Christie Doctor: Stratiť no Vyhrať – 4.Spin off Multi 21


Korekcia: –

Ilustrácia: Christie Doctor

  1. marec 2014

 

Pohár kávy som položila na sklenený stolík umiestnení predo mnou. Piť kávu číslo 2 v nedeľu ráno o deviatej ráno je zvláštne, ale pre človeka pracujúceho ako account v reklamnke je to už zvykom. Ak máte zajtra finálnu prezentáciu pred klientom, tak vám je jedno koľko je hodín a aký je deň. Neznášam to. Neznášam moju prácu. Och. Najradšej by som odišla. Najradšej by som robila niečo iné, čo ma baví a nie chodiť a krotiť klientov. Načo som sa tam aj hlásila. Oveľa radšej by som teraz ležala v posteli, v teplúčku s Robbiem a oddychovala. Hm, raňajky do postele. Čokoládový croisaint, dobre pripravené a našľahané capuccino a čerstvé ovocie. Už len pri mojej predstave dokonalých raňajok so sa do nich zasnili.

„Mohla by si si niekedy spraviť aj jednu voľnú nedeľu a venovať ju priateľovi?“ Robbie mi vtisol pusu na pery a pohladil ma po rozpustených vlasoch. Jeho dlhšie havranie vlasy mal zopnuté v drdole, svoje niekoľkodňové strnisko si udržoval dokonale zastrihnuté. Na ľavej ruke sa mu hojilo čerstvé tetovanie, obrys lesa s vysokými ihličnanmi. Pod ním chce nosiť tenký kožený náramok obviazaný na niekoľkokrát. Okrem tohto tetovanie pod šedým tričkom s krátkym rukávom ukrýva na spodnom brušku tetovanie elfského slnka. Fanúšik Pána prsteňov sa nezaprie. Na začiatku vzťahu som nič iné ako príbehy zo Stredozeme nepočúvala. Ja som ochotná si pozrieť len filmy nič iné ma neprinútia.

Sadol si ku mne na gauč, vzal moje nohy do svojho lona a jemne mi ich masíruje.

„Čo keby sme si išli na prechádzku do Convert parku a potom skočíme na obed niekam do mesta. Nemusím aspoň variť.“ Pozrela som sa na neho so širokým úsmevom. „čo tak sushi?“ dodala som. Jeden deň oddychu ma nezabije. Vždy mi išli prezentácie, keď som sa nepripravovala. Navrhovanú reklamnú kampaň poznám naspamäť. Už ani neviem presne koľko krát som s o nej rozprávala s klientom a sedela s kreatívnym tímom nad pripomienkami. Poznám ju lepšie ako čokoľvek iné.

Robbie sa zamyslene pozerá pred seba. Vidím na ňom, že som ho zaujala. Ako mačka som sa k nemu pritúlila a vtisla veľkú pusu na pery. „vedela som, že neodoláš. Milujem ťa.“ Pošepla som mu. Robbie ma chcel pobozkať, no jeho bozk uletel do vzduchu nie na miesto kam mal patriť. Moju pozornosť upútalo niečo iné.

Skríkla som z plného hrdla od radosti. „Super! Tak ti treba!“ Michael Jägger si práve odrazil predné krídlo pri súboji s jazdcom Darkbullu Benettom. „na tu máš ty, hajzel jeden.“ Pri posledných slovách zo mňa išla doslova nenávisť. Z celého srdca mu to prajem. Neznášam toho nafúkaného a arogantného Nemca. On môže za môj spackaný život! On môže za to, že teraz svoj život zabíjam v práce, ktorú nenávidím ešte viac ako jeho.  Vďačím za to len jemu!

„Chris, čo na tom hlúpom športe vidíš? Prosím, vysvetli mi, prečo sa teším tomu, že si niekto odrazil predné krídlo? Škoda vyhodených peňazí a zbytočné plytvanie benzínom.“ Pozrel sa na mňa s prekvapivým pohľadom. Nič som mu nepovedala, len v tichosti hľadím na to ako sa Jägger hnevá do tímového rádia. Škodoradostne sa pritom usmievam. Tak mu treba. Bodaj by vypadol.

