Christie Doctor-Stratiť no Vyhrať : 5. spin off Zbohom, kráľovná motoršportu


Korekcia
Ilustrácia: Christie

December 2014

Frank Ritter sa s opovrhnutým pozrel na svojho tímového kolegu Benetta. Doširoka sa na neho usmial. Vidieť sklamaného a zroneného kolegu ho priam teší. Nevie ani slovami a emóciami vyjadriť ako je rád, že ten malý pankhart nedosiahol na titul a navyše mu hrozí aj pokarhanie, ak nie vyhadzov z tímu. Je natešený zo svojho plánu. Nečakal, že sa mu to podarí tak dokonale a priam ukážkovo. Dokázal poraziť talentovaného mladíka, budúceho šampióna, komplexného mladíka z Londýna (presne tak novinári popisovali Benetta). Ak by mohol tak by najradšej teraz skákal do výšky niekoľko metrov. Malými a presne zameranými krokmi ho potopil. Tak ako sa topia nežiaduce mačence. A teraz headcutters s ním spravia razantný a expresný záver. Už si nebude na neho vyskakovať ako doteraz. Môže na to zabudnúť. Pomyslel si. Pohodlne sa usadil na stoličke, ruky si prekrížil cez hruď. Nemôže sa už dočkať toho čo príde. Bude to zlatý klinec, čerešnička, crema della crema jeho plánu.
Leonard si nervózne zahrabol rukou vo vlasoch. S nervami je doslova v kýbli. Všetko mu prerastá cez hlavu. Nič mu nevychádza. Vôbec nič. Všetkého čoho sa chopí, pokazí. Priam doserie ako sa len dá. V súkromnom živote ani nevraví. Lara sa mu vzďaľuje, každým dňom sú si viac cudzí. Nepamätá si ani kedy sa poriadne porozprávali a len tak si vypili spolu pohár vína či dali kávu. Všetky tie krásne spoločné momenty sa strácajú a sú bledé ako zabudnuté spomienky.
Pre úspech obetoval tak veľa. Obetoval takmer všetko. Zdravie, lásku, priateľstvá a aj svoju kariéru a dobré meno, ktoré si budoval niekoľko rokov. Pozrel sa na hodinky. Prekrútil očami. Čakanie ho ubíja, predlžuje len jeho agóniu a nervozitu. Prečo to robia? Prečo to robia práve jemu? Nevie to pochopiť ani sa mu to nedá. Nespravil som pre nich veľa. Päť rokov. Ďalšie tri roky pre Scurotoro. Zdvihol pohľad smerom k Ritterovi. Rakúšan sa mu škodoradostným úsmevom vysmieva. Všetko vďaka nemu. Bol tak zaslepený bojom o titul, že si prestal všímať toho zasraného Rakúšana pred dôchodkom. Už dávno si mal niekde pri Wörthersee užívať svoju vilku, pozerať sa na Alpy a užívať si dôchodok. Nie tu mu strpčuje život a jazdenie. Dokonale mu podrazil kolená, ako keby to nestačilo tak mu vrazil ešte aj pár dýk do chrbta. Nečakal to od neho. Na trati boli súperi, ktorí si nič nedarovali, ale že sa nimi stanú aj v súkromní. To ani jeden z nich nečakal. Multi 21 môže za všetko. Zlomový bod ich kamarátsky – partnerského vzťahu. Keby vtedy tušil, že jeho malá rebélia rozpúta hotové peklo na zemi tak by to nespravil.
Snaží sa preglgnúť veľkú guču v krku. Má tak sucho v ústach, že sa mu to nedá. Rozklepanými rukami sa načiahol po sklenený džbán s vodou, citrónom a uhorkou. Cíti Ritterov pohľad. Má pocit, že by mu zatlieskal ak by teraz rozlial celý džbán po stole. Tú radosť mu nespraví. Nazbieranými silami sa sústredil, aby nevylial čo i len kvapka.
Ritterovi robí dobre toho čakanie. Je si istý svojej pozície v tíme. Ešte pred týmto stretnutím sa tajne stretol so šéfom. On sa nemá čoho báť. Nechcel by byť na mieste Leonarda, keby len tušil čo ho čaká. No aj Ritter začína byť pomaly nervózny s pribúdajúcimi sekundami. Meeting sa mal začať pred piatimi minútami. Ešte stále nič.
V tichu sa ozýva položenie pohára o sklenený stôl. Dodáva to ešte viac na dusnosti v miestnosti. Už aby to začalo. Pomyslel si Leonard. Ak ma majú vykopnúť z tímu teraz tak nech je to rýchlo.
