvážnym hlasom. Hovoril mu to ako keby sa nič nedialo.
„Môžeš to zopakovať, prosím?“ Amado si nestihol ani premyslieť čo odpovie inžinierovi. Skočil rýchlo na brzdu, volant otočil vpravo. Predné pneumatiky sa zablokovali. Dostáva sa do rýchlych hodín. Pripravení mechanici SuccsLion na pravej strane mu odskakujú z cesty. Predného jackmana minul len o pár centimetrov. Predné krídlo Catherhamu sa mu ošuchlo o overal na nohách. Monopost zastal stáť skrížene medzi mechanikmi oboch tímov. Všetci sa prekvapene pozerajú na odparkovaný monopost. Mechanici Benetta sa začali smiať na plné hrdlá.

Christina Allison

Z ruky mi vypadla fľaša vody pri pohľade ako predne krídlo sa otiera o nohu môjho zamestnanca. Už som ho videla letieť ako balón vo vzduchu. Celá naša formácia pit stopov sa narušila. Nik nie je na svojich miestach. Vidím ako Leonard prekračuje modrú čiaru sponzora, pomaly sa približuje k vytýčenému miestu na zastavenie. Mechanici sa však stále zabávajú na nemotornosti Espozita. Ak sa nespamätajú tak aj oni budú riadne na smiech.
„Pozor!“ Skríkla som z plného hrdla. No môj hlas ma zradil v najnevhodnejšom okamihu. Zachrípnuto som len kašľala. Do čerta aj s vychladenými bublinkami.
Leonard zastal na mieste, nie však ako by mal. Stojí tam skrížene a čaká kým sa mechanici spamätajú. Rukami im naznačuje nech si pohnú. Adrenalín, nervozita sa mi mieša v krvi s kyslíkom. Srdce spolu so žalúdkom cítim v krku. Nemôžem sa na to pozerať. Chaos, dezorientovanosť a zúfalstvo. Inak sa to nedá ani popísať. Leonard sa chytá za hlavu. Mechanici pokladajú rad za radom ruku na vymenené a pripravené softky označené žltým prúžkom. Lollipop semafor sa prepol na zelenú. Hľadím ako Leonard opatrne a pomaly vychádza zo svojho miesta. Ak by zrýchlil tak by nabral skrížený monopost Catherhamu. Babráci jedni. Aj na jednej, aj na druhej strane. Jedni sú totálne neschopní lebo nedokázali odpratať monopost a druhí, že sa začali smiať v najhoršiu možnú chvíľu. Upriamila som pohľad pre seba. Tony aj Stella sa otáčajú k monitorom. Obaja sa pozerali na toto číre zúfalstvo. Tony pravdepodobne prežil asi malý infarkt. Ani sa mu nečudujem. A to ešte nebol v boxoch Carter.

+++

Jaime na starých soft pneumatikách súperí o šiestu pozíciu s Carlosom, ktorý jazdí na novej sade softiek. Carter je o niečo menej ako sekundu za Španielom na štartovacej rovinke, bude mať dobrú šancu na predbehnutie súpera. Ak použije DRS tak ho bez problémov obehne a získa pozíciu k dobru. Pred Carlosom vidí Benetta prichádzajúceho z boxov. Je to pre neho výzva. Musí ho zdolať. Už sa mu to podarilo včera v kvalifikácií. Ak by nebolo tej sprostej výmeny motora tak by viedol závod druhý krát v sezóne. Benett je po nehode ako vymenený, nebude mať s ním žiaden problém. Ešte viac Carter tlačí na svoj monopost. Benett je cieľom, vrchol, Mount Everest čo chce zdolať. Zapína DRS. Zadné krídlo sa otvára dokorán. Nabíjanie monopostu a DRS prestáva fungovať. Zadné krídlo sa síce otvorilo, na štartovacej rovinke je rýchlejšie ako Hecket – Williams. Obieha ho. Carter znovu stláča gombík DRS. Systém však nefunguje. Vôbec neodpovedá na jeho opätovné stláčanie. Nereaguje. Zadné krídlo ostáva otvorené. Carlos si na nájazde na rovinku za treťou zákrutou znovu získava stratenú pozíciu. Vzduch preteká cez otvorené zadné krídlo. Prítlak je oveľa väčší ako by mal byť. Monopost je v zákrutách nestabilný.
„Čo som ti prikázal?“ Martin sa nahnevane prepojil so zverencom.
„Prepáč ja som zabudol.“ Ospravedlňuje sa zúfalo Carter. „Čo mám spraviť? Čo mám stlačiť na volante, aby to znovu fungovalo?!“ Zúfalo stláča všetky možné gombíky na volante. Skúša všetko možné aj nemožné.
„Príď do boxov!“ Prikázal mu. Martin by mu veľmi rád poradil, ale je tu zákaz ohľadom podávania informácií cez tímové rádio.
„Ja preteky chcem dokončiť.“ Zúfalo ho prosí.
„Príď do boxov. Preteky pre nás nekončia. Zatiaľ.“
„Ja to odjazdím! Počuješ? Ja závod dokončím, len mi povedz čo mám spraviť?“
„Boxy.“ Odvetil mu Martin, už viac mu nemôže povedať ani pomôcť.
„Rozumiem.“ Jaime už nebude si stavať hlavu proti rozhodnutiam tímu ani vymýšľať žiadne hlúposti. Je naplno rozhodnú ich poslúchať.