 

Tony odložil IPad na kuchynskú linku. Vytiahol vychladený vitamínový nápoj. Po viac ako hodinovom behu v usmoklenom chladnom anglickom počasí a zdolaných desiatych kilometroch si potrebuje doplniť živiny. Pozrel sa na hodiny. 9 hodín. Susane bude určite ešte pokojne odfukovať v teplých perinách a Basty, ich syn, tak isto. Potichu sa presúva z kuchyne ku starému točitému schodisku. Tento mesiac ho majú začať opravovať. Už mu ide na nervy do večné škrípanie a pokazené dosky. Dom, menšie anglické vidiecke sídlo, zdedil po svojom strýkovi. Odkedy sa sem nasťahovali tak minuli niekoľko tisíc libier, len na nutnú rekonštrukciu. Kým opravia celý dom, tak to bude nielen dobre dlho trvať, ale ich to bude aj veľa stáť. Ak nepríde lepšie platená práca, bude si musieť vziať pôžičku. Inak už nezvládne finančne utiahnuť takýto dom, aj keď Susane má veľmi dobre platenú prácu. Tak pre oboch to  bude dobrý peňažný zaberák.

Zarazeno zastal na pol ceste. Z obývačky počuje nejaké zvuky. Lepšie sa započúval, rozoznáva viacero hlasov, tlmených, nadšených ale aj rozčarovaných. Keď odchádzal televízia bola vypnutá. Určite bola vypnutá. Dal by za to aj ruku do ohňa. Je to zvláštne, kto by ju zapol? Okrem neho a spiaceho zvyšku rodiny tu nik nie je. Možno okrem duchov, ale na tých neverí.

Hlavou zvedavo nazrel do obývačky. Pred veľkým televízorom v strede miestnosti sedí osemročný Basty na veľkej páperovej perine a priam hypnoticky sleduje závod F1. Tlmeno si vydýchol. Nie je to žiaden duch. Tony sa pousmial, oprel si hlavu o dvere a tichosti ho sleduje. Basty vie vymenovať všetkých jazdcov nielen súčasných ale aj minulých, tímy, okruhy, kto kedy vyhral, ale aj zaujímavosti. Doslova je sfanatizovaný formulou. Je to malý formulový greek. Trochu mu pripomína bývalú zverenkyňu, aj ona milovala jazdenie viac ako čokoľvek.

Pri všetkých zhonoch a starostiach čo má, zabudol, že dnes je nedeľa a je aj vôbec nejaký závod. Sadol si vedľa syna, ktorý bez menšieho záujmu alebo spozorovania naďalej sústredene sleduje televízor. „Čo asi tak robí Christie?“ Zamyslel sa. Vždy si na ňu spomenie, keď sleduje veľké ceny alebo je priamo na pretekoch. Bol to ich spoločný sen.

 

  1. kolo z 56. kôl

 

Dnešný zo začiatku mokrý pretek, sa s pribúdajúcimi kolami zmenil na menšie malajzijské „peklo“. Začal sa riadne zamotávať nielen v tímových stratégiách, ale aj na trati. Na ich rozuzlenie by bol nutný manuál v hrúbke biblie. V desiatom kole Jägger pri predbiehacom manévri na Benetta z Darkbullu si odrazil predné krídlo, a Britovi zas spôsobil defekt na ľavej zadnej pneumatike. Počas ich spoločnej zástavky v boxoch sa mechanikom Benzu podarilo skôr vypustiť svojho jazdca ako mali. Obaja jazdci sa takmer zrazili pri výjazde z boxov. AMG Silver arrows Benz obdŕžal trest za nebezpečné vypustenie jazdca na trať a finančnú pokutu.

Benett sa kvôli kolízií a nútenej zástavke prepadol z prvého miesta hlboko do jazdeckého pola a hneď za ním bol aj Jägger. Benettovi nasadili pri výmene slicky na rozdiel od ostatných jazdcov, ktorý ešte stále mali intermediálky. Bol to megalomanský risk od stratégov z Darkbullu. Nasadiť slicky na vlhkú trať, kým všetci ostatní majú pneumatiky do dažďa. Trvalo mu niekoľko kôl, kým ich dostal do normálnej jazdeckej teploty a dokázal s nimi zajazdiť ako tak rýchle kolo. Pre Jäggera bol v týchto fázach doslova ľahká korisť, predjedlo. No pre Benetta sa ešte len začínala jeho stíhacia jazdca.