Daniel Hawley, šéf tímu Darkbull, a Andrew Neeson, šéfdizajnér, vstúpili bez slova do malej zasadačky. Obaja sa posadili za vrch stola, napravo od nich je Frank a naľavo je Leonard. Vedenie tímu sa pozrelo najprv na jazdcov a potom na seba. Obaja vedia čo bude nasledovať. Toto zloženie tímu tu takto sedí naposledy. Za pár minút povedia zbohom jednému z nich. Pre dvoch kohútov tu nie je viac miesto a hlavne nie pre jedného, ktorý si toto miesto necenní a podráža tím a kolegu.
Daniel položil ruky na zatvorený spis s logom tímu. Leonard napäto sleduje jeho pohyb, srdce mu bije viac ako počas pretekov. Frank s potmehúdskym úsmevom sleduje kolegu. Je to päťdesiat na päťdesiat. Kto z koho.
„Začneme, nebude to predlžovať. Nik z nás nemá čas na dlhé debaty a ani žiadne nehrozia.“ Začal hovoriť Daniel, „kde začneme?“ Zvedavo sa pozrel na Leonarda. „Malajzia a Multi 21.“ Leonard prekrútil očami. Zas s tým začínajú.
„Dali sme ti jasné varovanie, Leonard.“ Pripomenul mu prísne Andrew. „nerešpektovanie tímového príkazu a výstrahy ťa bude stáť veľa. Nepoučil si sa,“ Frank Ritter vo vnútri priam spieva, toto je balzam na jeho uši a dušu. Tak ti treba. Na povrchu má však nahodení profesionálny poker face. „alebo si to bral naľahko?“ Leonard sa pozrel na nich troch. Už má dosť tohto zhadzovania. Nenechá si viac srať na hlavu. Aj tak sa o jeho osude rozhodlo dávno a za zavretými dverami bez neho.
„Nič v mojom živote si nebral naľahko ani som nezľahčoval. Myslíte si, že som si neuvedomoval čo mi hrozí? Všetko som robil pre tím.“ Hnev v jeho hlase narastal. Nervy mu pracujú na viac ako sto percent.
„Na základe tvojich činov a chovania si to nemyslíme.“ Odvetil šéf tímu. Leonard pokrútil hlavou. Neverí tomu čo počuje a to povedal ten, kto si najviac serie do huby. Pomyslel si.
„Môjho konania?“ Začudovane sa ich spýtal, pritom sa oprel o stoličku a prekrížil si ruky cez hruď. Veľmi ho zaujíma ich vyjadrenie.
„Nemáme čas na dôkladné preberanie celej sezóny,…“
„No ja mám.“ Skočil do rečí šéfovi. Už viac nebude ten dobrý a zdvorilý chlapec. Nateraz stačilo. Ide o jeho kariéru a osobu.
„Ako chceš.“ Dodal Andrew. „začneme od Malajzie alebo od Belgicka?“ Zvedavo sa ho spýtal. Spa. Tam všetko nabralo rýchly spád. Od toho momentu sa všetko valilo ako veľká snehová lavína. Leonard si vymenil pohľad s vedením a ešte stále tímovým kolegom. Prikývol.
„Andrew, nenaťahuj to a povedz to v skratke. Dnes máme ešte toho na práci.“ Hneď na začiatku ho upozornil Daniel.
„Ako povieš,“ Usmial sa na šéfa, „V Spa si zablokoval Franka pri predbiehaní. Monze si neupuslúchol rozkaz tímu ísť viac krát do boxov. Rusku si znovu vytlačil Rittera z pódiových pozícií a pritom si ohrozil aj svoju pozíciu. Navyše si pred novinármi rozprával o tímových veciach, ktoré mali ostať len v tíme. Amerike si slovne zaútočil na Rittera v boxoch a vyhrážal a krivo si ho obvinil, že ti podráža kolená. Navyše si ho zámerne blokoval v kvalifikáciu počas jeho ostrého kola,“ Leonard nad tým všetkým musí krútil hlavou. Neverí, že toto hovoria. Sú to výmysly, jednostranná pravda. Neberú vôbec ohľad na jeho stránku príbehu. Ako zvyčajne všetko si pozmenili. „V Brazílii si znovu porušil tímovú réžiu a v Abú Dhabí si sa zúfalo snažil dostať pred neho a tvoje slovné vystupovanie počas závodu na Franka. Leo, už bolo toho fakt naozaj dosť z tvojej strany. Nemôžeme si dovoliť, aby si ničil povesť tímu.“
„Povesť tímu?!“ Leonard zvýšil hlas. Nik z nich neočakával takúto reakciu Benetta, mysleli, že to pôjde bez problémov a rýchlo. Benett sa však nedá. „zabudli ste na podstatnú vec.“ Pripomenul im hrdo. Pozreli sa prekvapene a zarazene na seba. Nemajú ani najmenšieho poňatia o čom hovorí.