„Ako to vyriešime?“ Spýtal sa zvedavo Benedict Christiana. Mykol plecami.
„DRS ani nabíjanie neopravíš len tak ľahko v boxoch. To nie je zjazdená pneumatika čo vymeníš a zahodíš. Toto sa nedá.“
„To je mi jasné,“ Benedict prekrútil očami, „no ja som sa ťa spýtal ako to chceš opraviť?“ Zvedavo sa na neho pozrel. Christianovi nič zmysluplné nenapadá. Za to čo povie teraz, ho asi vysmejú no inak to nevidí.
„Buď lepiacou páskou alebo hrubou silou. Inak to nevidím.“ Benedict sa na neho pozrel s vyvalenými očami. Neverí tomu čo počul. Lepiaca páska? Hrubá sila? To fakt? Skutočne? Potrebuje nejaká čas na spracovanie informácií. Lepiaca páska? „Ja to myslím vážne.“ Dodal s vážnosťou.
„Hrubá sila? Čo chceš kladivom mu priklincovať krídlo?“
„Ak to bude treba tak áno.“ Znovu mu vážne odvetil. Benedict už nechápe ničomu čo sa dnes deje. Radšej nechce vedieť čo bude nasledovať. Nechce to vedieť. Christian sa rýchlo prepojil s hlavným mechanikom Carterovho pit stop tímu. Oznamuje mu čo všetko bude treba spraviť a hlavne ako. Tony krútil hlavou keď počuje čo sa bude robiť. Budú všetkým na smiech. Po venezuelskom bombardérovi budú oni ako druhí na rade v rubrike lúzer dňa. To bude asi jediný titul čo vyhrajú. Lúzer dňa alebo borec na koniec. Alebo budú umiestňovaní v inštruktážnych videách s označeným takto sa to nerobí alebo amatéri v akcií. Na toto čakal celý život.
Carterov pit stop tím je už pripravený, okrem nich sú tam aj traja zvyšní mechanici čo dajú do poriadku jeho zadné krídlo. Jeden z nich má skutočne v rukách pripravenú lepiacu pásku. V prípade potreby je odhodlaný ju použiť. DRS „opravári“ odstúpili mierne na bok pri vstupe Cartera na jeho miesto. Celý tím mechanikov sa v priebehu sekundy vrhá na jeho monopost. DRS „opravári“ s použitím hrubej sily, lakťov a klopania dlaní zatvorili otvorené predné krídlo. Mechanik s čiernou izolepovou páskou preliepa na bokoch krídlo. Všetci pripravenými signálmi naznačujú, že skončili. Jaime opatrne stláča plynový pedál. Mechanici, pit wall, Christina s napätím sledujú či naštartuje a pohne sa z miesta. Nový motor ho poháňa dopredu, avšak bez fungujúceho nabíjanie to nie to ako by to malo byť. Tony si trochu vydýchol. Aj tak budeme na smiech.