V 30. kole pri ďalšom povinnom kole pit stopov sa jazdcom SuccsLion začali prejavovať technické problémy a nedostatky. Švajčiar Adam Ferrer strávil viac ako tridsať sekúnd v boxoch. Počas ktorých sa snažili mechanici upevniť skrutky na jeho prednej pravej pneumatike. Napriek veľkej snahe musel Ferrer svoje pôsobenie v pretekoch ukončiť. O dve kolá neskôr sa niečo podobné stalo aj tímovému kolegovi Španielovi Estébani Sanchezovi Na rozdiel od Švajčiara nemal Španiel problémy v boxoch, ale až potom. Hneď po odchode z povinnej zástavky začali lietať iskry zo zadnej pravej pneumatiky. Zošokovaný jazdec na príkaz tímu odstavil auto na výjazde z boxov. Jeho závod skončil len pár sekúnd a metrov od prezutia. Na prekvapenie všetkých vypol motor a zacúval naspäť do boxov. Aspoň efektne odstavil monopost v boxoch, keď sa mu nepodarilo bodovať, vo svojom stom závode v F1. Ďalšie predčasne ukončený závod pre tím SuccsLion. Už piaty v poradí a z toho druhý v tejto sezóne. Mizéria technických problémov z minulej sezóny pokračuje aj teraz. Drží sa ich silno ako smola na topánke.

Benett sa rýchlou a dravou jazdou prepracoval zo 14. miesta už na piate miesto za rivalom z Nemecka. Teraz je to on, kto je nalepený na zadnom krídle svojho súpera. Vymenili si úlohy. Z koristi sa stala štvaná zver a zo zvery zas korisť. Nedaruje mu ani centimeter voľnosti na trati. Ani mimo nej, ak to bude potrebné. Predný nos vystrkuje k boku monopostu. Jägger je v nevýhodnej stope. Benett využíva DRS. Zadné krídlo sa otvára dokorán, auto sa rýchlo a bez najmenších problémov dostáva pred súpera. Vychutnáva si túto chvíľku. Jägger neveriacky pozerá čo sa to deje. Ako sa mu to podarilo? Veď ho ani nestihol poriadne zdržať za sebou, aby si zničil pneumatiky ani ho dobre vynervovať. Spravil si z neho chuťovku. Jäggerové staré a zničené pneumatiky by aj ak nedokázali dlho odolávať atakom súpera a brániť svoju pozíciu. Jeho tím, a hlavne stratég neodhadol degradáciu ako zvyčajne.

 

O 14. Kôl neskôr

 

Rakúšan Frank Ritter, tímový kolega Leonarda Benetta v Darkbulle sa z  poslednej zástavky v boxoch vrátil na vedúcu pozíciu, bez nejakých výrazných zdržaní. V spätných zrkadlách sa mu začína objavovať rýchlo sa približujúci tímový kolega. Leonard Benett sa rýchlou stíhacou jazdou vyšvihol z posledných pozícií až na prvé. Prostredníctvom uder cut stratégie sa mu podarilo predbehnúť v boxoch Taliana Bonica na Fiat-Ferrari. Benett sa v priebehu pretekov nabudil až natoľko, že je hladný a žhavý po víťazstve. Nič viac nechce. Namiesto krvi mu v žilách prúdi adrenalín, ktorý mú dodáva odvahu a zbavuje ho strachu z rizika. Ešte viac zrýchlil. Vie, že na to má. Ritter nie je tak silný ako v minulosti, navyše kým zahreje pneumatiky tak to potrvá. Má oveľa lepší prítlak ako on.

„Leo, Multi 21.“ Prísne Benettovi do tímového rádia zahlásil šéf tímu.

„Okey.“ Odsekol podráždene. Tím sa rozhodol zasiahnuť do blížiaceho sa súboja prostredníctvom tímovej réžie. Hlavne po smolnej VC Indie 2011, kedy obaja boli na prvých dvoch miestach a len pár kôl pred koncom sa navzájom odrazili pri predbiehaní. Benett bojoval o titul a tím tiež. Takto prišli o štyridsaťtri dôležitých bodov do konštruktérskej tabuľky, len dve veľké ceny do konca, kedy sa všetky body počítajú nad zlato. Nejde iba o titul, ale aj o peniaze, ktoré dostanete podľa toho ako sa umiestnite v Pohári konštruktérov.

„Frank, dali sme mu príkaz. Nepredbehne ťa. Dokončíme preteky v takomto poradí. Ty ako prvý a on ako druhý. Stiahni si mód motora, len na dojazd.“ Tlmočí príkazy Ritterovi šéf tímu. Toto chce vybaviť on, nenechá to na podriadených. On to rozhodol, tak to aj zariadi. Je to jeho povinnosť. Navyše chce mať všetko pod kontrolou.

Benett je však poháňaní chuťou, adrenalínom a chtýčom. Určite nebude rešpektovať rozhodnutie tímu. Nie je nosičom vody ani šašom. Na vstupe do ďalšieho kola je oveľa rýchlejší ako tímový kolega. Tlačí na neho, znepríjemňuje mu pôsobenie viac ako Jäggerovi. Ukazuje sa mu v oboch spätných zrkadlách.