„Akú?“ Ritter nečakane prerušil svoje mlčanie. Vedenie sa pozrelo na neho. Mali tichú dohodu, že bude mlčať, aby sa situácie nezhoršila. Leonard sa znechutene na neho usmial. Pohľadom by ho zabil ak by mohol. Už viac nevie strpieť toho podrázackého Rakúšana. Za posledné prachy by si asi nechal aj do kolena zavŕtať ak by mohol.
„Vynechali ste z toho dokonale pripraveného príbehu mňa a pohľad z mojej strany. Všetky situácie ste si upravili podľa seba, tak aby sedeli na Rittera a vykresli ho ako obeť. Fakt si myslíte, že vám to média alebo fanúšikova uveria?“ Zvedavo sa ich spýtal. Mlčia. Hľadí na nich s otvorenými ústami a čaká ako zareagujú. Vedia, že má ich príbeh má trhliny a nezahŕňa všetky strany, ale niekto musí byť dobrák, hrdina, ktorého sa snaží bad guy zničiť. „Nie sú takí hlúpi za akých ich vy považujete.“ Znovu sa odmlčal. Čaká na ich reakciu, no vidí, že sa jej nedočká. „Nezaslúžil som si to.“ V tichosti dodal. Zavrel oči. Uvedomil si všetkého, no rozhodnutie určite neprijme s pokorou a sklonenou hlavou.
„Tak sa mi to páči, talentový Benett.“ Opovrhnutým, iróniou a úsmevom povedal Ritter. Leonarda jeho slová ešte viac uzemnili a vyprovokovali. Toto nemal. Vedenie Darkbull sa pozrelo so strachom na seba. Majú zasiahnuť teraz alebo až neskôr. Neeson chcel okamžite zakročiť, nedovolí aby to prekročilo ešte viac hranice ako sú. Už aj tak s Benettom to zašlo ďaleko. Je jeho obľúbenec a má ho veľmi rád, toto ho bolí a nezaslúži si ako s k nemu zachovajú a čo spravia. Pozná ho viac ako osem rokov. Majú viac než len pracovný vzťah. Protestoval voči tomu. Niekoľko krát a razantne. Pre dobro tímu sa však musel prispôsobiť. Celá táto situácia mu trhá srdce. Ak je čas na zakročenie a ukončenie celej tejto blamáže a maškarády tak to spraví. Nemôže sa viac pozerať na trápiaceho sa Leonarda. Daniel však razantne pokrútil hlavou. Je chladný a bez citu. Pre neho je toto len obchod. Lepší ostáva a ten zlý, bohužiaľ, tam sú dvere.
„Frank si ten najväčší podrazák akého poznám!“ Leonard sa neudržal, buchol dlaňou po stole. Hlboko sa nadýchol a snažil sa narátať do desať, aby nezačal hovoriť vulgárne. „Ako chcete. Vy ste si povedali svoju verziu tak teraz je čas na tú moju, skutočnú verziu. Spa bolo moje zablokovanie, len vyvrcholením toho čo robil celý čas. Snažil sa ma ohrozovať z každej strany v Eau Rouge sme sa takmer odrazili. Na vstupe do boxov ma blokoval a spomaľoval. Ak by som to nespravil tak prídeme o obe miesta. Monze ste ma chceli zavolať, keď som mal v pneumatiky v najlepšom stave a podávali konzistentné výkony. Spravili ste to dvakrát, ak by som vás poslúchol tak sme hlboko v jazdeckom poli a Frank vyhrá.“ Leonard nechcel vtedy dovoliť, aby vyhral. Došlo mu to hneď ako ho volali prvý krát do boxov. Prekukol ich. Nebude zo seba robiť nosiča vody. Už vtedy pochopil, že na koho stranu sa tým prikláňa. Odvtedy sa vzťahy v tímu začali len zhoršovať. Jeho vlastný mechanici mu podávali polovičné informácie a niekedy neskoro. Cítil sa ako nežiadúca osoba, piate koleso na voze. „v Rusku priznávam moju chybu, no v Amerike som na nikoho slovne ani nijak inak nezaútočil, to Frank o mne začal šíriť nepravdivé informácie a ja som sa len bránil. A to, že som ho bránil počas ostrého kola je sprostosť a totálna hlúposť.“ Pokrútil hlavou nad tým, tak to nebolo. Mal problém s prevodovkou a nedokázal niekoľko minút prehodiť na vyššiu rýchlosť. Ako náhle ho zbadal v spätných zrkadlách nechával mu dostatočný priestor na predbehnutie, ale Ritter ostával za ním. Mal to premyslené, ak bude za ním v meranom kole tak ho môže obviniť z brzdenia a bude potrestaný. Traťoví komisári však Benetta neobvinili. Nechali to tak. „Abú Dhabi Frank viedol celý čas, ale išiel tak pomaly, že brzdil všetkých za sebou. Nezrýchlil ani keď ste ho o to požiadali. Mne išlo vtedy o body, musel som vyhrať ak som chcel titul. Náročky išiel pomaly, aby som prišiel o titul a vy ste ho nechali tak. Neriešili ste to! Žiadal som vás, aby ste s tým niečo spravili. Niekoľko krát som vás žiadal, ale vy ste nič nespravili.“ Sklamane a zúfalo dodal Leonard. Z ich mlčania, nezáujmu a pohľadov vycítil, že práve on je ten nežiadúci člen tímu, ktorého sa treba zbaviť. Nemá už síl sa viac hádať, zvesil ramená dole, oprel sa ho stoličku a vypočuje si ich rozhodnutie.