69. kolo zo 70 – tych

Do konca Veľkej ceny Maďarska ostáva už len posledné kolo. Michael Jägger si ide po ďalších víťazných dvadsaťpäť bod a tretie tohtoročné víťazstvo. Pre neho je tento deň ako prechádzka ružovou záhradou. Lepšie bezproblémové preteky si nemohol ani priať. Všetko na čo siahol mu tento víkend vychádza. Prial by si, aby všetko do konca sezóny išlo takto ľahko. Hlavu má už vysoko v oblakoch, predstavuje si štyri preteky pred koncom už oslavuje titul. Ten sladký opojný pocit víťazstva. Je to ako túžba po krásnej žene. Láka vás k sebe, túžite sa jej zmocniť a vlastniť ju aspoň len na chvíľku. Popod nos vám však ťahá len medové fúzy a keď sa jej opojíte až do bezvedomia tak vás opustí. Je len na chvíľu s vami ale pocit zanechá naveky. Pocit slávy. Jägger je ako zasnívaný neskúsený mladík, ženie svoj monopost čo najrýchlejšie ako to len ide. Už nechce večne čakať, chce to tu a teraz. Aj keď toto je len zlomok, iba čriepok no ak ich spojí a vytrvá tak vytvorí ten najúžasnejší celok na svete.
Ostávajú mu posledné metre do cieľa. Fanúšikovia okolo trate šalejú. Na vstupe na trať sa tvoria dlhé rady nedočkavých fanúšikov, ostatní utekajú o život smerom k bránam na trať. Nevedia sa dočkať okamihu, keď prejde posledný monopost po trati a oni budú môcť ako stádo divých mustangov vybehnúť na trať. Cítiť horúci asfalt pod nohami, ukradnúť si žmolky z trate a hlavne privítať víťaza priamo na stupni víťazov.
Keine na Fiat-Ferrari sa stále drží druhej priečky. Pre neho to boli tiež bezproblémové preteky, až na začiatok. Kedy neúprosne zavrel Benetta. Aj napriek tomu, že sú najlepší kamaráti, na trati si nedarujú ani najmenší priestor. Teraz mu ukázal, že sa ho nebojí a hlavne nebojí si odraziť pár zbytočných pridaných predných krídel. Ani on sám dobre nevie načo ich tam dávajú. Viac ich stráca na trati ako ich využíva. Heiki sa teší na toto pódium. Miluje Maďarsko a Maďari milujú jeho.
Pódium dnes bude špeciálne pre jedného jazdca Noira z Darkbullu. Po prvýkrát vo svojej kariére v kráľovnej motoršportu sa postaví na pódium. Pre neho má však chuť víťazstva. Dnes bol pre neho špeciálny deň. V súbojoch ukázal dravosť, niekoľkokrát obehol bez problémov trápiaceho sa Benetta. Ten len zúfalo sa sťažoval na komisárov, pomalých jazdcov a modré vlajky. Mizéria dnešného dňa neskončila. Od posledných pit stopov sa zasekol za Magnussenom a nemohol sa cez neho dostať ďalej. Tím skúšal aj under cut stratégiu, no ich snaha skončila skôr ako začala. Nemali ako ju realizovať. Najradšej by skončil a aj predčasne. Chce zmiznúť čo najskôr to bude možné. Nechce ju stráviť ani sekundy navyše. Carter sa zubami – nechtami drží na ôsmej pozície. Bonico na Fiat-Ferrari sa na neho lepí v každom úseku na trati. Krvavo-červený monopost je divoký po ďalšom mieste. Carter doslova počíta sekundy do záveru. Už nevie ako by sa udržal na ôsmej priečke. Bráni sa, no nevie koľko to vydrží ešte.
Jägger vidí pred sebou pripravenú šachovnicovú vlajku. Ten moment. Spomaľuje svoj monopost, prechádza zo strany na stranu, vlajka zamávala nad monopostom. Už má nielen hlavu v oblakoch, ale aj celú dušu a aj telo. Vznáša sa ako balón. Kričí od radosti ako malý chlapec. Krásny záver úžasného víkendu a ešte lepší štart letnej pauzy. V rebríčku jazdcov je na prvom mieste. Dvadsaťdva bodov pred elegánom z Británie. Jupí! Yeah! Bože, dopraj mi toto aj nabudúce.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s