Ritter nechápe čo jeho kolega robí. Dostal jasný príkaz. Prečo to nerešpektuje? Musí dobre vedieť čo znamená Multi 21. Dvojka ostane prvá a jednotka ostane druhá. Niekoľkokrát im vysvetľovali a prizvukovali význam. Navyše sú predsa tím a ten drží za jeden povraz.

Na rozdiel od Rittera má Benett motorový mód stále nastavený na pretekový. Podáva oveľa väčší výkon. Leonard je omnoho rýchlejší. Čoraz viac nebezpečne ukazuje nos monopostu v spätných zrkadlách, vystrkuje ho k pravej ale aj ľavej bočnice auta

Manažment na pit wall nervózne sleduje udalosti a situácie, ktoré predvádzajú ich jazdci na trati. Klopkajú nohami, prstami, žujú žuvačky. Snažia udržať chladné a prísne výrazy na tvárach ale vo vnútri prežívajú presný opak.  Ak sa zopakuje India z roku 2011 tak obaja pôjdu na koberček okamžite po skončení závodu.

VC Indie bola sedemnásty pretek z devätnástych pretekov v sezóne 2011 a šancu na titul mali hneď traja jazdci, Benett, Ritter a Carlos. Vďaka vzájomnému vypadnutiu darovali titul Španielovi Carlosovi na Fiat-Ferrari.

Pred nájazdom do ďalšieho kola si asi už piatykrát vymenili jazdci navzájom svoje pozície. Na cieľovej rovinke sú obaja kolo na kolo pri sebe. Leonard si na neho vyšliapol drzo a arogantne. Zapol nekompromisne DRS, monopost doslova prelietava okolo druhého auta. Na nájazde do prvej zákruty sú obaja tesne vedľa seba. Predné krídlo k prednému krídlu. Leonard má lepšiu pozíciu na výjazde. Pridáva plyn, dostáva sa pred súpera v zákrute číslo dva získava dostatočnú rýchlosť. V zákrute číslo 4 je už dostatočne vpredu pred Ritterom.

Pit wall  nechápe čo práve ich jazdec predviedol. Jasne porušil daný príkaz tímu. Vzoprel sa im a bude ho to stáť draho.

„Veľmi dobrá práca,“ šéf tímu s miernou iróniu pochválil Brita, „vyzerá to tak, že chceš dnešné víťazstvo za každú cenu.“

„Jupí. Jupí. Chcem pretekať a nie sa vliecť.“

„Bolo to však zbytočné, máš čo vysvetľovať.“

.

.

S údivom a otvorenými ústami hladím na vzdor jazdca. Bolo to úžasné a obdivuhodné! Klobúk dole. Vzoprel sa tímu. Ja by som spravila to isté. Získal si môj veľký rešpekt a obdiv. Mať ho tak v tíme. To by bola riadna pecka! Škoda, že nemám také možnosti  a kompetencie. Vytvoriť tím z Benetta a Keineho. Dream team, ktorý by bol schopný vyhrať niekoľko veľkých cien a titulov. Ich dvoch spolu asi tak ľahko a skoro neuvidíme. Čo je riadna škoda.

Nemôžem sa dočkať pódia. Chcem vedieť ako bude tím toto riešiť. To je fakt prvé pódium po veľkej cene, na ktoré sa teším. Buď som ich prepínala na iný program alebo stíšili a robila pritom niečo iné. Usadila som sa čo najlepšie a najpohodlnejšie na gauči. Už nech to ide. Neviem sa dočkať. Dokonca však ešte ostáva šesť kôl.

ČO? Nechápavo hľadím čo sa to deje. O tretie miesto sa doslova bijú traja jazdci Bonico, Jägger a Keine. Heike Keine má neuveriteľnú formu, už druhú sezónu po sebe. Rýchlosť, aerodynamika Fiat-Ferrari ma prekvapuje. Keine si v zákrute dvanásť vyšliapol na obe autá. Jägger mu nechal dostatočne veľký priestor, aby sa dostal pred neho, no tímový kolega nebol taký zhovievavý. Ubránil si svoju pozíciu a nedal mu lacno svoju kožu. Jägger začal boj o tretie miesto pomaly vzdávať. Keine a Bonicu sú ako kolegovia z Darkbullu pred chvíľou. Doťahujú sa v každom úseku trate.