„Povedal si všetko čo si chcel?“ Spýtal sa ho nezaujato a tvrdo Daniel. Leonard prikývol. Mal však viac toho na srdci, čo im chce povedať, ale už sa nebude viac zapájať. Je zbytočné bojovať s veternými mlynmi. Otočil sa na druhého jazdca. „Frank, chceš sa aj ty vyjadriť?“
„Všetko podstatné bolo povedané.“
„Ako som povedal, nemám čas predlžovať toto stretnutie. Aj tak všetci vieme ako to skončí, tak je zbytočné, aby sme tu sedeli do večera. Na základe výsledkov tímu, atmosféry a všetkého, čo sa stalo sa musíme, bohužiaľ rozlúčiť s jedným z vás.“ Odmlčal sa, pozrel sa najprv na Benetta, potom na Rittera. Obaja majú hlavu hore, no každý s inou emóciou. Ritter je spokojný a usmieva sa, Benett kŕčovito sedí na stoličke a snaží sa akceptovať svoju novú pozíciu. „Leonard, je mi to ľúto. Aj keď máš ešte na rok platnú zmluvu musíme sa rozlúčiť. Všetky peniaze ti budú vyplatené do konca mesiaca. Sme veľmi radi čo si spravil pre náš tím a držíme ti palce v tvojom ďalšom pôsobení a jazdení.“ Povedal ustálenú formulku, používa ju vždy, keď sa lúči so zamestnancom. Koncové slová vždy upraví podľa toho s kým sa lúči a akú ma pozíciu. Postavil sa a načiahol ruku, teraz už k bývalému jazdcovi. Leonard len sťažka berie odchod. Toto bol s tým, ktorý chcel vyhrať titul. Venoval im všetko. Keby nebol muž tak sa rozplače. Je mu to ľúto. Nemôže uveriť, že mu to spravil. Z posledných síl sa postavil a prijal jeho ruku.
„Nech aj vám sa darí.“ Dodal so strohým, smutným úsmevom.
„Ďakujeme za všetko, Leo.“ Pridal sa aj Andrew. Chcel by sa s ním rozlúčiť aj osobne, ale nemá na to sily. Nechá tomu čas a ozve sa mu. Musí. Nemôže to takto nechať. Leo je šikovný a talentovaný, nebude pre neho problém si nájsť ďalšie pôsobenie. Verí v to.
Ritter sa víťazoslávne pozrel na bývalého, zroneného tímového kolegu.
Povýšenecky si ho obzerá od hlavy po päty: „Tak a teraz sa uvidí kto šampión.“ Potichu mu povedal pri odchode. Leonard sa zviezol na stoličku. V tichosti a úžase sa pozerá von oknom. Nemôže spracovať novú situáciu. Čo teraz? Kde budem jazdiť? Pre boha, čo som ňou bude?