„Fabián, požiadavka je negatívna.“ Zahlásil mu pretekový inžinier s výrazným talianskym prízvukom. Čo, to povedal? Neveriacky počúvam ich tímovú konverzáciu a ako tak sa snažím rozlúštiť možný skrytý význam. Nedáva mi to však žiaden veľký zmysel. Bonico na rovinke zvoľnil a ustúpil zo svojej výhodnej stopy. Svoju pozíciu prenecháva Keinemu bez nejakých veľkých bojov alebo zdržovaní. Priam dokonalý, čistý a učebnicový príklad prvotriednej tímovej réžie. Takto to dokáže len a len Fiat-Ferrari a nik iný. Ich tímové réžie sa stali legendárnymi, vždy vedeli ako a kedy ich použiť. Niekedy boli kontroverzné inokedy by sa mohli z nich učiť aj iní. Teraz sa mi však vzdá na takéto šachové ťahy o niekoľko ťahov dopredu  skoro. Žeby mysleli až tak dopredu dopredu? Nebodaj sú jasnovidci. Spraviť to však v druhom závode, keď ostáva sedemnásť pretekov dokonca. Čudné. Je mi to jedno, pretože Benetta odmávali šachovnicovou vlajkou. Ide sa na pódium. Jupí.

 

Frank Ritter nahnevane sedí na gauči v čakacej miestnosti. Na spotenej tvári je okrem únavy vidieť aj hnev, zúrivosť a sklamanie. Nečakal, že ho takto vlastný tímový kolega podrazí. Hajzel jeden nafúkaný. Čo si to len o sebe myslí? Ritter si výraznou gestikuláciu niečo vysvetľuje so šéfom tímu. Obaja nedočkavo čakajú, kým príde veľký rebel dňa. Leonard Benett prichádza s Keinem a so širokým úsmevom na tvári a spolu do miestnosti. Úsmev a nadšenie z dnešného dňa zamrzlo pri pohľade na nahnevaných členov tímu. Úsmev sa zmenil na kyslú grimasu. Nevie ako sa má tváriť, čo povedať a hlavne kam sa pozrieť. Je pod dohľadom nasrdeného tímového kolegu a šéfa. Zobral si do rúk malý uteráčik, Ritter ani Daniel Hawley z neho nespustili oči. Sledujú jeho pohyby. Benett by sa veľmi rád tešil, ale situáciu mu to nedovoľuje.

„Leo, Multi 21. Multi 21.“ Skríkol na neho nahnevane Ritter. Leonard si zahrabol rukou po spotených vlasoch, nevie ako má reagovať. Heiki sa obrátil chrbtom ku kamere, ktorá snímala Brita a jeho reakcie.

„Nezávidím ti tvoju situáciu. Budeš to mať teraz veľmi ťažké, Leo.“ Potichu mu povedal, aby to nemohol nik povedať a ani nasnímať kamery, nenápadne ho potľapkal po ramene a odišiel smerom k pódiu. Hawley razantným krokom prišiel za jazdcom.

„Čo to malo znamenať?! Dostal si priamy a jasný príkaz. Mal si sa ho držať a ostať za ním!“

„A zničiť si pneumatiky. Museli ste vidieť, že som bol rýchlejší ako on. Iba by som sa bol za ním trápil.“ Precedil medzi zubami nahnevane Benett. Toto riešenie situácie a divadlo okolo porušenia mu ide na nervy. Ako keby nikto predtým neporušil žiadne pravidlá. Nikto nie je svätý a dokonalý. „chceli ste, aby sme sa dostali v posledných kolách na dostrel súperov?“

„Mal iný mód a ty by si naň prešiel tiež, keby si počúval to čo ti kážeme. Do dvoch kôl by si aj ty mal ten istý mód ako Ritter. Benett, Toto sa stalo prvý a posledný krát. Ak to spravíš ešte raz okamžite letíš! Potom si môžeš hľadať iný tím, ktorý bude akceptovať a tolerovať tvoje maniere.“ Výhražne dodal šéf. Nemusel zdvihnúť ani varovný prst, Leonardovi stačil iba jeden pohľad a pochopil, že nad ním po dnešku visí Damoklov meč. Ešte jeden prúser a „head cutters“ sa naplno prejavia. „pamätáš si Indiu 2011?!“ Veľmi dobre si ju pamätá. Vďaka tomu prišiel nielen on, ale aj tím o titul. Keby ho vtedy nezavrel Ritter, tak všetko by vyzeralo inak. Benett prikývol. Hawley sa víťazoslávne usmial. „To som veľmi rád.“

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s