O pár dní

Ešte stále sa cíti ak v zlom sne. Nemôže spracovať ako sa s ním vybabral Ritter a ako ho Darkbull prepustil. Bol tam päť rokov. Pomáhal na zlepšeniach, neúnavne, tvrdo a poctivo pracoval. Bol pri začiatkoch úspechu tímu, on sa podieľal na tom, aby ich ľudia nevnímali len ako béčkový tím. Obetoval tímu všetko. Pracoval tak tvrdo na sebe, že zabúdal na všetkých okolo seba. Prepracoval tím na vrchol a tam ho opustili. Nechali ho ako malého chlapca, len tak. Zhodili ho cez palubu a na jeho miesto si zobrali Noira. Mladého Francúza z ich akadémie. Vychovaného presne tak ako to potrebujú. Čo povedia to spraví, keď povedia choď doprava tak tam pôjde ak budú potrebovať, aby pustil pána pred dôchodkom, tak bez najmenšieho problému mu uvoľní cestu. Bude robiť všetko pre dobro tímu a hlavne, aby bol urážlivý Rakúšan spokojný. Leonarda však oveľa viac zabolelo to ako sa zachoval Andrew. To, že aj on ho tak podrazil a zachoval sa k nemu ako k poslednému chudákovi. Nemôže sa cez to preniesť. Ani nevysvetlil prečo, len strohé podanie ruky. Lara mu to tiež nezľahčuje. Odkedy sa dozvedela novinku, tak sa s ním neúnavne háda. Dokonca si stihla už aj pobaliť veci. Aj v nej sa zmýlil, presne tak ako v Andrewovi a celom bývalom tíme. Práve teraz protestne buchla dverami a niekam odišla. Je mu totálne jedno kam ide a čo bude robiť. Ak nenájde prácu tak bude aj bez frajerky. Keď sa pokazí jedna vec tak sa pokazia aj ďalšie. Čo mu ešte dnešok a tento skurvený rok prinesie?
Napil sa silnej kávy. Pokrútil hlavou nad sebou a situáciou, kde sa nachádza. Je jazdec no nemá kde jazdiť. Nie je žiaden druho či treťotriedny jazdec čo sa ocitol vo formule náhodou. On si svoje miesto vybojoval a niekoľko sezón dosahoval, len najvyššie priečky. Zlepšoval sa, pracoval na seba. No načo mu to bolo? Ako to všetko skončilo? Nemá kde jazdiť. Nik ho nechce! Pre nikoho nie je zaujímavý. Nik nejaví o neho záujem. Je nula! Zavrel notebook, už viac nemá síl čítať si emaily od manažéra. Aj tak je tam vždy tá istá informácie. Už niekoľko dní po sebe. Je mi to ľúto Leonard, ale jazdca nik nehľadá.
Mal by asi skúsiť šťastie niekde inde. Vždy chcel vyskúšať aj 24 Le Mans, no pri všetkých tých povinnostiach a F1 sa nikdy k tomu nedostal. Aj keď raz mu chýbalo málo a už by bol zapísaný, ale Darkbull mu to razantne zamietlo. Nechceli, aby sa zranil. Teraz mu už nič a nik k tomu nebude brániť. Možno v IndyCar, NASCAR alebo Porsche Supercup či rally. Alebo dá šance tej ekologickej Formule E, aj keď si nevie seba predstaviť ako bude jazdiť na elektromobiloch a počas pretekov striedať monoposty, lebo jednému došla energia.
Vo formule nateraz skončil. Na to si je viac ako na stopercentne istý. Všetci už majú isté jazdecké dvojice a nik ich nebude meniť. Najmenej rok. O rok možno by bola malá, malinká šanca na úspech. Ak sa nestane dnes zázrak tak si začne hľadať miesto niekde inde. Už sa rozhodol a zmieril s osudom, že majstrom sveta v kráľovnej motoršportu nebude. I keď počul, že v SuccsLion nezostal kameň na kameni a dostal nového majiteľa, majiteľku. No tam by živote neprestúpil. Ibaže?
Zvedavo sa zadíval na zvoniaci telefón. Neznáme číslo. Kto už len jemu môže volať? Čo chcú od neho? Nech to je kto chce nezdvihne to. Znovu sa napil z kávy. Telefón však neprestáva divoko tancovať na stole. Neznámy je však vytrvalí a neprestáva. Nechá ho ešte chvíľu v napätí. Nemal by sa však zahrávať s osudom. Čo ak to je? Načiahol sa poň. Skúsi to.
„Prosím?“ Zvedavo sa spýtal.
„Hovorím s Leonardom Benettom?“ Milý ženský hlas sa ho spýtal. Ten hlas. Je taký nežný. Kto to je?
„Áno, kto je tam.“ Zvedavo sa spýtal. Chce vedieť kto to je.
„Prepáčte, že som sa nepredstavila. Volám sa Christina Allison, som majiteľka SuccsLion F1 Racing team a chcela by som sa s vami stretnúť a porozprávať sa s vami osobne o možnosti ponúknutia pracovnej ponuky pre Vás.“
Jeho šanca. Hodené záchranná slamka topiacemu. Jediná príležitosť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s